Британскиот атлетичар Мо Фарах, кој неодамна објави дека се повлекува од атлетиката на 39-годишна возраст, во документарниот филм на Би-Би-Си „Вистинскиот Мо Фарах“ откри дека бил жртва на трговија со луѓе и модерно ропство (бил принуден да работи како домашен работник). во Британија.

Вистината е дека јас не сум тој кој мислите дека сум – вели Мо Фара, откривајќи го својот вистински идентитет во документарецот.

Британецот, кој беше олимписки, светски и европски шампион на 5.000 и 10.000 метри, открива дека неговото вистинско име е Хусеин Абди Кахин, а жената која го натерала да лета од Џибути за Велика Британија кога имал само девет години го принудила да преземе име на друго момче по име Мохамед Фарах.

Вистинската приказна е дека сум роден во Сомалиленд, северно од Сомалија, како Хусеин Абди Кахин. И покрај она што беше кажано во минатото, моите родители никогаш не живееле во Обединетото Кралство. Кога имав четири години, татко ми беше убиен во граѓанската војна и моето семејство беше поделено. Ме одвоија од мајка ми и илегално ме доведоа во Обединетото Кралство под името на друго момче – вели Фарах.

Често помислувам на другиот Мохамед Фарах, момчето коешто „го симнав“ од седиштето во тој авион. Навистина се надевам дека е добро – додава наградуваниот спортист.

По пристигнувањето во Велика Британија, малиот Мо Фарах, кој мислел дека ќе живее со роднините, видел како жената со која патувал во авионот му ги земала документите и ги искинала.

Имав контакти од моите роднини, но кога стигнавме до нејзината куќа во Хаунслоу (Западен Лондон), госпоѓата ми ги зеде, ги искина пред мене и ги фрли во канта. Тогаш сфатив дека сум во неволја – вели атлетичарот.

Фарах, под присила од жената, бил принуден да се грижи за другите деца и да врши домашна работа доколку „сака да има храна во устата“.

Ми велеше дека ако некогаш сакам повторно да го видам семејството, не кажувај ништо. Честопати се заклучував во бањата и плачев – вели Фарах.

Семејството кое го експлоатирало, не му дозволило да оди на училиште до 12-годишна возраст, а Фарах успеал да се извлече од тој кошмар откако му ја раскажал својата реалност на својот учител на јавниот колеџ Фелтам, Алан Воткинсон, кој му нашол дом и помогнал тој да добие британско државјанство по „долг процес“ и „добиено со измама или лажно претставување“.

Долго го чував сето ова за себе, но тешко е кога си очи во очи со своите деца и често ме прашуваат „Тато, како беше тоа? Секогаш имаш одговори за се, но за тоа не кажуваш ништо…“ Тоа е главната причина зошто ја објаснувам мојата приказна. Сакам да се чувствувам како некој нормален, а не како некој што крие нешто – објаснува Фарах во документарецот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.