Ознака: УЧК
Балкан 03.10.23 | 12:09

Maјка на киднапиран син на Косово очајна: Барем да знам каде е закопан, да се исплачам на гробот

И денес никој не може да ми каже што се случило со моето дете, дали е живо, а ако не, каде му се коските, да го закопам, и да одам да плачам на гроб. Исчезна на патот меѓу Косово...

Македонија 02.10.23 | 07:52

Новa инвестиција на власта: УЧК ќе добие музеј во Арачиново

Претседателот на општина Арачиново Ридван Ибрахими вели дека едно од неисполнетите ветувања е изградбата на Музејот на УЧК во Арачиново, објави ТВ 21. Се уште не е избрана...

Македонија 08.08.23 | 12:42

Може Слупчане имаше за УЧК: Државата ќе бара дозвола од село за споменик на бранителите кај Карпалак

Денеска со положување цвеќе и панихида пред спомен плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово-Скопје утрово беше оддадена почит кон десетте загинати бранители...

Балкан 08.08.23 | 10:15

Нова „жолта куќа“: УЧК тргува со органи на убиени украински војници, цената од 5.000 до 25.000 евра?

„Жолтата куќа“ се враќа на голема врата.Како што тврди портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија Захарова,лидерите на УЧК се замешани во трговија...

Македонија 05.06.23 | 15:39

Единицата на АРМ „Леoпарди“ однесена на Косово да се поклони пред споменикот на УЧК

Во рамки на воената вежба „Дефендер“ која се одржува и во Македонија, елитната единица на АРМ „Леопарди“ била однесена на Косово. Таму нашите војници биле принудени...

Балкан 01.06.23 | 13:25

Aлбанци со знамиња на Голема Албанија со делови од Македонија тргнаа кон мостот за да дојдат кај Србите во Митровица

Албанците се собират на јужната страна на мостот на реката Ибар, извикуваат антисрпски пароли и скандираат ОВК. Тие ги носат и  знамиња „Голема Албанија“ која ги опфаќа...

Македонија 18.05.23 | 11:18

Ангелов: Огорчен сум што СДСМ гласаа против, можеа барем да се воздржани

Од формирањето на партијата Достоинство јас сум во политиката и бев огорчен од неинтересот на јавноста за реакцијата на Достоинство поради одбивањето на законот за...

Балкан 17.05.23 | 16:35

Рама повтори: Собранието на СЕ да ја отстрани дамката од Албанија и ОВК за трговија со органи

Албанскиот премиер Еди Рама во обраќањето на сесијата „Обединети околу Европа“, на Самитот на лидерите на Советот на Европа што се одржува во Исланд, рече дека Собранието...

Македонија 02.05.23 | 20:27

Ни во УЧК не ги сакаат ДУИ: Татко на загинат терорист не му дозволи на Ахмети да положи цвеќе на гробот на неговиот син во Слупчане

Една година по откривањето на споменикот на УЧК во Слупчане висок 20 метри, а тежок 200.000 евра, ДУИ повторно се собра во липковското село за да им оддаде почит на терористите. Како...

Балкан 03.04.23 | 18:52

Затворениците сами си ги копале гробовите, мислеле дека смртта е спас, а Тачи, Весељи, Красниќи и Сељими знаеле за тортурата

Обвинителството заврши со уводните зборови пред Специјализираните совети со седиште во Хаг на почетокот на судењето на четворицата поранешни лидери на ОВК. Освен присилно...

Фудбал 03.04.23 | 08:56

„Балистите“ од Тетово дадоа поддршка на УЧК пред почетокот на судењето во Хаг

Навивачите на Шкендија на својата официјална Фејсбук страница дадоа поддршка на лидерите на УЧК чие судење почнува денеска во Специјалниот суд во Хаг. „Балистите“...

Балкан 03.04.23 | 08:32

Почнува судењето против УЧК: Хашим Тачи првообвинет во Хаг

Денеска почнува судењето на поранешните лидери на УЧК Хашим Тачи (53), Кадри Весељи (54), Реџеп Сељими (50) и Јакуб Красниќи (70). Судењето ќе започне во 9:00 часот, со воведни...

Балкан 02.04.23 | 17:11

Десетици илјади Косовари на улица бараат правда за Хашим Тачи и лидерите на УЧК

Во Приштина денеска почна „Маршот за правда“, во кој, според првичните проценки, учествуваат неколку десетици илјади косовски граѓани за поддршка на лидерите на Ослободителната...

Македонија 14.03.23 | 19:50

Ахмети во Селце славеше годишнина од почетокот на војната во 2001

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети од настан во тетовско Селце се осврна на претстојната средба во Охрид во сабота каде се очекува...

Балкан 06.03.23 | 12:51

Знаме на УЧК се вееше на изборите во Црна Гора

По одржувањето на локалните избори во Туза, Црна Гора, актуелниот претседател на таа општина и претседател на албанската алтернатива Ник Ѓељошај изјави дека постигнале...

Македонија 02.03.23 | 20:58

„Јашарците се наша историја!“ се вели во најавата за Комеморативната академија по повод „епопејата на УЧК и херојскиот пад на семејството Јашари“

Во Домот на културата на Тетово ќе се организира таканаречена комеморативна академија по повод „епопејата на УЧК и херојскиот пад на семејството Јашари“. Настанот...

Македонија 26.01.23 | 14:36

Ахмети да каже колку стотици милиони евра добила неговата фамилија на сметка на жртвите од војната во 2001

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за време на денешната посета на Драчево, запрашан од новинарите ја коментираше и изјавата на Али Ахмети кој за време...

Македонија 26.01.23 | 11:06

Ќе ги победите како УЧК што ги победи Македонците во 2001, ги храбри Ахмети Украинците

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на украинска делегација со која разговарал ѝ дал совет Украинците никогаш да не се предаваат, како што не се предала УЧК во 2001 година во војната...

Балкан 23.01.23 | 08:59

Украден компјутерот на судија во Хаг-исчезнаа докази против Хашим Тачи и УЧК

Францускиот веник „Неделни новини“  објави  за грабеж во станот на високиот судија за злосторства на ОВК, на почетокот на јануари во Париз, Оваа вест ја сподели  директорот...

Балкан 22.01.23 | 12:57

Семејството на убиениот лидер на косовските Срби го продало земјиштето на припадник на УЧК за еден милион евра

Мехмет Иберхисај од Дечани, со кого семејството на убиениот лидер на косовските Срби Оливер Ивановиќ склучило договор за продажба на земјиште на Косово, е поранешен...