Министерството за надворешни работи на Украина побарало од канадскиот бренд „МАК Косметикс“ да го забрани и повлече од употреба карминот со нијанса „руско црвено“.

На социјалната мрежа „Х“ (поранешен Твитер“, Украинците пипуваат дека името на популарната нијанса „нема никаква врска со љубовта“, нарекувајќи ја „вистинската боја на војната“. На крајот од објавата, тие додаваат хаштаг „стоп за руското црвено“.

Седиштето на „МАК Косметикс“ се наоѓа во Њујорк. Компанијата ги продава своите производи во повеќе од 120 земји.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.