ТВ24 објави дека на 25 ноември во Скопје се отвора државен културен центар на Бугарија, но под тоа име – затоа што е таква практиката кога станува збор за културни центри зад кои стои државата.

Инаку, во Софија, веќе со години работи државен културен центар на Македонија, изјавиле за ТВ24 високи допломатски извори.

Оттука, овојпат не е на сила досегашната пракса на именување на контроверзни личности со фашистичко минато – како Ванчо Михајлов, Цар Борис, Фердинанд.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.