Ознака: трговија со луѓе
Македонија 05.07.21 | 11:55

Стејт Департментот ја осуди власта на Заев дека не вложува ни минимални напори за борба против трговија со луѓе

Американскиот Стејт Департмент ја критикува Македонија дека не се бори доволно против трговијата со луѓе. Во најновиот извештај на Стејт Департментот, Македонија останува...

Свет 03.07.21 | 09:39

Кина ги отфрли критиките на Стејт департментот за трговијата со луѓе, повика САД да размислат за сопствените прекршувања на човековите права

Пекинг ги отфрли обвинувањата дека не успеал да ја запре трговијата со луѓе и соопшти дека Вашингтон нема право да критикува, особено поради историјата на расна дискриминација...

Црна хроника 22.06.21 | 13:48

Децата најчести жртви: Илјадници луѓе годишно влегуваат во канџите на трговијата со луѓе

Илјадници луѓе годишно се жртви на трговија со луѓе а неадекватно прикажаните бројки дополнително го зголемуваат бројот на виктимизации, при што најчесто жртвите се...

Балкан 17.03.21 | 11:48

Го држеле како роб и го принудувале да им ја дава пензијата: Угледен доктор во Ниш станал жртва на трговија со луѓе

Познат лекар од Ниш бил жртва на трговија со луѓе. Како што соопштиле од српската олиција, за ова дело е уапсен брачен пар. Од март 2019 година до март годинава, двајцата...

Црна хроника 08.08.20 | 11:53

Голема полициска акција против трговија со луѓе, приведен газда и 10 девојки

Ноќва петнаесет минути по полноќ, па до 2 часот од страна на инспектори од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар – СВР Тетово при Бирото за...

Црна хроника 24.04.20 | 15:00

Се обидел да бега: Maж од Студеничани уапсен за трговија со луѓе

Полицијата вчера околу 16.30 часот, на ул.„Јане Сандански“ во Тетово, го привела В.Ф.(37) од скопско Студеничани, по кого била распишана потерница за издржување на затворска...

Свет 21.11.19 | 17:55

Папата Франциск го осуди понижувањето на жртвите од трговијата со луѓе

Стотици илјади лица се собраа денеска во Бангкок на првата јавна миса на папата Фанциск во Тајланд, во текот на која, меѓудругото,тој го осуди понижувањето на жените...

Свет 20.11.19 | 17:40

Разбиена меѓународна група вмешана во трговија со луѓе

Полицијата на Јужен Јоркшир во Велика Британија и романската национална полиција, поддржани од Европол и Евроџаст, вчера разбиле организирана криминална група која...

Свет 16.07.19 | 00:22

Сијарто: Некои земји од ЕУ отворено ги поддржуваат шверцерите со луѓе

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто обвини дека одредени западни земји, членки на ЕУ, отворено застанале на страната на шверцерите со луѓе. Како...

Црна хроника 02.04.19 | 13:03

Земале по 25.000 долари од мигрант: Тројца македонски државјани се гонат за трговија со луѓе

По меѓународна истражна постапка, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот суд Скопје 1 – Скопје...

Балкан 02.02.19 | 21:43

Во Албанија уапсени 32 лица за трговија со луѓе

Во голема полициска акција во повеќе градови во Албанија, уапсени се 32 лица меѓу нив и полициски службеник, кои се занимавале со недозволена трговија со луѓе од Албанија...

Балкан 28.12.18 | 11:34

Продадени две девојчиња за 600 евра кои биле сексуално експлоатирани

Пред Високиот суд во Врање во тек e судење за трговија со луѓе, односно продажба на две девојчиња на трети лица, потврдено е од Вишото јавно обвинителство. Според нив,...

Македонија 11.12.18 | 13:09

Македонија дувло на оружје, Црна Гора на кокаин, Србија на синтетички дроги, Албанија на сиот организиран криминал

Еврокомесарот за безбедност Џулијан Кинг синоќа ги брифираше европарламентарците за безбедносната состојба и соработка во земјите од Западен Балкан. Македонија испливува...