Ознака: ЕУ
Македонија 20.10.21 | 13:06

Димитров: Успеваме да задржиме високо ниво на подготвеност за членство во ЕУ

Имаме најголема подготвеност со средна оценка од 3,02 во областите и поглавјата од Кластерот 1 – темели/фундаменти, дури и во однос на земјите кои повеќе години преговараат...

Македонија 20.10.21 | 11:31

Средба Пендаровски-Гир: Реафирмирана подготвеноста на државата за почеток на пристапните преговори за членство во ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими шефот на делегацијата на Европската Унија во Република Македонија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде...

Македонија 19.10.21 | 20:42

ЕУ го објавува извештајот – напредокот и реформите оценети како умерени

Европската комисија бара до крајот на годинава земјава да ги почне преговорите за членство во ЕУ. Еврокомесарот Вархеји, презентирајќи го извештајот за напредокот...

Балкан 19.10.21 | 16:54

Вархеји: Мора да испорачаме за Македонија и Албанија пред крајот на годинава

Еврокомесарот за проширување ги презентираше извештаите за реформскиот напредок на земјите од Западниот Балкан и Турција пред европратениците и повика итно да започнат...

Македонија 19.10.21 | 09:25

Што содржи ЕУ извештајот: Одлагањето на преговорите негативно влијае врз Македонија

МИА дојде до делови од извештајот за Македонија кој ќе биде официјално објавен попладне во Европскиот Парламент, Европската Комисија ја критикува блокадата за старт...

Свет 18.10.21 | 11:14

ЕУ ќе побара поголема транспарентност за вакцините заради борба против дезинформациите

Европскиот парламент неделава ќе упати повик за поголема транспарентност во врска со развојот, купувањето и дистрибуцијата на вакцините како противмерка на ширењето...

Свет 18.10.21 | 10:54

ЕУ ќе побара поголема транспарентност за вакцините заради борба против дезинформациите

Европскиот парламент неделава ќе упати повик за поголема транспарентност во врска со развојот, купувањето и дистрибуцијата на вакцините како противмерка на ширењето...

Свет 16.10.21 | 20:05

На Европа и се заканува криза со гас

Потпретседателот на руската Влада задолжен за енергетски прашања, Александар Новак денеска изјави дека Русија не ја исклучува можност за нова криза со гас во Европа...

Свет 16.10.21 | 15:43

Евростат: Романците и Бугарите најсиромашни во ЕУ

Според најновите податоци на Евростат во четири земји-членки на Европска Унија, во Бугарија, Романија, Грција и во Шпанија повеќе од една-четвртина од населението е...

Вести 14.10.21 | 13:48

ЕУ не сака да зазема страна во немирите на Косово

 Портпаролот за надворешна политика на Европската комисија, Петер Стано, даде објаснувања за изјавата на Борел за инцидентите на северот од Косово, истакнувајќи дека...

Македонија 10.10.21 | 15:07

Пендаровски: Европската Унија се движи во спротивна насока

Се додека не напредуваме кон ЕУ, понационалистичките сили освојуваат терен, ова е проблем. Кога преговараш со ЕУ, политичката дискусија е во оваа рамка, постои пат, а...

Свет 10.10.21 | 08:25

Балканските земји во ЕУ најмалку сакаат да се вакцинираат

Според резултатите од истражувањето на „Евробарометар“, четири земји-членки на Европска Унија – Бугарија, Литванија, Хрватска и Словенија се најнезаинтересирани...

Македонија 09.10.21 | 15:21

Штајнакер: Бугарија не треба да пречи за почнување преговори за членство на Македонија во ЕУ

Гудрун Штајнакер, поранешна германска амбасадорка во Македонија и Црна Гора и поранешен заменик-амбасадор во Бугарија, вели дека Бугарија и Република Македонија прво...

Македонија 09.10.21 | 14:53

Мицкоски: Јас и граѓаните од Заев не очекуваме датум за почеток на преговори, од него очекуваме само да потпише уште еден бел лист хартија

Јас од Зоран Заев не очекувам ништо. Од Зоран Заев очекувам да потпише уште еден бел лист хартија, а од другата страна да седнат и да си искуцаат што сакаат да содржи тој...

Македонија 08.10.21 | 21:16

Мицкоски: И во ЕУ не сакаат да седат на иста маса со Заев и врз себе да си го лепат неговиот криминал, неговите афери и скандали

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот митинг во општина Аеродром потенцираше дека со Зоран Заев, Македонија е се подалеку од Европската Унија,...

Свет 08.10.21 | 11:35

Борел: Бугарија треба да биде пофлексибилна по прашањето за проширување на ЕУ кон Западен Балкан

Шефот на дипломатијата на Европската унија Жосеп Борел изјави денеска дека Бугарија треба да биде пофлексибилна по прашањето за проширување на ЕУ кон Западен Балкан. Бугарија...

Свет 08.10.21 | 11:26

Моравјецки: Полска нема намера да ја напушти ЕУ, но не се согласуваме да не гледаат како земја од втора класа

Полска нема намера да ја напушти Европската Унија, објави премиерот Матеуш Моравјецки. Ваквата објава на Моравјецки доаѓа откако опозицијата и полските власти меѓусебно...

Македонија 07.10.21 | 10:48

Димовски: Сега сме сосема сигурни дека во ЕУ нема да бидеме членка ниту во 2030 година

Сега сме сосема сигурни дека во ЕУ нема да бидеме членка ниту во 2030 година…, напиша на својот фејсбук профил Илија Димовски. Тоа јасно ни го покажаа и кажаа од ЕУ...

Македонија 07.10.21 | 09:52

Катругалос: Бугарија не е сама, таа може да се убеди само со колективен напор на ЕУ

Не можам да кажам дека сум голем оптимист, но можам да ви кажам дека во секој случај европското јавно мислење целосно ја поддржува вашата позиција и генерално перспективата...

Македонија 06.10.21 | 22:19

Мицкоски: Државата на чело со Заев не оди кон ЕУ и нема цел кон која се движи

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на митинг во општина Ѓорче Петров, истакна дека од Самитот ЕУ-Западен Балкан дојде пораката дека дури ни 2030 година не...