Ознака: нафта
Свет 27.02.23 | 10:26

Русија го зголемува извозот на нафта во Кина

Кина дополнително го зголеми купувањето на руска нафта во јануари, објави Блумберг оваа недела, цитирајќи ја разузнавачката компанија Кплер. Според извештајот, Пекинг...

Економија 20.02.23 | 13:14

Нафтата и бензинот добиваат нови цени

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ се зголемуваат за 0,50 денари за литар, а на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 а 1,00 денари, одлучи денеска...

Балкан 20.01.23 | 09:33

Вучиќ: И да не купиме литар нафта, ќе имаме во наредните три-четири месеци

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека е неопходно Србија да се заштити за да има корист од енергијата добиена од генераторите на ветер, која оди во странство...

Свет 09.01.23 | 08:57

Остар пад на цените на нафтата

На светските берзи цените на нафтата драстично паднаа во првата недела од новата година бидејќи трговците стравуваат дека побарувачката за „црното злато“ ќе ослабне...

Свет 29.12.22 | 10:12

Путин го забрани извозот на руска нафта во земјите кои спроведуваат ограничување на цената

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет со кој се забранува снабдувањето со сурова нафта и нафтени деривати од 1 февруари на пет месеци за државите кои го...

Свет 27.12.22 | 19:04

Путин од први февруари забранува извоз на земјите кои ја ограничија цената на руската нафта

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ со кој се забранува испорака на руска нафта за земјите кои воведоа ценовни ограничувања на нафтата и нафтените...

Свет 20.12.22 | 12:54

Директорот на Трансњефт тврди дека Русија добила барања од Полска и Германија за купување нафта за 2023 година

Директорот на руската државна нафтена компанија Трансњефт Николај Токарев изјави дека компанијата добила барања од Полска и Германија за купување нафта за 2023 година. Тие...

Економија 13.12.22 | 15:22

Скокнаа цените на нафтата

Цените на нафтата пораснаа на меѓународните пазари поради прекините во снабдувањето и олеснувањето на ограничувањата поради Ковид во Кина, најголемиот увозник на...

Балкан 13.12.22 | 10:43

Ердоган: Во Турција е откриено нафтено поле со резерви од 150 милиони барели

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека во провинцијара Сирнак, југоисточниот дел на земјата е откриено нафтено поле со резерви од 150 милиони...

Балкан 12.12.22 | 22:52

Турција откри нафтено поле вредно околу 12 милијарди долари

На југоистокот на Турција, во провинцијата Ширнак, е откриено нафтено поле со резерви од околу 150 милиони барели, соопшти турскиот претседател Таип Ердоган. Откривме...

Свет 03.12.22 | 18:53

Кремљ е подготвен за ограничување на цената на нафтата

Земјите-членки на Европска Унија, на Г7 и Австралија вчера се договорија од 5 декември да биде ограничена цената на руската нафта на 60 долари за барел. Москва денеска...

Свет 03.12.22 | 11:46

Г7 и Австралија ѝ се придружија на ЕУ во ограничувањето на цената на руската нафта на 60 долари за барел

Земјите-членки на Г7 и Австралија вчера се договорија за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел. Одлуката уследи откако земјите-членки на Европска...

Свет 03.12.22 | 10:55

Русија: Ограничувањето на цените на нафтата е опасно и нема да ја наруши побарувачката

Русија соопшти дека ќе продолжи да наоѓа купувачи за својата нафта, и покрај, како што вели, „опасниот“ обид на западните влади да наметнат ограничувања на цената на...

Свет 03.12.22 | 10:34

САД: Ограничувањето на цената на руската нафта веднаш ќе го прекине главниот извор на приход на Путин

Новото ограничување на цената на руската нафта, што вчера го договорија членките на Европската унија, а денеска го потврдија членките на Г7 и Австралија, веднаш ќе го...

Балкан 01.12.22 | 14:19

Србија остана без руска нафта: Најмногу увезуваме од Казахстан, Ирак и од Норвешка

Од понеделник, петти декември, Европската унија става рампа на руската нафта, што значи дека има забрана која важи за Србија, изјави министерката за рударство и енергетика...

Скопје 30.11.22 | 13:17

Каде ќе оди разликата: Дизелот се продава за 86,5 денари, а ЈСП Скопје склучи договор со фиксна цена од 100 денари плус ДДВ

ЈСП „Скопје“ на 25 октомври склучило договор со фирмата „Пуцко Петрол“ за набавка на гориво по фиксна цена од 100 денари за литар плус ДДВ, односно вкупната цена на договорот...

Свет 18.11.22 | 10:50

Барел нафта 81,76 долари, на најниско ниво од септември

Цените на нафтата паднаа во четвртокот под влијание на низа пазарни фактори, предводени од слабата ликвидност и смирувањето на тензиите меѓу Русија и Западот, бидејќи...

Свет 18.11.22 | 08:43

Полјаците од Русите порачаа три милиони тони нафта

Полската рафинерија за нафта ПКН Орлен побара од рускиот Транснефт да испорача 3 милиони тони нафта, пишува Комерсант. Нафтата треба да се испорачува преку системот...

Свет 08.11.22 | 19:10

Цените на нафтата под 98 долари, во фокусот е Кина

Цените на сировата нафта се спуштија во вторникот на меѓународните пазари под 98 долари за барел, притиснати од стравот од влошување на епидемијата на Covid-19 во најголемиот...

Свет 07.11.22 | 11:49

Трета недела по ред растат цените на нафтата

На глобалните берзи повторно пораснаа цените на нафтата, и тоа трет пат по ред затоа што трговците се плашат од слаба понуда. Цената на барелот на лондонскиот пазар...