Поразот на Јапонија од Хрватска во осминафиналето на Светското првенство во Катар нема да влијае врз судбината на Хајиме Моријасу на селекторската клупа и тој ќе продолжи да ја предводи јапонската репрезентација, јавија денеска локалните медиуми.

Според истите извори, 54-годишниот Моријасу ќе ја продолжи соработката со Фудбалската федерација на Јапонија најмалку до 2024 година.

Јапонското фудбалско раководство е задоволно од настапите на репрезентацијата на Мундијалот во Катар на кое беа елиминирани на пенали од Хрватска во вчерашниот осминафинален дуел.

Моријасу е на чело на јапонската репрезентација од 2018, а следната година беше азиски вицешампион.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.