Ознака: нафта
Свет 15.05.24 | 12:28

Опаѓа побарувачката на нафта

Глобалната побарувачка на нафта ќе забави од 2,3 милиони барели на 1,1 милиони барели дневно во 2024 година, предвидува Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) во мајскиот...

Свет 15.05.24 | 10:34

Доларот ослабе, цените на нафтата ги надоместуваат загубите

На девизните пазари во претплaдневнoто тргување во средата падна вредноста на американскиот долар во однос на кошничката валути. Индексот на доларот, кој ја искажува...

Свет 13.05.24 | 09:34

Цените на нафтата утринава паднаа, доларот зајакна

На азиските берзи денеска се тргува внимателно, бидејќи инвеститорите очекуваа нови вести кои би можеле да го насочат пазарот, при што доларот благо порасна во однос...

Балкан 15.04.24 | 13:33

Во Албанија нема нафта и гас

Наспроти тврдењата на премерот Еди Рама, кој во август минатата година, објави дека во планината Шпираг кај Берат е пронајдено големо количество висококвалитетен гас...

Свет 08.04.24 | 09:48

Цените на нафтата достигнаа највисоки нивоа во последните пет месеци

Минатата седмица цените на нафтата на светските берзи скокнаа за повеќе од 4 отсто, достигнувајќи највисоки нивоа во последните пет месеци, што е најмногу последица...

Свет 07.04.24 | 11:12

Приходите од нафта и гас во рускиот буџет се двојно зголемени во однос на лани

Приходите од нафта и гас во рускиот буџет се двојно зголемени. Буџетските приходи од таксите за екстракција на нафта и гас се зголемиле за 90 отсто минатиот месец во...

Свет 28.03.24 | 10:48

Скок на цената на нафтата, пад на цената на златото и пченицата: Турбуленција на берзите

Европските и американските берзански индекси денеска се во пораст, како и цените на нафтата, додека цените на златото и пченицата паѓаат. Индексот DAX на Франкфуртската...

Свет 22.03.24 | 08:33

Цената на нафтата паѓа поради можното примирје во Газа

Цените на нафтата „потонаа“ на почетокот на азиското тргување денеска поради изгледите за конечен прекин на огнот во Газа. Тоа би можело да ги олабави глобалните резерви...

Свет 18.03.24 | 10:10

Расте побарувачката за „црното злато“: Цената се искачи на 85,3 долари за барел

Повисоките проценки на побарувачката на нафта како резултат на подобрената економска перспектива во САД и предвидувањата на Меѓународната агенција за енергија дека...

Свет 11.03.24 | 19:47

Русија во целост ги замени изгубените приходи од стопираната продажба на нафта во ЕУ

Русија практично во целост ги заменила изгубените приходи од продажбата на нафта во ЕУ. За време на тој процес, Русија успеала да заработи дополнителни 2,7 милијарди...

Црна хроника 06.03.24 | 18:00

Кривична пријава против 26 лица oд Штип: Испорачувале помалку нафта за училиштата и градинките од количината што ја наплатувале

СВР Штип, до Основното јавно обвинителство Штип, поднесе кривична пријава против 26 лица за злоупотреба на службена положба и овластување, фалсификување исправа и несовесно...

Свет 06.03.24 | 09:40

„Блумберг“: И покрај санкциите, рускиот приход од нафта и гас се зголемил за 80%

И покрај западните санкции, приходите на Русија од нафта и гас во февруари се зголемиле за 80% во однос на минатата година. Како што пишува „Блумберг“ приходите на Русија...

Свет 03.03.24 | 21:34

Неколку земји од ОПЕК + го продолжуваат намалувањето на производството на нафта за уште три месеци

Неколку земји од ОПЕК+ објавија дека за три месеци го продолжуваат намалувањето на производството на нафта за да го стимулираат пазарот, пренесоа светските агенции. Ријад...

Свет 01.03.24 | 19:09

Бугарија престана да увезува нафта од Русија

Како дел од ембаргото на Европска Унија поради војната во Украина, Бугарија денеска го прекина увозот на нафта од Русија. На крајот на 2022 година, ЕУ и одобри на Бугарија...

Свет 24.02.24 | 21:27

Земјите од ЕУ во 2023 година и платиле на Русија 29,1 милијарди долари за купување нафта и гас

Европските земји во 2023 година исплатиле во Русија 29,1 милијарди евра за набавка на нафта и гас. Анализата на европската статистика за 2023 година покажува дека земјите...

Свет 05.02.24 | 09:25

Доларот зајакна, цената на нафтата порасна

На повеќето Азиски берзи цените на акциите паднаа, додека доларот зајакна откако претседателот на ФЕД Џером Пауел рече дека централната банка внимателно ќе ги намали...

Свет 23.01.24 | 10:29

Доларот зајакна, нафтата во благ пад

На валутните пазари во вторникот во претпладневното тргување благо порасна вредноста на американскиот долар во однос на кошничката на валути. Индексот на доларот,...

Свет 17.01.24 | 09:12

Санкциите се залудни: Европа купува рекордни количества руска нафта од индиските рафинерии

Увозот на рафинирана нафта од Индија од ЕУ порасна на рекордно ниво во 2023 година, истовремено со порастот на увозот на руска сурова нафта од Њу Делхи повеќе од двојно,...

Свет 15.01.24 | 17:33

Се заканува инфлација: Се повеќе танкери со нафта го избегнуваат Црвеното Море

Најмалку шест танкери со нафта скршнаа од курсот или застанаа пред да влезат во јужниот дел на Црвеното Море од викендот, со што бројот на прекини во снабдувањето се...

Свет 14.01.24 | 12:48

Ја игнорираат „горната граница“ од санкциите: САД го обновуваат купувањето нафта од Русија по една и пол година пауза

На Соединетите Држави им беа потребни една и пол година за да продолжат со купувањето на руска нафта. Згора на тоа, „црното злато“ е купено по цени значително повисоки...