Ознака: евровизија
Музика 06.04.21 | 12:59

Според обложувачниците: На Дестини од Малта ѝ е судено да победи на Евровизија

На нешто повеќе од еден месец до почетокот на изборот на песна на Евровизија, обложувалниците на големо примаат обложувања за тоа која песна ќе победи. Британскиот „Смаркетс“,...

Музика 01.04.21 | 16:02

Евровизија ќе се одржи со публика: Честа ќе ја имаат 3.500 лица со негативен ковид тест

Со почитување на епидемиолошките мерки и со негативен тест на Ковид-19, на 3500 лица ќе им биде дозволено да присуствуваат на овогодинешното издание на Евросонг во холандскиот...

Македонија 23.03.21 | 19:06

МРТ: Гарванлиев останува македонски претставник на Евросонг

Комисијата за одговорност од македонската радио телевизија денеска донела одлука дека нема ништо спорно во тоа Васил Гарванлиев да ја претставува земјава на Евросонг. Од...

Македонија 13.03.21 | 13:54

Илиевски: На официјалниот профил на националната галерија, делото е со друг редослед во споредба со евровизискиот спот

Од музејот велат дека бидеќи долго го имале делото во поставката, некогаш го менувале редоследот на платната. А, на официјалниот профил на националната галерија, делото...

Музика 11.03.21 | 19:04

Погледнете како изгледа песната што ќе ја претставува Македонија на Евровизија

Македонскиот претставник на овогодинешната „Евровизија“, Васил Гарванлиев, сподели видео од песната со која ќе настапи во Ротердам, Холандија. Песната „Here I stand“...

Естрада 03.02.21 | 23:31

Евровизија ќе има, но каква?

Натпреварувањето за песна на Евровизија 2021 година ќе биде одржано во ограничен облик во месец мај, во холанскиот град Ротердам, поради ограничувањата кои произлегуваат...

Твитови 29.11.20 | 17:34

Водителите на детски Евросонг: ” Никој не може да ја запре музиката!!” Здравствена комисија на МК: “Молам?”


Музика 16.05.20 | 21:11

ВО ЖИВО: Вечерва ревијална Eвровизија

Блесни Европо“ е насловот на двочасовно телевизиско шоу, кое ќе се емитува вечерва, со почеток во 21 часот, со кое Европската радиодуфузна унија ќе ја одбележи 65-та годишнината...

Музика 15.05.20 | 09:01

Утре на МТВ алтернативното евровизиско шоу : Shine a light

По конечното откажување на 65-тото издание на Изборот на песна за Евровизија, Европската радиодифузна унија и нејзините партнери од Холандија, НПО, НОС и АВРОТРОС се...

Музика 22.04.20 | 22:05

МТВ и Васил – дел од алтернативното евровизиско шоу : Shine a light

По конечното откажување на 65-тото издание на Изборот на песна за Евровизија, Европската радиодифузна унија и нејзините партнери од Холандија, НПО, НОС и АВРОТРОС се...

Музика 02.04.20 | 11:48

Евровизија сепак ќе има на 16 мај: Се подготвува алтернативно телевизиско шоу „Eurovision: Europe Shine A Light“

Евровизијата која требаше годинава да се одржи во Ротердам е откажана поради пандемијата од коронавирусот, фановите на Евровизија сега ќе гледаат алтернативно телевизиско...

Калеидоскоп 18.03.20 | 15:34

Откажана Евровизија!

Овогодишниот Евросонг требаше да се одржи во Ротердам, но поради новонастанатата ситуација со пандемијата со коронавирусот е откажан. Поради сѐ поголемиот број смртно...

Музика 08.03.20 | 18:37

Евровизиската песна „YOU“ ќе биде промовирана вечерва

Евровизиската песна „YOU“, со којашто Васил Гарванлиев ќе настапи на 65-тото издание на Евровизија во Ротердам ќе биде промовирана вечерва во Дневник 2 на МТВ 1. Автор...

Музика 03.03.20 | 13:10

Официјална промоција на евровизиската песна „YOU“ в недела на МТВ

Во недела (8 март) ќе се случи затворена промоција за новинарите и преслушување на евровизиската песна „YOU“, со којашто Васил Гарванлиев ќе настапи на 65-тото издание...

Музика 26.02.20 | 13:57

Евровизија на „стаклени нозе“: Можно е да се откаже поради коронавирус!

Овогодинешната Евровизија треба да биде одржана од 12 до 16 мај во Ротердам, откако минатата година претставникот на Холандија ја однесе победата. Меѓутоа, сепак се поставува...

Музика 14.02.20 | 18:41

Гарванлиев на Евровизија 2020 со песната „YOU“!

По преслушување на пристигнатите композиции на јавниот повик, како и детална анализа на понудениот музички квалитет од страна на домашните, но и автори од странство,...

Музика 30.01.20 | 11:45

Детскиот хор од Чикаго, каде Васил пеел до 2003 година го изненади со емотивна видео порака!

Детскиот хор од Чикаго, каде што Васил партиципирал од 1999-та до 2003-та година го изненади нашиот евровизиски претставник со прекрасно видео пеејќи ја песната „Татковина“,...

Музика 29.01.20 | 09:23

Македонија ја отвора Евровизија, ќе настапи прва во првата полуфинална вечер

Македонија ќе го отвори овогодишениот музички натпревар Евровизија кој ќе се одржи во Ротердам, Холандија од 12-16 мај. Според објавата на официјална страна на Фејсбук...

Музика 15.01.20 | 19:02

Васил Гарванлиев ќе не претставува на Евровизија во Ротердам: Ветувам дека ќе дадам се од себе за мојата татковина!

Пејачот Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија во Ротердам, Холандија. Одлуката ја донесе МРТ на интерен избор, што стана пракса изминативе неколку...

Музика 26.12.19 | 18:21

Скандал ја тресе Хрватска: Горан Каран се повлече од евровизиското натпреварување

Горан Каран се откажал од „Дора“, хрватскиот натпревар за Евровизија. Тој сам ја донел одлуката по притисок од јавноста. Од настапот се откажал бидејќи, како што пренесуваат...