сабота, 24 февруари 2024
Свет 24.02.24 | 22:43

Трамп: Поради неоснованите обвиненијата против мене имам поголема поддршка од Афроамериканците

Поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, изјави дека поради четирите кривични обвиненија поднесени против него, тој има поголема поддршка меѓу Афроамериканците...

Свет 24.02.24 | 22:34

Борел: Израелските планови за изградба на уште 3.300 куќи во Западниот Брег е опасна

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, изјави дека најавата на израелскиот министер Безалел Смотрич дека ќе бидат...

Свет 24.02.24 | 22:22

Турција ќе депортира роднини на чеченските опозиционери во Русија

Турски адвокати предупредуваат дека Турција планира да ги депортира роднините на чеченските опозиционери во Русија. Турските медиуми, повикувајќи се на адвокатката...

Свет 24.02.24 | 22:07

Активисти за човекови права побараа САД да бидат отстранети од Комитетот за човекови права на ОН

Активисти за човекови права бараат САД да бидат отстранети од Комитетот за човекови права на ОН по мачната егзекуција на затвореникот Кенет Јуџин Смит во Алабама. Претставници...

Технологија 24.02.24 | 21:56

Производителот на напредни чипови „Нвидиа“ ги сруши сите рекорди: Оствари приход од +126 отсто

Резултатите на компанијата „Нвидиа“ ги соборија сите рекорди. Нивниот годишен приход е зголемен за 126 отсто. Калифорнискиот производител на напредни чипови објави...

Македонија 24.02.24 | 21:45

Димитриевски: ЗНАМ нема да коалицира со тие кои досега и правеа штета на Македонија

Претседателот на движењето ЗНАМ – За наша Македонија и градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, изјави дека државата не смее да биде заложник и дека нема да...

Свет 24.02.24 | 21:44

Синот на Нетанјаху си седи во луксузен стан во САД за да избегне регрутација

Додека израелски резервисти одат во војска за да се борат во појасот Газа, синот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Јаир Нетанјаху, ги минува деновите во луксузен...

Свет 24.02.24 | 21:27

Земјите од ЕУ во 2023 година и платиле на Русија 29,1 милијарди долари за купување нафта и гас

Европските земји во 2023 година исплатиле во Русија 29,1 милијарди евра за набавка на нафта и гас. Анализата на европската статистика за 2023 година покажува дека земјите...

Свет 24.02.24 | 21:16

Украина бара од светска козметичка компанија да го повлече карминот со нијанса „руско црвено“

Министерството за надворешни работи на Украина побарало од канадскиот бренд „МАК Косметикс“ да го забрани и повлече од употреба карминот со нијанса „руско црвено“. На...

Свет 24.02.24 | 20:57

Падот на бројот на бели регрути ја предизвикува најтешката кадровска криза на американската војска последниов половина век

Падот на бројот на бели регрути ја предизвика најтешката кадровска криза во американската војска во последните 50 години, пишуваат западните медиуми повикувајќи се...

Свет 24.02.24 | 20:42

Бајден: Америка повторно го води човештвото на Месечината

Американскиот претседател Џо Бајден излезе со изјава по повод успешното слетување на американската сонда „Одисеј“ на површината на Месечината. Ова е првиот приватен...

Свет 24.02.24 | 20:38

Романци во Германија се претставувале дека се украински бегалци за добијат стан и парична помош

Романците во Германија се преправале дека се украински бегалци со цел да добијат пари за социјална помош и станови во земјата. Според локалните медиуми, измамниците...

Свет 24.02.24 | 20:24

Независно истражување: Британски специјалци од нуклеарна подморница го дигнале во воздух гасоводот Северен тек

Припадници на британска специјална единица нуркачи од нуклеарна подморца на британската Кралска морнарица се директни извршители на саботажата на гасоводите Северен...

Свет 24.02.24 | 20:13

Јапонци лани купиле 222 американски компании

Јапонски корпорации во 2023 година купиле 222 компании во САД за 36 милијарди долари. Според советодавниот центар „Рекоф“ (Recof), тоа е за 30% повеќе отколку во 2022 година. Главната...

Свет 24.02.24 | 20:01

Сликата од „првиот украински Ф-16“ објавена од украински и западни медиуми е фотошопирана

На социјалната мрежа „Х“ (поранешен Твитер) е објавено дека фотографијата од првиот борбен авион ловец Ф-16 со ознаки на украинските воздухопловни сили и неговиот пилот...

Свет 24.02.24 | 19:50

Повеќе од 170.000 Тексашани потпишале петиција за отцепување од САД

Повеќе од 170.000 жители на Тексас потпишале петиција за отцепување  на сојузната држава од од САД. Движењето за отцепување од земјата веќе беше наречено „Текзит“ по...

Македонија 24.02.24 | 19:41

Тошковски: Однесувањето на премиерот Џафери кон вработените во МВР е недозволиво и несоодветно

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, преку соопштение реагира во однос на вчерашното видео кое се појави во јавноста, а на кое се гледа како техничкиот премиер...

Калеидоскоп 24.02.24 | 19:40

Реликвија украдена од Кина пред 40 години вратена од САД

Културна реликвија украдена и однесена од Кина е вратена во земјата по 40 години потрага. Артефактот бил украден во ноември 1984 година, илегално билк изнесен од земјата...

Македонија 24.02.24 | 19:37

Лукаревска: Поголеми плати и продолжување на концептот за повеќе пари кај граѓаните и во новата програма на СДСМ

Заменик-претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска, во емисијата „Агенда 35“ на МТВ изјави дека нејзината партија ќе продолжи со политиките за враќање на парите назад...

Свет 24.02.24 | 19:27

Шолц не сака Фон дер Лајен да стане генсек на НАТО поради нејзините изразито антируски ставови

Германскиот канцелар Олаф Шолц е против идејата шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, да стане генерален секретар на НАТО поради нејзиниот претерано...