Ознака: евровизија
Музика 15.01.20 | 19:02

Васил Гарванлиев ќе не претставува на Евровизија во Ротердам: Ветувам дека ќе дадам се од себе за мојата татковина!

Пејачот Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија во Ротердам, Холандија. Одлуката ја донесе МРТ на интерен избор, што стана пракса изминативе неколку...

Музика 26.12.19 | 18:21

Скандал ја тресе Хрватска: Горан Каран се повлече од евровизиското натпреварување

Горан Каран се откажал од „Дора“, хрватскиот натпревар за Евровизија. Тој сам ја донел одлуката по притисок од јавноста. Од настапот се откажал бидејќи, како што пренесуваат...

Музика 29.05.19 | 09:48

Марија го продава „најлошиот костим“, цената е 5.000 долари

Пејачката од „Ај кју“, младата Марија Ивановска, која заедно со партнерот Бојан Трајковски лани ја претставуваа Македонија на „Евровизија“, го продава костимот со...

Музика 21.05.19 | 19:41

Тасевски: Евровизија го продолжува животот, а не ново амбулантно возило

Актерот Сашо Тасевски се огласи на социјалните мрежи во врска со изјавата дека многу побитно е да се настапува на Евровизија отколку да се купат нови амбулантни возила. Гомна...

Музика 20.05.19 | 16:14

Богдан Илиевски: Изгледа Норвешка има најголема дијаспора во Европа, пошто зеде 300 бода од телевоутинг

Богдан Илиевски за телевоутонгот на Евровизија на својот фејсбук профил го напиша следново: Според генијалците не/заборавени од државава, изгледа Норвешка (5000 евра...

Твитови 20.05.19 | 15:44

Каци бе Тамарче?

Каци бе Тамарче?!? Види сликава на Евровизија со Тоше во Истанбул 2004 г. Ти си ова или…?!? pic.twitter.com/513XI1hBvf — Димко Македонецот (@2Lapev) May 19, 2019

Музика 19.05.19 | 18:14

Зад победничката песна на Евровизија се крие вистинска љубовна несреќа!

Победникот на Евровизија 2019 година, Холанѓанецот Данкан Лоренс ги воодушеви сите со својата песна и настап на шоуто во Тел Авив, Израел. Песната разбуди милион емоции...

Музика 19.05.19 | 17:02

„Би-би-си“: Благодарение на Тамара светот научи географија и дозна за новото име на Македонија

Благодарение на импресивниот настап на Тамара Тодевска светот дозна за новото име на земјата што ја претставува. Ова го вели „Би-би-си“ во коментар за синоќешната манифестација...

Музика 19.05.19 | 15:49

Тони Михајловски : Талентот е неспорен и огромен, и само идиот може да го негира

Актерот Тони Михајловски на својот фејсбул профил напиша: Талентот е неспорен и огромен, и само идиот може да го негира. Се радувам на успехот на секој уметник, човек,...

Музика 19.05.19 | 13:20

Македонците во Австралија и Америка немаа право да го дадат својот глас за Тамара

Ден потоа, после големата радост која ни ја приреди годинешниот наш претставник за песна на Евровизија, Тамара Тодевска, се сумираат резултатите. На крајот родоста се...

Музика 19.05.19 | 12:28

Лупевска: На дијаспората треба да и биде забрането да гласа на избори – не гласаа за Тамара

За новинарката Снежана Лупевска Созен, Македонците од дијаспората се криви зошто Тамара не победила на Евровизија, и побара на дијаспората да и се забрани да гласа на...

Калеидоскоп 19.05.19 | 12:20

Кој е Данкан Лоренс?

Во вчерашниот натпревар за Песна на Евровизија во Израел, триумфира најголемиот фаворит од Холандија. Данкан де Мор е роден 1994 година и е познат холандски пејач и победник...

Сцена 19.05.19 | 01:05

Холандија вечерва ја освои Европа

Данкан Лоренс од Холандија со 492 гласа е побденик на овогодинешниот евровизиски натпревар. Песната „Аркада“ му донесе победа на 25 годишното момче. „Секогаш музиката...

Калеидоскоп 18.05.19 | 21:29

Македонците очекуваат Тамара на Евровизија да им донесе вртоглава сума на пари- обложувалниците преполни

Зголемен бројот на уплати во обложувалниците за победа на нашиот претставник на годинешната Евровизија, пренесува Слободен Печат. Цела Македонија е во исчекување на...

Сцена 18.05.19 | 20:29

Поради можен терористички напад зајакнати се безбедносните мерки на Евровизија

Додека пејачите се подготвуваат за вечерашниот настап на Евровизија во Тел Авив, израелската полиција формира кордон со висок безбедносен степен околу објектот во...

Сцена 18.05.19 | 20:10

Гледајте го финалето на Евровизија во живо

За нешто помалку од еден час ќе започне финалната вечер на 64. Евровизија, што се одржува во Тел Авив, Израел. Проследете го во живо на официјалниот канал на Јутјуб со почеток...

Музика 18.05.19 | 10:25

Зошто е Австралија на Евровизија и што ако победи?

Кејт Милер Хајдке е претставничката на Австралија, која вечерва ќе пее во финалето на Евровизија. Ова не ѝ е прв настап на Австралија на Евросонг. Првиот настап се случи...

Музика 17.05.19 | 09:51

Евровизија фатална за Фулди Шварц, му паднал дел од осветлувањето и починал на пат за болница

На овогодинешниот Евросонг се случила трагедија, кога на 66-годишниот Фулди Шварц додека траеле подготовките за музичкиот натпревар, му паднал дел од осветлувањето....

Естрада 13.05.19 | 13:52

Катарина Ивановска поради бременоста не трчаше на маратон, но ќе ја бодри Тамара во Тел Авив

Уште пред повеќе од еден месец, „Убавина и здравје“ објави дека атрактивната македонска убавица Катарина Ивановска повторно ќе стане мајка. Дека е вистина потврда...

Музика 07.05.19 | 16:18

Моќен настап на Тамара на првата проба во Тел Авив

Погледнете ја првата проба на евровизискиот настап во Тел Авив на македонската пејачка Тамара.