Ознака: руска нафта
Економија 07.02.23 | 15:37

Владата забранува увоз на руска нафта во Македонија

Владата ќе забрани увоз на руска нафта во Македонија. Министерот за економија Крешник Бектеши изјави дека санкцијата кон Русија која ја објави Европската Унија ќе ја...

Свет 03.12.22 | 12:47

Андриј Јермак: Oграничувањето на цената на нафтата ќе ја уништи руската економија

Претставникот на украинското претседателство, Андриј Јермак, изјави дека економија на Русија ќе биде уништена со претстојното ограничувања на цената на руската нафта...

Свет 03.12.22 | 08:44

Полска се согласи да ја ограничи цената на руската нафта на 60 долари за барел

Полска се согласи со договорот на Европската унија за ограничување на цената на морската нафта од 60 долари за барел за Русија, изјави денеска полскиот амбасадор во ЕУ...

Свет 02.12.22 | 20:54

Полска се согласи да ја ограничи цената на руската нафта на 60 долари за барел

Полска се согласи со договорот на Европската унија за ограничување на цената на морската нафта од 60 долари за барел за Русија, изјави денеска полскиот амбасадор во ЕУ...

Свет 01.12.22 | 20:37

ЕУ постигна начелен договор да ја ограничи руската нафта на 60 долари за барел

Владите на земјите од Европската Унија начелно се договорија да ја ограничат цената на руската нафта која доаѓа по морски пат на 60 долари за барел, јави „Ројтерс“ повикувајќи...

Балкан 07.10.22 | 18:34

Србија планира изградба и поврзување со нафтоводот „Дружба“ во Унгарија

Министерството за рударство и енергетика на Србија соопшти дека по усвојувањето на осмиот пакет санкции на ЕУ во кои земјите од Западен Балкан не се изземени од забраната...

Балкан 06.10.22 | 15:30

Вучиќ: Побаравме Западен Балкан да биде изземен од одлуките за нафтата, Хрватска само го правеше тоа што го прави со децении

Србија побара Западен Балкан да биде изземен од забраната за увоз на руска нафта преку гасоводот Јанаф, но „тогаш нашите соседи се пофалија дека тие се заслужни што...

Свет 27.09.22 | 12:40

Филипините преговараат со Русија за купување нафта

Филипини преговараат со Русија за купување нафта и други артикли, изјави филипинскиот претседател Фердинанд Маркос Јуниор. Како што тој нагласи, националните интереси...

Свет 10.09.22 | 12:30

САД ќе и забранат на Русија морски транспорт на нафта ако не ја продава по ограничена цена

САД, заедно со своите сојузници од Г7 и Европската Унија, ќе воведат забрана за поморски транспорт на руска нафта од 5 декември, а нафтени деривати од 5 февруари следната...

Свет 18.08.22 | 09:57

На Русија одлично ѝ оди со приходите

Поголемиот обем на извоз на нафта, заедно со зголемувањето на цените на гасот, ќе ја зголемат заработката на Русија од извозот на енергенси на 337,5 милијарди долари оваа...

Свет 27.07.22 | 15:55

Русија се надева дека САД нема да се обидат да спроведат санкции за извоз на руска нафта во Кина

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, порача дека официјална Москва се надева дека иницијативата на американските пратеници за воведување санкции за испораките на...

Свет 13.07.22 | 11:42

Германија ќе престане да купува руски јаглен и нафта на 31 декември

По одлуката на Москва да ја нападне Украине, Германија сакаше да стави крај на енергетското потпирање врз Русија. Па денеска конечно успеа. Падна одлука дека земјата...

Свет 13.06.22 | 22:04

Шолц: Германија има сериозни практични проблеми со откажувањето од руската нафта

Германскиот канцелар, Олаф Шолц, предуореди дека Германија има големи проблеми во воведувањето и почитувањето на ембаргото за руската нафта. На последниот самит на...

Свет 07.06.22 | 15:10

Три европски земји ги удвоиле испораките на руска нафта од почетокот на војната

Поморските компании во три од најголемите поморски земји на Европската Унија, Грција, Кипар и Малта, го удвоиле количеството транспортирана руска нафта од почетокот...

Свет 06.06.22 | 12:26

Медведев: Европа ќе мора „да бара по светот“ за нафта со ист квалитет како руската

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, оценува дека Европа ќе мора да го „пребара светот“ барајќи нафта со ист квалитет како руската...

Свет 03.06.22 | 23:18

Словачка ќе набавува руска нафта до наоѓање соодветна алтернатива

Словачкиот премиер, Едвард Хегер, изјави дека неговата земја ќе продолжи да набавува руска нафта додека не се најде соодветна алтернатива. Словачкото Министерство...

Свет 02.06.22 | 21:03

ОПЕК би можело да го надомести недостигот поради ембаргото на руска нафта

Саудиска Арабија и другите членки на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) би можеле да компензираат за намаленото руско производство под влијание на...

Свет 31.05.22 | 16:43

И Бугарија добива изземање од ембаргото на руската нафта

Бугарија е четвртата членка на Европската Унија на која ѝ е одобрено изземање од ембаргото на руската нафта. Бугарскиот премиер, Кирил Петков, соопшти дека тоа ќе важи...

Свет 31.05.22 | 08:00

Нафтеното ембарго врз Русија ќе важи за сите освен за земјите без излез на море

Лидерите на 27-те земји членки на ЕУ доцна синоќа постигнаа политички договор синоќа за ембарго од околу 90 отсто врз руската нафта, Унгарија го доби исклучокот што го...

Свет 27.05.22 | 15:44

Германски министер: Може да се договориме за ембарго на руската нафта и покрај противењето на Унгарија

Германскиот министер за економија, Роберт Хабек, изјави дека земјите од Европската Унија се уште можат да се договорат за воведување ембарго на руската нафта и покрај...