Ознака: Македонија – Бугарија
Македонија 23.10.21 | 20:32

Мицкоски со отворени карти во спорот со Бугарија: Соработка и почитување, но и реципроцитет, како тие нам, така ние ним

Потребно е да се издигнеме над облаците на измамите и пазарењата кои ни ги носи Владата со нашите соседи, се осврна лидерот на ВМРО-ДПНЕ Христијан Мицкоски на спорот...

Македонија 23.10.21 | 15:11

Николоски: Ги повикуваме останатите членови на Комисијата да се достоинствени и да не работат на штета на македонскиот народ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, одговарајќи на новинарско прашање поврзано со оставката на членот на историската комисија со Бугарија и оркестрираниот...

Македонија 21.10.21 | 08:21

Прв состанок на Мешовитата македонско-бугарска комисија по жолчната расправа во јуни

Мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска и утре ќе го одржи 15. состанок во онлајн формат поради пандемијата со коронавирусот....

Македонија 15.10.21 | 19:32

Бугарското Министерство за одбрана ќе истражува дали имало гробница во близина на Кавадарци

Министерството за одбрана на Бугарија започна инспекција во воените архиви за да утврди дали се чуваат карти, кои покажуваат каде точно се наоѓала теренската болница...

Македонија 15.10.21 | 16:41

МНР ги отфрла тврдењата за наводно оштетување на спомен обележје на бугарски војници кај Кавадарци

Министерството за надворешни работи излезе со реакција во врска со споменикот обележје за загинати 193 бугарски војници во Првата светска војна, во близина на трасата...

Македонија 12.10.21 | 20:52

Ние Македонците не сме го измислиле бугарскиот фашизам, па да ги поправаме грешките што ги направила Бугарија во своето минато

Историчарот Тодор Чепреганов, поранешен директор на Институтот за национална историја на Македонија, предупредува на опасноста од забуни во македонската историја...

Балкан 11.10.21 | 18:17

Јуратовиќ предлага проблемот на Бугарија со Македонија да се решава по примерот на спорот меѓу Словенија и Хрватска

Истакнатиот претставник на германските социјалдемократи (СПД) во Бундестагот Јосип Јуратовиќ и предлага на Европската унија да ја редефинира својата политика кон...

Македонија 10.10.21 | 21:29

Николоски: НЕ за понижувањата од Бугарија

На вечерашниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Василево, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски истакна дека време е за крај на понижувањата од Бугарија, како...

Македонија 08.10.21 | 09:16

Иванов: Кога се кренав против омразата на Захариева кон Македонците, некои мои колеги се тискаа под нејзината сукња

Кога Зоран Иванов се крена против омразата на Екатерина Захариева спрема Македонците, некои мои колеги се тискаа под нејзината сукња, сега истите, читам, се јуначат...

Македонија 07.10.21 | 21:38

Мицкоски: Заев ги создаде проблемите со Бугарија, а викаше дека ќе не внесе во ЕУ, само договорот да се потпише

Заев ги создаде проблемите со Бугарија, а викаше дека ќе не внесе во ЕУ, само договорот да се потпише, рече Христијан Мицкоски претседател на ВМРО-ДПМНЕ на денешниот...

Македонија 07.10.21 | 19:26

Николоски: Доколку клучните земји во ЕУ сметаат дека Македонија треба да почне преговори, ќе го решеа проблемот со Бугарија за едно попладне

Државата назадува,а кога стигаат лоши вести и од Македонија и од соседните земји, тогаш и паѓа поддршката на јавното мислење во европските држави за проширување, смета...

Македонија 07.10.21 | 10:42

Тасевски до Радев: Македонците се конформисти, сè ќе направат да преживеат, но нема никогаш да се пишат магариња, ако не се

Претседателе Радев, знам ова што го пишувам твоите шпиони ќе ти го стават на биро уште денес, му се обраќа актерот Сашо Тасевски на бугарскиот претседател, со порака...

Македонија 06.10.21 | 13:58

Сите точки се прекршени: Најчевска со анализа на Член 11 од Договорот за добрососедство

Професорката Мирјана Најчевска го анализира членот 11 од Договорот за добрососедство со Бугарија: 1.Ниту една од Договорните страни нема да презема, поттикнува и поддржува...

Македонија 04.10.21 | 12:05

Заев: Очекувам јасна и чиста порака дека местото на Западен Балкан е во ЕУ

Од самитот ЕУ-Западен Балкан очекувам јасна и чиста порака дека местото на Западен Балкан е во Европската унија и дека за тоа е подготвена Унијата, согласно сите чекори...

Македонија 03.10.21 | 17:17

Заев нека се замисли зошто ниту Глигоров, ниту Кљусев, ниту Трајковски не постигнаа договори како него

Не е храброст се што ќе му стават на маса да потпише, Заев нека се замисли зошто до сега никој пред него не постигна договори како него, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Го молиме Заев...

Балкан 30.09.21 | 20:33

Џамбаски: Какви окупатори, „Бугарски Велигден“ е денот кога бугарските војници влегоа во Македонија

Нема потреба од дебата во бугарското општество за терминот „фашистички окупатор“, ние си ја знаеме историјата. Бугарија не била и не може да биде окупатор во Македонија,...

Балкан 30.09.21 | 11:29

Мицотакис: Грција не ја поддржува Бугарија во блокадата на Македонија

Јасна порака дека Грција не ја поддржува Бугарија во блокадата на европската перспектива на Македонија, испрати грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време...

Македонија 30.09.21 | 11:02

Мицкоски: Сѐ додека ни се случуват криминални афери, катастрофи во образованието и провизии за вакцини, ќе се соочуваме со хегемонистички барања како сега со Бугарија

Преку глава ни е на сите од водење политики кога нѐ ставаат пред свршен чин, каква што е политиката на Бугарија, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски...

Македонија 28.09.21 | 18:28

Штом Заев вели не се, тогаш знајте дека идентитетските прашања се предмет на преговори

Кога Заев ќе каже дека идентитетските прашања не можат да бидат предмет на преговори, знајте дека токму тоа е предмет на преговори, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ по денешната...

Македонија 28.09.21 | 18:23

Заев: Идентитетските прашања не можат да бидат предмет на преговори, има позитивни сигнали за тоа од Софија

Искрено верувам дека е можно до крајот на годината да дојде до договор со Бугарија кој ќе се темели на европските вредности и со почитување на идентитетските прашања,...