Ознака: Македонија – Бугарија
Македонија 12.03.21 | 12:02

Вархеји: Важно е Македонија да го реши спорот со Бугарија и тоа брзо

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, изутринава на Тиранскиот Форум изрази силна поддршка за отворањето на преговори со Албанија, со поумерен тон се осврна...

Музика 12.03.21 | 10:54

Гарванлиев: Се работи за дело инспирирано од Исус, нема врска со Бугарија

По промоцијата на евровизискиот спот за песната „Here I stand“ со којашто Васил Гарванлиев ќе нè претставува на 65-тото издание на „Евровизија“, јавноста ги забележа на...

Музика 12.03.21 | 08:19

Тасевски: Овој спот Македонци нема да го гледаат со љубов

Овој спот Македонци нема да го гледаат со љубов, вели актерот Сашо Тасевски за евровизиското видео промовирано вчера, во кое тој ги препозна боите на знамето на нашиот...

Македонија 06.03.21 | 16:31

Ќулавкова: Секогаш кога Бугарија била агресивна спрема Македонија, го губела и она што го имала

Академик Катица Ќулавкова со јавен апел да престане тргувањето со македонските национални интереси. „Полувистините и полузнаењата ја доведоа Македонија и македонскиот...

Македонија 06.03.21 | 11:36

Георгиевски: Гоце Делчев пишувал на бугарски јазик, тоа во Македонија никаде не се зборува

Гоце Делчев пишувал писма на официјален бугарски јазик. Тогаш секој знаел да пишува бугарски, а тоа во Македонија е тајна. Никаде не е напишано, никаде не е дискутирано....

Македонија 05.03.21 | 21:11

Влада: Нема барање од Бугарија бугарската етничка заедница да биде вметната во нашиот Устав

Досега во преговорите со Република Бугарија не е разговарано бугарската етничка заедница да биде вметната во нашиот Устав и нема такво барање од бугарските власти,...

Македонија 05.03.21 | 20:42

Пендаровски не гледа потреба од промена на Уставот

Претседателот Стево Пендаровски не гледа потреба од какви било измени на Уставот. Такво нешто ниту е побарано од бугарска страна, ниту претседателот очекува воопшто...

Македонија 05.03.21 | 08:28

ЕП со извештај за Македонија: Добрососедството е дел од прегов0рите, Договорот со Бугарија мора целосно да се спроведе

Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент ги усвои извештаите за напредокот на Македонија и Албанија на патот кон ЕУ. Европратеникот и известувач за...

Македонија 03.03.21 | 12:19

Арсовски за случувањата со Бугарија: Владата не расправала дали ќе има реакција до меѓународната заедница

Портпаролот на Владата Душко Арсовски денеска на прес-конференција го повтори ставот во врска со разговорите со Бугарија и последните настани по состанокот на бугарскиот...

Македонија 02.03.21 | 23:59

Монова: Не цела Бугарија е на став дека не постои македонски јазик, национализмот ја држи власта

Миладина Монова, доктор по социјална антропологија oд Бугарската академија на науките и уметностите БАНУ, е гостинка вечерва во ТВ21 во дебатниот магазин „Клик Плус“....

Македонија 02.03.21 | 20:14

Стоилковски: Со неубедливите настапи Заев и Пендаровски се соработници на Радев во понижувањето на Македонија

Како поинаку да се нарече државна политиката која што премолчува закани и изјави од соседна држава, изјави и закани од претседател на соседна држава, за активирање и...

Македонија 02.03.21 | 11:50

Пендаровски: Реакцијата на Радев е спротивна на основниот принцип на меѓународната политика за немешање во внатрешните работи на друга држава

Крајно невообичаено и секако надвор од внатрешните процедури на Алијансата е претседател на една земја-членка на НАТО да ги повикува своите служби за безбедност да...

Македонија 02.03.21 | 10:36

Захариева: Во Македонија на Бугарите не им се признава правото на самоопределување

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захериева, за БНТ денеска изјави дека недопусливо е тоа што во Македонија во 21 век не се признава правото на...

Македонија 01.03.21 | 15:00

Георгиевски: Кукавици, еве ви отворена понуда за дуел

Чудна работа, плукачи колку сакаш, пишува на „Фејсбук“ поранешниот премиер и aктуелен лидер на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски, откако предизвика бурни политички реакции...

Македонија 01.03.21 | 12:56

Заев сега се оградува од коалициониот партнер: Ставовите на Георгиевски се негови лични

Владата ниту преговарала, ниту ќе преговара за македонскиот идентитет и македонскиот јазик. Тоа е универзално право на сите нации да имаат свој јазик и да имаат свој...

Македонија 27.02.21 | 20:09

Заев преку Георгиевски: Да прифатиме дека македонските револуционерни организации користеле бугарски јазик и писмо

Идеите на Зоран Заев за решавање на македонско-бугарскиот спор произлезен од Догворот за добрососедство излегуваат од устата на коалицискиот партнер Љубчо Георгиевски. Во...

Македонија 27.02.21 | 19:07

Заев го пушти пробниот балон: Бугарија да ја признае македонската нација како нација настаната по 1944 година

Гледам дека македонско-бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак, а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна омраза на двата...

Македонија 24.02.21 | 16:12

Ненајавено кај Захариева: Османи со директен лет од Париз во Софија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи директно од Париз со авион отпатувал во Софија каде во текот на денот ќе има средба со неговата колешка од Бугарија Екатерина...

Македонија 21.02.21 | 23:28

Каракачанов: Бајден може да има само свое мислење за Македонија и ништо повеќе

Нема политичар во светот, па макар тоа е и Џо Бајден, кој може да ја промени бугарската политика во спорот со Македонија, изјави денеска бугарскиот вицепремиер Красимир...

Македонија 20.02.21 | 17:50

Ќучук: Тоа што сум Бугарин не ме спречува да разговарам за барањата на Бугарија и очекувањата на Македонија

Скопје е подготвено за разговор со Софија, но постои голема разлика помеѓу бугарските барања и очекувањата на Република Македонија, изјави бугарскиот европратеник...