Швајцарскиот Албанец Гранит Џака по мечот со Србија го соблече дресот под кој имаше маица на која стоеше бројот 26 и името Јашари.

Многумина се прашаа што тоа значи. Јашари е основачот на УЧК а бројката 26 исто така има значење. Пред 26 години во 1996 година Адем Јашари ја изведе најголемата акција во која петмина Срби беа убиени а неколку ранети.

 

Кој е Адем Јашари

Адем Јашари беше основач на УЧК а беше убиен во нападот на српските специјални полициски сили на селото Преказ, кој траел од 5 до 7 март 1998 година, во кој беа убиени командантот на ОВК, Адем Јашари, и 58 членови на неговото семејство.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.