Ознака: атлетика
Останати спортови 25.09.22 | 20:34

Кипчоге го урна сопствениот светски рекорд на маратон во Берлин

Кенискиот атлетичар Елиуд Кипчоге на денешниот маратон во Берлин, успеа да го урне сопствениот светски рекорд, истрча 42,195 метри за два часа, една минута и девет секунди...

Останати спортови 05.09.22 | 16:15

Трчајте, предизвикувајте се себе си, човекот не е скроен само за комфорна зона

Тамара Јолевска Попов (35) вчера во Битола, на атлетскиот настан Трчај бе победи на Државното првенство во полумаратон во категорија жени и го освои второто место во апсолутна...

Останати спортови 09.08.22 | 16:16

Британски тренер по атлетика доби доживотна суспензија поради сексуална злоупотреба

Британскиот тренер по атлетика Тони Миникјело денеска е доживотно суспендиран поради недолично однесување, вклучително и сексуална злоупотреба на спортисти. Судскиот...

Останати спортови 18.07.22 | 09:45

Чептеги од Уганда ја одбрани светската титула на 10.000 метри

Џошуа Чептеги од Уганда ја одбрани титулата светски првак на 10.000 метри, До триумфот, Чептеги дојде со долг финиш во последните 400 метри на трката. Со време од 27:27, 43 минути,...

Останати спортови 12.07.22 | 13:21

Не сум тој кој мислите дека сум: Мо Фарах го открива својот вистински идентитет, бил жртва на трговија со луѓе и ропство во Обединетото Кралство

Британскиот атлетичар Мо Фарах, кој неодамна објави дека се повлекува од атлетиката на 39-годишна возраст, во документарниот филм на Би-Би-Си „Вистинскиот Мо Фарах“...

Останати спортови 03.07.22 | 21:52

Ивановски со нов македонски рекорд на 5.000 метри до осмо место на МИ!

Најдобриот македонски атлетичар Дарио Ивановски имаше многу добар настап на Медитеранските игри (МИ) во Оран, каде што го освои осмото место на трката на 5.000 метри. Ивановски...

Останати спортови 24.06.22 | 10:08

Американецот Фред Керли истрча најдобро време сезонава на 100 метри

Американскиот спринтер Фред Керли оствари најдобар резултат годинава на 100 метри, истрчувајќи ја патеката за 9.83 секунди на националното првенство во Еуген. Керли на...

Останати спортови 19.06.22 | 13:02

Сребрен медал за Ивановски на Балканското првенство во атлетика

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски продолжи со успешните настапи на меѓународна сцена, освојувајќи го сребрениот медал на трката на 5.000 метри на Балканското првенство,...

Останати спортови 14.06.22 | 09:27

Mакедонските атлетичари Ивановски, Стојоски, Трајковски и Поп Арсова на натпреварите со импресивни резултати

Изминатиот викенд долго ќе се памети за македонската атлетика. Дарио Ивановски стана атлетски шампион на ЕП за мали земји. Најдобриот македонски атлетичар, Ивановски...

Останати спортови 09.06.22 | 22:45

Пробиштип ќе раѓа атлетски надежи

Новата тартан гумирана атлетска патика на Градскиот стадион во Пробиштип е завршена во рамки на заложбите на Општината за вложување во инфраструктура за обезбедување...

Останати спортови 31.05.22 | 10:33

Купот на Македонија за сениори и сениорки со нов национален рекорд и остварени норми во атлетиката

Националната арена Тодор Проески, викендот беше локација на која се одржа Купот на Македонија за сениори и сениорки, организиран од Атлетската федерација на Македонија. На...

Останати спортови 21.05.22 | 10:46

Трајковски го подобри македонскиот рекорд за 19 сантиметри

Андреас Трајковски, член на атлетскиот клуб Работнички од Скопје, постави нов македонски рекорд во скок во далечина, со прескокнатите 7,60 метри, на меѓународниот атлетски...

Останати спортови 17.05.22 | 21:12

Трајковски го помести македонскиот рекорд во скок во далечина на 7.60 метри

Македонскиот атлетичар Андреас Трајковски втор пат за помалку од една седмица го подобри националниот рекорд во скок во далечина, прескокнувајќи денеска на митинг...

Останати спортови 02.05.22 | 11:21

Стојоски постави нов македонски рекорд на 100 метри

Нов македонски рекорд на 100 метри постави атлетичарот Јован Стојоски, истрчувајќи ја патеката под 11 секунди. Стојоски на 26 Меѓународен митинг во Бар го освои првото...

Останати спортови 20.04.22 | 13:13

Адријана Поп Арсова има нов државен рекорд на 10.000 м

За скоро цела минута Адријана, на Купот на Македонија на 10.000 м успеа да го подобри сопствениот, а воедно и националниот рекорд со време 35.00.30, кое претходно изнесуваше...

Останати спортови 23.03.22 | 09:47

На руска атлетичарка и е одземен златниот медал од Олимпијадата во Лондон 2012 година

Кинеските атлетичарки Кијеанг Шиџи, Лиу Хунг и Лиу Ксиуџи ќе ги добијат златниот, сребрениот и бронзениот медал на 20 километри брзо одење од Олимписките игри во Лондон...

Македонија 08.10.21 | 17:47

Коњановски: Гарантираме изградба на атлетска тартан патека на Градскиот стадион во Битола

Гарантираме изградба на атлетска тартан патека на Градскиот стадион во Битола, рече денеска кандидатот за градоначалник на ВМРО ДПМНЕ за Битола д Тони Коњановски пред...

Останати спортови 24.09.21 | 21:17

Девет месеци по борбата со Ковид-19, Кенениса Бекеле ќе го нападне светскиот рекорд во маратон

Девет месеци откако се зарази со корона вирус, 39-годишниот Етиопиец, Кенениса Бекеле, најави дека в недела ќе се обиде да го урне светскиот рекорд во маратон на патеката...

Останати спортови 15.08.21 | 17:17

Божиновска 10-та, Османовска 15-та на Балканското атлетско првенство

Вчера во Краљево, Србија се одржа Балканското атлетско првенство за млади младинци.  Ана Божиновска и Сара Османовска ја претставуваа Македонија на Балканското атлетско...

Останати спортови 14.08.21 | 17:23

Сара Османовска и Ана Божиновска дел од Балканското атлетско првенство за млади младинци во Србија

Во Краљево Србија денеска ќе се одржи Балканското атлетско првенство за млади младинци. Македонија ќе има две претставнички, Сара Османовска (АК 7 мај) и Ана Божиновска...