Европските земји во 2023 година исплатиле во Русија 29,1 милијарди евра за набавка на нафта и гас.

Анализата на европската статистика за 2023 година покажува дека земјите од ЕУ продолжуваат да увезуваат нафта, петрохемикалии и природен гас од Русија (во износ од 29,1 милијарди евра).

Истовремено, податоците покажуваат дека Европа од Русија купува и црни метали, никел, алуминиум, метали од платинската група, ѓубрива и неоргански хемиски производи (вклучувајќи нуклеарно гориво, амонијак, итн.).Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.