Ознака: ЕУ
Свет 31.03.20 | 12:38

Курц: Од ЕУ не добивме ниту еден добар предлог

Австрискиот канцелар Себастијан Курц упати критика кон Европска унија поради начинот на борба против новиот корнавирус, истакнувајќи дека Брисел немал ниту еден...

Свет 30.03.20 | 22:32

За него веќе ЕУ не постои: Потпретседателот на италијанскиот Парламент го тргна европското и го постави своето знаме

Италијанскиот весник Месаџеро објави видео кое ја шокираше Европа, особено бирократите во ЕУ, а Италија ја доведе до делириум. Во својата канцеларија мирно, господски,...

Свет 30.03.20 | 19:39

Европските челници не се загрижени дека ЕУ ќе се распадне поради кризата со короната

Портпаролот на Европската комисија Ерик Мамер изјави денеска дека ЕУ во околностите предизвикани од Ковид-19 работи на „принципите на демократијата и дијалог“ за да...

Свет 29.03.20 | 15:11

Центарот на ЕУ за превенција на болести смета дека лошата проценка на ризикот придонесе за нагло ширење на вирусот

Од почетокот на јануари 2020 година, Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) спроведува редовни проценки на ризик на коронавирус, кои беа објавени...

Свет 27.03.20 | 08:55

Maкрон: Постои ризик дека епидемијата ќе ги поткопа столбовите на ЕУ

Претседателот на Франција, Емануел Макрон ги предупреди лидеирте на земјите-членки на Европска Унија дека кризата со новиот коронавирус го доведува под прашање „опстанокот...

Македонија 25.03.20 | 20:54

Вархеји во писмо до Спасовски: Определивме првична финансиска помош и ги утврдуваме начините за ублажување на социо-економските последици од кризата со коронавирусот

Еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји, денеска со писмо го информираше претседателот на Владата, Оливер Спасовски дека...

Свет 25.03.20 | 18:23

Жозел Борел: Потребни се глобални решенија

Високиот претставник на Европската унија и потпретседател на Европската комисија, Жосеп Борел денеска предупреди дека во пандемијата на коронавирусот се „потребни...

Македонија 25.03.20 | 16:41

Вархеји за 360°: Не е точно дека ЕУ одобри преговори со Скопје и Тирана поради коронавирусот

Еврокомесарот за соседство и проширување Оливер Вархеји, во интервју за „360 степени“, не ја прифаќа тезата што денеска се појави во дел од печатот во западноевропските...

Свет 25.03.20 | 13:33

Вонредна средба на лидерите на ЕУ и на ЕП за Ковид-19 и за Западен Балкан

Лидерите на Европска Унија и Европски парламент утре ќе одржат вонредна видео-конференција на која ќе се разгледуваат заедничките европски мерки во борбата протв новиот...

Македонија 24.03.20 | 20:18

Чилиманов: Добивме датум, ама не ни го кажуваат

Новинарот Цветин Чилиманов ја коментира одлуката на Европската унија околу датумот за преговори за влез на Македонија во ЕУ. Се зезав со ЕУ датумот пред неколку дена...

Македонија 24.03.20 | 16:43

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува позитивната одлука на Советот на министри, го очекуваме и датумот за првата меѓуминистерска конференција

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува позитивната одлука на Советот на министри за надворешни работи на Европската Унија, а воедно го очекуваме и датумот за првата меѓувладина конференција...

Македонија 24.03.20 | 16:31

Македонија исклучок: Кога Србија, Црна Гора и Хрватска добиja датум за преговори, имаше и конкретен термин

Денешната одлука на министрите за европски работи на земјите членки на ЕУ за отворање на преговорите за полноправно членство со Македонија и Албанија на прв поглед...

Македонија 24.03.20 | 15:34

Илиевски: Добивме датум или „условена мапа за датум“??

Богдан Илиевски на својот фејсбук профил напиша: ДОБИВМЕ ДАТУМ ИЛИ „УСЛОВЕНА МАПА ЗА ДАТУМ“?? Чекај, чекај сега…. За Црна Гора, на пример, се доделил КОНКРЕТЕН датум...

Македонија 24.03.20 | 13:22

„Ројтерс“: ЕУ ќе ни даде датум без датум

Земјите членки на Европската Унија денес веројатно ќе им дозволат на Македонија и на Албанија да почнат преговори за членство, но нема да определат датум за тоа, јавува...

Македонија 24.03.20 | 13:21

Фајненшл Тајмс за ЕУ преговорите: Грција се уште има забелешки за Албанија

Весникот Фајненшл Тајмс пишува дека Франција, Данска, Холандија и другите држави кои се критични кон проширувањето на Унијата во моментов се расположени да дадат зелено...

Свет 23.03.20 | 21:30

Италијанците го вадат знамето на ЕУ и го ставаат знамето на НР Кина

На социјалните мрежи се споделуваат фотографии како во Италија се симнува знамето на ЕУ и го креваат знамето на Кина. Италијанците го ваѓаат знамето на Европска Унија...

Македонија 23.03.20 | 13:00

Ројтерс: Eдногласна одлука за почеток на преговорите за членство со Скопје и Тирана

Агенцијата Ројтерс повикувајќи се на свои извори пишува дека во последниот нацрт заклучок се носи едногласна одлука за почеток на преговорите за членство со Скопје...

Балкан 21.03.20 | 22:03

ЕУ додели на Косово пет милиони евра помош за борба против коронавирусот

Канцеларијата на Европската унија во Косово обезбеди помош од пет милиони евра за Косово за борбата против епидемијата на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Приштина. Портпаролката...

Македонија 21.03.20 | 15:37

Османи со писмо до Ленарчиќ побара активирање на Европскиот механизам за цивилна заштита

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска со писмо до Еврокомесарот за кризен менаџмент Јанез Ленерчиќ побара активирање на Европскиот механизам...

Балкан 20.03.20 | 15:47

Oткако ЕУ го откачи Балканот за извоз на медицинска опрема за Балканот, сега го нуди солидарниот фонд

Претседателот на Република Србија Александар Вучиќ и високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политиката, Жозеп Борел, во денешниот...