Русија практично во целост ги заменила изгубените приходи од продажбата на нафта во ЕУ. За време на тој процес, Русија успеала да заработи дополнителни 2,7 милијарди долари.

Во 2023 година, Русија заработила 32,2 милијарди долари од снабдувањето со нафтени деривати на главните клиенти, целосно компензирајќи за изгубените приходи од испораките кон европските земји, покажуваат бројките.

Најголеми купувачи на руска нафта минатата година биле Турција, Кина, Индија и Бразил, кои го зголемиле обемот на набавки за 5,5 пати во однос на просекот 2019-2021 година. Вкупната продажба на нафта од Русија во овие земји изнесува 28,8 милијарди долари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.