Претставниците на Украина на овогодинешниот Евросонг, Kalush Orchestra, во четвртокот се појавија на концертот на Евровизија во Тел Авив, Израел, пеејќи ја „Стефанија“ пред преполната сала.
Шест членови на Kalush Orchestra, бенд кој меша рап и традиционална украинска музика, добија специјална дозвола да ја напуштат земјата и покрај законот со кој им се забранува на работоспособните мажи да ја напуштат земјата разурната од војна.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.