Ознака: руски гас
Балкан 12.08.22 | 11:57

Нинова бара Софија веднаш да започне преговори со „Газпром“

Лидерката на Бугарската социјалистичка партија, Корнелија Нинова, повика на итни преговори со руската енергетска компанија „Газпром“ за да се избегнат банкроти на...

Свет 11.08.22 | 17:51

Русија ги обвинува ЕУ, Полска, Украина и санкциите за намалената испорака на гас

Испораките на рускиот гас до Европската Унија (ЕУ) се значително намалени, но, тоа не е последица на дејствувањето на Русија, туку на антируските санкции и потезите на...

Балкан 10.08.22 | 23:18

Бугари протестираа против можното обновување на испораките од руски „Гаспром“

Вечерва се одржа нов протест пред бугарското претседателство против обновувањето на испораките на природен гас од „Гаспром“, кои еднострано беа прекинати од рускиот...

Свет 10.08.22 | 22:13

Русија повторно пушти нафта за Унгарија, Чешка и Словачка

Рускиот државен монопол „Транснефт“ го рестартира протокот на нафта низ јужниот крак на гасоводот „Дружба“, објави новинската агенција РИА, цитирајќи го помошникот...

Вести 09.08.22 | 14:31

Стапува во сила планот на ЕУ за намалување на потрошувачката на гас

Планот на Европската Унија за намалување на потрошувачката на гас во Унијата за 15 отсто стапува во сила, откако синоќа беше објавен во официјалниот административен...

Свет 07.08.22 | 10:12

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубли

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави по враќањето од Сочи дека Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубли. Позитивниот аспект на нашата посета на Сочи е...

Свет 06.08.22 | 22:01

Ердоган ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска, по враќањето од Сочи, изјави дека Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи. – Позитивен аспект од нашата посета на...

Свет 31.07.22 | 17:00

Германија се соочува со „најголемата енергетска криза“ поради зависноста од рускиот гас

Германија се соочува со „најголемата енергетска криза“ поради нејзината економска зависност од рускиот гас, изјави неодамна германскиот министер за економија Роберт...

Свет 30.07.22 | 13:05

„Газпром“ ја прекина испораката на гас за Летонија

„Газпром“ ја прекина испораката на гас за соседна Летонија поради кршење на условите за повлекување гас, соопштија од руската компанија. Овој потег уследи еден ден...

Свет 30.07.22 | 11:04

Орбан: Преговараме со Русите, Унгарија ќе има доволно гас

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека во наредните месеци ќе потпише нов договор со Русија со кој Унгарија ќе биде снабдена со речиси една милијарда кубни метри...

Свет 28.07.22 | 23:10

Германија под закана од недостаток на тоалетна хартија поради намалувањето на рускиот гас

Германија може да се соочи со недостиг на основни производи како тоалетна хартија и картон доколку се намали снабдувањето со руски гас во наредните месеци, објави во...

Економија 22.07.22 | 16:15

Македонија ќе ги следи препораките од ЕК за начинот на плаќање на рускиот гас

Како држава нашата намера е целосно да се интегрираме и да станеме членка на Европската Унија. Затоа ги следиме западните политики и кога веќе ги следиме таквите политики...

Свет 21.07.22 | 09:34

Рускиот гас повторно тече преку Северен тек 1 кон Европа

Портпаролот на австриската ОМВ рече дека Гаспром сигнализирал оти ќе испорача околу 50 отсто од договорените количини на гас во четврток, што е на нивото видено пред...

Свет 13.07.22 | 11:42

Германија ќе престане да купува руски јаглен и нафта на 31 декември

По одлуката на Москва да ја нападне Украине, Германија сакаше да стави крај на енергетското потпирање врз Русија. Па денеска конечно успеа. Падна одлука дека земјата...

Свет 11.07.22 | 19:52

Германија стравува дека привремениот прекин на рускиот гас може да стане постојан

Доколку се остварат германските стравувања, енергетските експерти предвидуваат рецесија на германската економија и рестрикции на гас во претстојната зима. Деновиве...

Балкан 11.07.22 | 18:34

Грција во моментов не стравува од опасност за снабдувањето со природен гас

Портпаролот на грчката влада, Јанис Иконому, на редовен брифинг со новинарите, порачла дека во моментов, во земјата нема непосредна опасност во снабдувањето со природен...

Балкан 11.07.22 | 18:08

Словенија го презема првиот чекор пред прогласување криза поради намалено снабдување со гас

Словенечката Регулаторна агенција за енергетика објави прво ниво (од четирите) на рано предупредување за можни потешкотии во снабдувањето со природен гас, а Владата...

Свет 10.07.22 | 19:29

Франција: Русија најверојатно целосно ќе ја прекине испораката на гас

Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер предупреди дека најверојатно сценарио е целосен прекин на испораката на руски гас. Тој говорејќи на Конференцијата за...

Свет 10.07.22 | 18:13

Ле Мер: Русија најверојатно целосно ќе ја прекине испораката на гас

Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер предупреди дека најверојатно сценарио е целосен прекин на испораката на руски гас. Тој говорејќи на Конференцијата за...

Свет 27.06.22 | 22:31

Сијарто: Унгарија не помислува ни да разговара за можноста за забрана на рускиот гас

Шефот на унгарската дипломатија, Петер Сијарто, пред состанокот на министри за енергетика на Европска Унија, што се одржува во Луксембур, порача дека унгарската Влада...