Поранешниот британски премиер Тони Блер добил совет од Лондон да соработува со албанските сепаратисти од Косово од кои на некои им се суди за воени злосторства, пишува Гардијан.

Весникот наведува дека Блер, кој беше премиер во времето на НАТО бомбардирањето на СР Југославија, бил загрижен што бил премногу близок со членовите на т.н. ОВК, но дека бил советуван дека „британската почетна точка на конфликтот“ треба да се третира според принципот „непријателот на мојот непријател е мој пријател“.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.