Вo Ниш е основан и регистриран „Културно-информативниот центар“ на бугарското малцинство во земјата, јавува Гласпресс. Центарот е регистриран  како невладино здружение, за реализација на различни цели на полето на зачувувањето на националниот идентитет на бугарското малцинство во Република Србија.

Во текот на изминатите месеци основната активност на здружението беше создавање услови за работа на КИЦ, изнаоѓање на канцеларија, како и нејзино опремување.Центарот ќе  реализира  различни проекти од областа на културата, туризмот и спортот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.