Ознака: атлетика
Останати спортови 09.05.24 | 11:23

Дарио Ивановски е првиот македонски спортист кој избори пласман на ЛОИ во Париз

Македонскиот рекордер во маратон и најдобриот македонски атлетичар на сите времиња, Дарио Ивановски е првиот македонски спортист кој избори пласман на Летните Олимписки...

Спорт 27.02.24 | 22:16

Влезниците за атлетика на летните Олимписки игри во продажба од понеделник, најефтините ќе чинат 24 евра

Десетици илјади влезници за атлетската програма на летните Олимписки игри 2024 во Париз ќе бидат пуштени во продажба од идниот понеделник, објавија денеска организаторите...

Останати спортови 19.01.24 | 11:30

Ненадејно почина поранешниот светски првак во скок со стап

Поранешниот светски првак во скок со стап, Канаѓанецот Шон Барбер, почина на 29-годишна возраст во својот дом во Тексас. Барбер ја освои титулата светски првак во 2015 година...

Останати спортови 21.12.23 | 21:50

Ислами и Ивановски најуспешни македоснки атлетичари за 2023 година

Атлетската федерација на Македонија ги прогласи Дрита Ислами и Дарио Ивановски за најдобри атлетичари во 2023. За најуспешен клуб е прогласен АК Делта. Наградата...

Останати спортови 25.08.23 | 22:31

Маратонец ја запроси својата девојка во финишот од трка на Светското првенство

Словакот Доминик Черни на Светското првенство во атлетика ја запроси девојка си Хана Буржалова. Откако ја заврши трката на 35 километри во брзо одење, на финишот ја дочека...

Останати спортови 22.04.23 | 16:16

Македонија со свој член во Европскиот атлетски совет

Историски момент за македонската атлетска заедница. Александра Војнеска-Зикова, актуелната претседатлека на Атлетската федерација на Македонија е првата личност...

Останати спортови 19.04.23 | 23:36

На маратонска трка, дел од патеката го минала со автомобил: Шкотска атлетичарка остана без освоениот медал

Шкотската атлетичарка на долги патеки, Јоасија Закрзевски (47) остана без освоениот бронзен медал на ултра маратонот во Ливерпул, откако е откриено дека за време на трката...

Останати спортови 04.03.23 | 17:24

Ивановски последен во квалификациите на 3.000 метри на ЕП во сала

Најдобриот македонски атлетичар Дарио Ивановски имаше ужасни квалификациите за трката на 3.000 метри на Европското првенство (ЕП) во сала во Истанбул. Ивановски заврши...

Останати спортови 26.02.23 | 22:49

Дуплантис го воодушеви светот: Шестипат го подобри светскиот рекорд

Шведскиот атлетичар, Арманд „Мондо“ Дуплантис, уште еднаш покажа дека е „кралот“ во дисциплината скок со стап, поставувајќи нов светски рекорд од 6.22 метри на митингот...

Останати спортови 25.09.22 | 20:34

Кипчоге го урна сопствениот светски рекорд на маратон во Берлин

Кенискиот атлетичар Елиуд Кипчоге на денешниот маратон во Берлин, успеа да го урне сопствениот светски рекорд, истрча 42,195 метри за два часа, една минута и девет секунди...

Останати спортови 05.09.22 | 16:15

Трчајте, предизвикувајте се себе си, човекот не е скроен само за комфорна зона

Тамара Јолевска Попов (35) вчера во Битола, на атлетскиот настан Трчај бе победи на Државното првенство во полумаратон во категорија жени и го освои второто место во апсолутна...

Останати спортови 09.08.22 | 16:16

Британски тренер по атлетика доби доживотна суспензија поради сексуална злоупотреба

Британскиот тренер по атлетика Тони Миникјело денеска е доживотно суспендиран поради недолично однесување, вклучително и сексуална злоупотреба на спортисти. Судскиот...

Останати спортови 18.07.22 | 09:45

Чептеги од Уганда ја одбрани светската титула на 10.000 метри

Џошуа Чептеги од Уганда ја одбрани титулата светски првак на 10.000 метри, До триумфот, Чептеги дојде со долг финиш во последните 400 метри на трката. Со време од 27:27, 43 минути,...

Останати спортови 12.07.22 | 13:21

Не сум тој кој мислите дека сум: Мо Фарах го открива својот вистински идентитет, бил жртва на трговија со луѓе и ропство во Обединетото Кралство

Британскиот атлетичар Мо Фарах, кој неодамна објави дека се повлекува од атлетиката на 39-годишна возраст, во документарниот филм на Би-Би-Си „Вистинскиот Мо Фарах“...

Останати спортови 03.07.22 | 21:52

Ивановски со нов македонски рекорд на 5.000 метри до осмо место на МИ!

Најдобриот македонски атлетичар Дарио Ивановски имаше многу добар настап на Медитеранските игри (МИ) во Оран, каде што го освои осмото место на трката на 5.000 метри. Ивановски...

Останати спортови 24.06.22 | 10:08

Американецот Фред Керли истрча најдобро време сезонава на 100 метри

Американскиот спринтер Фред Керли оствари најдобар резултат годинава на 100 метри, истрчувајќи ја патеката за 9.83 секунди на националното првенство во Еуген. Керли на...

Останати спортови 19.06.22 | 13:02

Сребрен медал за Ивановски на Балканското првенство во атлетика

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски продолжи со успешните настапи на меѓународна сцена, освојувајќи го сребрениот медал на трката на 5.000 метри на Балканското првенство,...

Останати спортови 14.06.22 | 09:27

Mакедонските атлетичари Ивановски, Стојоски, Трајковски и Поп Арсова на натпреварите со импресивни резултати

Изминатиот викенд долго ќе се памети за македонската атлетика. Дарио Ивановски стана атлетски шампион на ЕП за мали земји. Најдобриот македонски атлетичар, Ивановски...

Останати спортови 09.06.22 | 22:45

Пробиштип ќе раѓа атлетски надежи

Новата тартан гумирана атлетска патика на Градскиот стадион во Пробиштип е завршена во рамки на заложбите на Општината за вложување во инфраструктура за обезбедување...

Останати спортови 31.05.22 | 10:33

Купот на Македонија за сениори и сениорки со нов национален рекорд и остварени норми во атлетиката

Националната арена Тодор Проески, викендот беше локација на која се одржа Купот на Македонија за сениори и сениорки, организиран од Атлетската федерација на Македонија. На...