Ознака: Македонија – Бугарија
Македонија 03.05.20 | 22:30

Илиевски: Искубани кокошки ни се мочаат врз глава поради Заев, Димитров и останатите џукели

Од заеднички интерес е Македонија да ја признае историјата, а истовремено ние да ја признаеме нивната реалност во моментов, рече шефицата на бугарската дипломатија,...

Македонија 02.05.20 | 12:54

Николоски: Дали Заев се согласува дека не зборуваме македонски јазик?

Во изминативе две недели стана сосема јасно дека Европската интеграција на Македонија се соочува со голема препрека, посочи денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 01.05.20 | 15:53

Пендаровски по стапките на Заев: Се колнеше во жицата, а денес предизборно шири евроскептицизам

Ако ова е цената, не ни треба ЕУ, вели претседателот Стево Пендаровски зборувајќи за последните случувања во македонско-бугарските односи и нивното влијание врз преговорите...

Македонија 30.04.20 | 23:17

Чепреганов: Бугарите бараат да направиме самоубиство

Договорот со Бугарија не е договор за пријателство, туку за непријателство, гледаме какви се барања стигнуваат оттаму, рече вечерва историчарот Тодор Чепреганов на...

Македонија 28.04.20 | 23:14

Тасевски: „Њујорк тајмс“ кога пише и поп што ќе отпее тоа е, а професоре?

И актерот Сашо Тасевски, како и поголемиот дел од македонската јавност, остро реагираше  на изјавата на професорот, политички аналитичар и прв министер за надворешни...

Македонија 28.04.20 | 22:50

Груевски: Воопшто не ме изненади интервјуто на г. Денко Малески

Воопшто не ме изненади интервјуто на г. Денко Малески за бугарската телевизија, ниту пак Бугарските барања преточени во документ на ЕУ како услов Македонија да може...

Македонија 17.04.20 | 14:07

Ни Македонци во Бугарија, ни македонски јазик – Бугарија стигна на ред за ставање сопки на патот до ЕУ

Македонија ќе мора да заборави на „македонско малцинство во Бугарија“ и на „македoнски јазик“ и да користи само „службен јазик на РСМ“, ќе мора брзо да работи со комисијата...

Македонија 16.02.20 | 12:21

Маричиќ: Гоце Делчев за нас е многу важен македонски јунак, за Бугарија е важен бугарски јунак

Треба да сме претпазливи и внимателни и не треба да даваме никакви конкретни прогнозирања поврзани со датуми, бидејќи во минатото тоа не функционираше, вели во неделното...

Твитови 05.01.20 | 23:48

„Исторически хумор“: Бугарија додека ја чека Третата светска војна за да си ја врати Македонија…


Балкан 15.12.19 | 12:39

Борисов: Земјите кои сакаат членство во ЕУ и НАТО, треба многу внимателно да го мерат своето однесување

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов се надева дека Македонија, веќе 30-та членка на НАТО, наскоро ќе ја покаже разликата во својот развој, откако ќе биде дел од ова семејство. Но,...

Балкан 13.12.19 | 21:29

Однесувањето на Софија кон Македонците е доказ за шовинистичкото однесување на бугарската политика од времето на Санстефанска Бугарија

Македонското друштво „Илинден“ од Тирана во име на Македонците во Албанија најостро ја осуди, како што наведува, „најновата провокација на Бугарската академија на...

Колумни 13.12.19 | 09:49

,,И там сме е*ани, и вам сме е*ани”

Предраг Димитровски Во времето на комунизмот, кога како Македонци се чувствуваме големи, пред сè, заради тогашната ЈУ-федерација, во односите меѓу Македонија и Бугарија...

Македонија 12.12.19 | 14:28

Академик Фити по негирањето на македонскиот јазик: Нема да ги расипеме односите со БАН, ќе разговараме

Актуелниот претседател на МАНУ Таки Фити денеска изјави дека ќе разговараат со колегите од Бугарската академија на науките (БАН) околу нивниот став дека Повелбата за...

Вести 12.12.19 | 14:21

Очекувам пријателска Бугарија да го надмине ова прашање

Македонија ќе реагира на оценката на Бугарската академија на науките (БАН) дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот јазик, најави денеска премиерот во заминување...

Македонија 12.12.19 | 13:56

Институт за македонска литература: Со ставот на БАН се негира македонскиот национален идентитет

Институтот за македонска литература преку соопштение најостро реагира по повод ставот на Бугарската академија на науките (БАН) дека македонскиот јазик „не постои“,...

Македонија 12.12.19 | 10:33

Милески: Ѓорѓија Пулевски, Белград, 1875 година. Толку имам да кажам

Јавноста остро реагира на Бугарската академија на науките, која се огласи со став дека македонскиот јазик не постои и оти тој е „писмено-регионална норма“ на бугарскиот...

Македонија 11.12.19 | 23:54

Македонскиот јазик е „бугарски, напишан на српска машина за пишување“

Како што јавува сајтот на Дојче Веле на македонски јазик по денешната седница во Софија, Бугарската академија на науките се огласи со став дека македонскиот јазик не...

Македонија 01.12.19 | 11:22

Дојде време за добри односи со Бугарија, Бугарија нè извлече од тоталната изолација

Бугарија нè извлече од тоталната изолација. Никола Груевски ја воспостави најтемната антибугарска пропаганда на поранешна Југославија. Историски парадокс беше наследникот...

Македонија 21.11.19 | 22:41

Бугарија да му се извини на македонскиот народ за сите страдања и угнетувањето

Димитар Димовски, член на ВМРО ДПМНЕ му порача на бугарскиот претседател Бојко Борисов дека Бугарија треба да му се извини на македонскиот народ за сите страдања и угнетувања...

Македонија 21.10.19 | 12:32

Макрон, бидете новиот Де Гол, Триумфалната порта во Скопје можеби ве чека вас

Под мотото „Европска иднина за Македонија“ попладнево пред Француската амбасада во Софија ќе се одржи мирен собир за поддршка на европските аспирации на Македонија,...