Ознака: атлетика
Останати спортови 15.08.21 | 17:17

Божиновска 10-та, Османовска 15-та на Балканското атлетско првенство

Вчера во Краљево, Србија се одржа Балканското атлетско првенство за млади младинци.  Ана Божиновска и Сара Османовска ја претставуваа Македонија на Балканското атлетско...

Останати спортови 14.08.21 | 17:23

Сара Османовска и Ана Божиновска дел од Балканското атлетско првенство за млади младинци во Србија

Во Краљево Србија денеска ќе се одржи Балканското атлетско првенство за млади младинци. Македонија ќе има две претставнички, Сара Османовска (АК 7 мај) и Ана Божиновска...

Останати спортови 13.08.21 | 12:37

Колевски: Камповите за најмладите мора да станат пракса, вака се градат идни атлетичари

За првпат во поновата историја се организираше атлетскиот камп „Нови Sвезди“ наменет за млади под 16 години кои во иднина ќе се идните македонски репрезентативни имиња....

Останати спортови 13.08.21 | 09:51

Крстевска: Важна е родовата еднаквост во спортот, се повеќе се зголемува бројот на жени атлетичарки

„Да… и жените можат!“ под ова мото на Пелистер, Атлетската федерација на Македонија го организираше семинарот Жени лидерки преку кој имаше за цел да докаже дека спортот,...

Останати спортови 06.08.21 | 15:48

Женската штафета на Јамајка на 4х100 метри златна во Токио

Женската штафета на Јамајка на 4х100 метри го освои златниот медал на Олимписките игри во Токио. Јамајканската четврока составена од Бриана Вилијамс, Илејн Томсон-Хира,...

Останати спортови 05.08.21 | 15:20

Американците извисија за медалите на 400 метри

Атлетичарот од Бахамите, Стивен Гардинер, триумфира на олимписката трка на 400 метри со најдобро време сезонава од 43.85. Сребрениот медал отиде на градите на Колумбиецот...

Останати спортови 05.08.21 | 10:21

Американските спринтери не се пласираа во финалето на штафетата 4х100 метри

Американската машка штафета на 4х100 метри не успеа да се пласира во финалната трка на Олимписките игри, откако заврши дури како шеста во својата полуфинална група. Иако...

Останати спортови 05.08.21 | 09:30

Парчмент ја „позлати“ Јамајка на 110 метри со пречки

Хансел Парчмент од Јамајка го освои златниот медал на трката на 110 метри со пречки на Олимписките игри во Токио. Јамајјанецот ја истрча патеката со најдбро време сезонава од...

Останати спортови 04.08.21 | 09:36

Две Американки побрзи од светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Американката Сидни Меклафлин победи во олимпиското финале на трката на 400 метри со пречки, со време 51.46, со што го собори сопствениот светски рекорд. Нејзината сонародничка...

Останати спортови 03.08.21 | 09:45

Норвежанецот Вoрхолм нов светски рекордер на 400 метри со пречки

Норвежанецот Карстен Вoрхолм го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки на Олимписките игри во Токио. Вoрхолм победи во финалната трка со време 45,94 секунди, со што...

Останати спортови 02.08.21 | 12:38

Падна во последниот круг, стана и победи за пласман во финалето

Холандската атлетичарка која има потекло од Етиопија, Сифан Хасан, на неверојатен начин стигна до победата во полуфиналето од трката на 1.500 метри за пласман во финалето...

Останати спортови 01.08.21 | 16:20

Венецуелката Рохас освои златен медал во трискок и собори светски рекорд стар 26 години

Атлетичарката од Венецуела, Јулимар Рохас освои златен медал во трискок и постави нов светски рекорд на Олимписките игри во Токио. Рохас победи со резултат од 15 метри...

Останати спортови 01.08.21 | 15:44

Со личен рекорд Стојоски до 38-мо место на 400 метри

На деветиот натпреврувачки ден на ЛОИ во Токио го бележиме настапот на настапи македонскиот атлетичар Јован Стојоски. Стојоски настапи во квалификациите на 400 метри...

Останати спортови 01.08.21 | 09:41

АФМ: Националното поединечно првенство секогаш е посебно, благодарение на најмладите

На 31 јули 2021 во Скопје се одржа Националното поединчено првенство за млади младинци/ки. Во Организација на Атлетската федерација на Македонија на Арената “Тодор Проески“...

Останати спортови 31.07.21 | 20:15

ОИ: Атлетичарот Стојоски ќе настапи утре во квалификациите на 400 метри

По четиридневна пауза од појавување во олимпискиот базен на Миа Блажевска – Еминова, македонскиот спорт утре во атлетичарот Јован Стојоски ќе го има својот шести натпреварувач...

Останати спортови 31.07.21 | 15:01

Второ најбрзо време во историјата и тројна победа на Јамајка на 100 метри во женска конкуренција

Јамајканката Илејн Томсон Хира го истрча финалето на 100 метри за неверојатни 10.61, што е второ најбрзо време во историјата и нов олимписки рекорд. Со ваквиот резултат,...

Останати спортови 04.07.21 | 17:24

Пребегнатиот кубански атлетичар исклучен од олимпискиот тим на Куба

Кубанскиот атлетичар во трискок Хордaн Диаз, кој на митинг во Европа ги напушти своите репрезентативни колеги, е исклучен од олимписката репрезентација на Куба, која...

Останати спортови 28.06.21 | 17:05

Почина спортската легенда на поранешна Југославија, атлетичарката Вера Николиќ

Една од најдобрите спортистки на поранешна Југославија, атлетичарката Вера Николиќ, почина во Белград на 73-годишна возраст, јавија денеска српските медиуми. Поранешната...

Останати спортови 19.06.21 | 19:49

Дрита Ислами со нов македонски рекорд на 400 метри со пречки!

Најдобрата наша атлетичарка во моментов, Дрита Ислами имаше фантастична трка на 400 метри со пречки на Екипното првенство во Европа – трета лига. Таа не само што победи...

Останати спортови 23.05.21 | 22:09

По 20 години повторно имаме одлични резултати во атлетиката и на тоа треба сите да сме горди

Севкупен пласман меѓу првите три клуба освоија АК Делта, Ак Работнички и АК Куманово на првиот ден од Купот на Македонија на сениори/ки во организација на Атлетска федерација...