Атлетската федерација на Македонија ги прогласи Дрита Ислами и Дарио Ивановски за најдобри атлетичари во 2023.

За најуспешен клуб е прогласен АК Делта.

Наградата за животно во атлетскиот спорт е доделена на професор Иса Аслани од атлетскиот клуб Теута.

Од страна на претседателката Александра Војнеска Зикова, беа доделени и признаниа за поддршка и афирмација на атлетиката до директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски и градоначалникот на Општина Гази Баба Бобан Стефковски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.