Ознака: Ниш
Култура 04.08.22 | 09:50

„Црнила Ремикс“ на фестивал во Ниш

Театарски хип-хоп проект на МКЦ Скопје – „Црнила Ремикс“ е дел од официјалната селекција на Меѓународниот џез театарски фестивал „Нишвил“,  кој од 5 до 9 август ќе...

Балкан 10.05.22 | 22:07

Силен земјотрес кај Ниш, почуствуван и во Македонија

Силен земјотрес со првична магнитуда од 4,6 степени доцна вечерва во соседна Србија. Според првичните информации на ЕМСЦ земјотресот е со епицентар на 17 километри од...

Балкан 08.05.22 | 15:04

Русите подигнаа споменик во Ниш на загинати советски војници

По повод одбележувањето на 77-годишнината од победата над фашизмот во Втората светска војна, денеска во Ниш се одржи свечено откривање на споменик подигнат на местото...

Калеидоскоп 08.05.22 | 13:11

Ужасно злосторство во Ниш: Го задавил братот, а потоа го избањал и избричил и го подготвил за погреб

Милан Грујиќ од Ниш е уапсен под сомнение дека ноќта меѓу 5 и 6 мај во семејната куќа во Комрен го убил својот брат Саша Грујиќ. Како што дознава Нова.рс, ноќта пред убиството,...

Балкан 18.04.22 | 20:15

Полицијата откри кој испратил дојава за бомби во Белград и Ниш

Во текот на денешниот ден четири трговски центри беа евакуирани поради тоа што пристигнаа дојави за бомби, а тие биле испратени од „Протонмејл“. Од истата мејл адреса...

Балкан 30.12.21 | 15:19

Сопругот на починатата бизнисменка: Жал ми е за Јована, но тоа што таа го направи нема врска со мене

Жал ми е за Јована, но тоа што таа го направи нема врска со мене. Длабоко сум убеден во тоа, бидејќи една година немаме апсолутно никаков контакт. Апсолутно не чувствувам...

Балкан 25.07.21 | 14:57

Претепа две жени на сред улица во Ниш, а потоа си влезе во возилото

Скандалозно видео од маж како ладнокрвно удира две жени на улица поради сообраќаен проблем се појави на Инстаграм страницата Ниш навечер. Како што објави република.рс,...

Калеидоскоп 20.06.21 | 19:51

Поскок касна 14-годишно момче од Македонија на плажа во Ниш

Момче од Македнија, на возраст од 14 години, кое било на семеен одмор во Ниш, Србија било каснато од опасната змија поскок денеска. Момчето итно било пренесено во Универзитетскиот...

Македонија 19.06.21 | 08:07

Во Ниш и на белградски Саем викендов ќе се ревакцинираат 15 илјади македонски граѓани со Астра Зенека

На Белградскиот саем и Чаир во Ниш викендов ќе се ревакцинираат околу 15 000 македонски граѓани, кои на 27 и 28 март ја примија првата доза на вакцината Астра Зенека, а продолжува...

Македонија 04.06.21 | 11:49

Ќе се организира пункт во Врање и Ниш, за граѓаните кои се вакцинираа во Србија таму да ја примат втората доза

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес конференција, по новинарско прашање околу изјавата на српскиот претседател за бесплатна вакцинација на граѓаните...

Здравје 12.05.21 | 10:31

Македонците кои се вакцинирале во Ниш, втората доза најверојатно ќе ја примат во Врање

Странците кои сакаат да се вакцинираат во Србија мора да бидат регистрирани преку е-порталот и да се во некаков вид на работен однос. Странските граѓани, пред се Македонците...

Балкан 09.04.21 | 09:01

Десет семејства останаа своите домови во голем пожар во Ниш

Полициската управа во Ниш соопшти дека во пожарот нема повредени. Голем пожар избувна синоќа на улицата Александар Медведев во Ниш. Во пожарот десет семејства останаа...

Македонија 30.03.21 | 12:49

Д-р Ѓорчев уште е во кома, но тоа не е поради примената вакцина против ковид-19, тврди директорот на Клиничкиот центар во Ниш

Професор д-р Анѓелко Ѓорчев (73) е се уште во кома, но неговата состојба не е последица на примената вакцина против ковид-19, вели директорот на Универзитетскиот клинички...

Македонија 29.03.21 | 13:48

Македонец во кома откако вчера му се слошило во Ниш

Македонец на седумдесет и тригодишна возраст е во кома откако вчера му се слошило по примена вакцина против ковид-19 во салата „Чаир“ во Ниш, Србија, потврдува директорот...

Балкан 28.03.21 | 18:49

За да не ги враќаат Македонците дојдени без закажан термин: Србите пратиле вакцини од Белград во Ниш

Во Србија денеска продолжи вакцинацијата на македонски и странски државјани со вакцини на „АстраЗенека“. За разлика од Белградскиот саем каде што беше празно, во Ниш...

Македонија 28.03.21 | 11:49

Голем број македонски граѓани и денеска се упатија кон Ниш во обид да се вакцинираат

Голем број македонски граѓани утрово се упатија кон Ниш, во обид да ја добијат вакцината против Ковид 19. Сепак, поради ограничениот број вакцини, денеска ќе бидат вакцинирани...

Економија 28.03.21 | 08:55

И денеска македонските стопанственици се вакцинираат во Ниш

Започна вториот ден од акцијата за имунизација на македонските стопанственици, што ја организира Стопанската комора на Македонија. Според информациите на нашите дежурните...

Музика 27.03.21 | 16:24

Музичарите утре одат на вакцинација во Ниш: Не е важно каде ќе се вакцинираме, важно е здравјето

Голем број на музичари од земјава утре ќе заминат во Ниш, соседна Србија, на бесплатна вакцинација против Ковид-19, Вакцинирањето ќе се случува во Спортскиот центар ,,Чаир”...

Калеидоскоп 18.03.21 | 10:56

Драгица од Ниш не може да докаже дека е жива

Драгица Рашиќ од Ниш веќе една година доживува непријатности поради потврдата за смрт со нејзиното име и фотографија, придружена со навредлив текст, која се споделува...

Балкан 17.03.21 | 11:48

Го држеле како роб и го принудувале да им ја дава пензијата: Угледен доктор во Ниш станал жртва на трговија со луѓе

Познат лекар од Ниш бил жртва на трговија со луѓе. Како што соопштиле од српската олиција, за ова дело е уапсен брачен пар. Од март 2019 година до март годинава, двајцата...