Ознака: Македонија – Бугарија
Македонија 15.05.21 | 16:53

Заев се надева дека креативните идеи на Мицотакис ќе го решат спорот меѓу Скопје и Софија

Креативните идеи од ЕУ се последна надеж за отстранување на бугарското вето, оптимист е премиерот Зоран Заев дека во јуни Македонија ќе ги почне преговорите со ЕУ. Македонија...

Македонија 15.05.21 | 09:57

Тасевски: Еј, бара помош од држава која ни го смени името и плус очекува дека таа и Шпанија би застанале против својот партнер во ЕУ, само за нему да помогнат

Дури и Бранко да им се врати, со СДСМ е свршено. Не сфаќаат дека тој глупав човек им ја запечати судбината засекогаш, коментира актерот Сашо Тасевски по веста дека премиерот...

Македонија 14.05.21 | 17:52

Заев и на „Инстаграм“ тврди дека не преговара за идентитетот

Македонскиот идентитет освен што е прашање на гордост, пред сѐ е прашање на факти, наука, традиција и национално обележје на нашиот македонски народ. Тој не е и нема да...

Македонија 13.05.21 | 09:00

Претседателот Пендаровски на онлајн конференција на Атлантскиот клуб на Бугарија

Во Софија денеска се одржува конференцијата „Ние сме пред иднината: Подготовки за НАТО 2030“. На учесниците на форумот ќе им се обратат потпретседателот на Бугарија...

Македонија 11.05.21 | 22:56

Бучковски за БНТ: На мојата генерација ѝ е потешко, ние треба да направиме заедничка историја за идните генерации

Поранешниот премиер Владо Бучковски, сега во улога на специјален претставник на Владата за спорот со соседите, во интервју за бугарската „БНТ“ вели дека разбира зошто...

Македонија 09.05.21 | 12:41

Заев сè уште преговара со држава која одбива да се извини за злоделата врз македонскиот народ извршени кога му беше слуга на Хитлер

За изјавата на премиерот Зоран Заев дека никој не смее да чепне во македонскиот идентитет, Сашо Тасевски вели дека се додека не ја распушти историската комисија со Бугарија,...

Македонија 06.05.21 | 23:52

Конгресменот Прајс: Однесувањето на Бугарија е фрустрирачко и за САД

Однесувањето на Бугарија е опасно и фрустирачко и за САД, а не само за Македонија вели демократскиот конгресмен од Северна Каролина Дејвид Прајс во изјава за Гласот...

Македонија 04.05.21 | 11:26

Марјан Ѓорчев: Или ќе бидеме држава достојна за ЕУ или нема да нè биде!

Ако Бугарија претендира дека има македонски граѓани со бугарско етничко потекло, и Македонија има право да бара почитување на бугарските граѓани кои се изјаснуваат...

Македонија 19.04.21 | 13:12

И Сонцето од Кутлеш да ти било бугарско

Шестнаесеткракото сонце, Сонцето од Кутлеш или Сонцето од Вергина, кое Македонија мора да го струга и брише дури и од шахтите, согласно Договорот од Преспа, кај источниот...

Македонија 16.04.21 | 20:40

Мицкоски: Нема да поддржиме национални отстапки со Бугарија на штета на македонските идентитетски обележја

Нема да поддржиме национални отстапки во спорот со Бугарија на штета на македонските национални обележја, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за „Само интервју“...

Македонија 15.04.21 | 20:29

Австриската министерка Едштадлер: Немам разбирање за блокадата од Бугарија и апелирам да ја тргне

Македонија е кандидат за пример и сакам јасно да порачам за време на португалското претседателство брзо да се финализираат преговарачките рамки за првата конференција....

Македонија 14.04.21 | 11:48

Европратеникот Шидер предлага надворешни историчари да им помогнат на Скопје и Софија за спорот

Европратеникот Андреас Шидер предлага да се поканат еминентни странски историчари во заедничката комисија за да се излезе од ќорсокакот во кој се наоѓаат Македонија...

Вести 09.04.21 | 10:10

Мицкоски: Европа да го оствари ветеното, јас ни милиметар нема да отстапам во преговорите со Бугарија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вчерашното гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на ТВ Алфа, рече дека нема да прифати ни милиметар отстапки...

Македонија 03.04.21 | 16:48

Дали Заев и Османи нè подготвуваат за компромис со Бугарија во мај или јуни?!

Нè подготвуваат ли Заев и Османи за нови отстапки кон Бугарија и можен компромис во мај или јуни? Премиерот во телевизиско интервју истакна дека со Борисов се договориле...

Македонија 03.04.21 | 09:35

Со една буква против целата бугарска пропаганда

Само во македонскиот јазик од сите словенски јазици сѐ уште најѕвонливо одѕвонува гласот Ѕ кога се изговара: ѕвоно, ѕвезда, ѕвекот, ѕвер, ѕид, ѕирне, ѕуница, ѕевгар…,...

Македонија 02.04.21 | 22:35

Заев: Чувствувам дека мај, јуни ќе најдеме решение со Бугарија

Премиерот Зоран Заев смета дека е можно да се постигне решение со Бугарија до јуни и оваа година да има прва меѓувладина конференција. Притоа, вели, македонскиот јазик...

Балкан 02.04.21 | 20:26

Џамбаски пуштен на најјако: Охрид е бугарска престолнина, никој не може да го нeгира тоа

Охрид е бугарска престолнина, никој не може да го негира тоа, изјави бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски, чија партија ВМРО е дел од бугарската влада, во интервју...

Балкан 02.04.21 | 11:43

Софија ја инфицира ЕУ со дискриминација на една цела нација: Македонците оставени на „добрата волја“ на Бугарија

Европската унија гордо се залага за градење на општество во кое ќе преовладуваат вклученоста, толеранцијата, правдата, солидарноста и недискриминацијата. Промовирањето...

Македонија 31.03.21 | 14:47

Бугарските политичари немаше да си дозволат вакви изјави ако нашите институции реагираа

Изјавата на бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски е скандалозна, рече денеска пратеникот Тимчо Муцунски, според кого дека бугарските политичари немало да си дозволуваат...

Македонија 31.03.21 | 11:03

Маричиќ: Тензиите „природно да се намалат“ по изборите во Бугарија

Тензиите меѓу Македонија и нејзиниот источен сосед Бугарија, кои ја блокираат кандидатурата за членство на Скопје во ЕУ, би требало „природно да се намалат“ по изборите...