Културна реликвија украдена и однесена од Кина е вратена во земјата по 40 години потрага.

Артефактот бил украден во ноември 1984 година, илегално билк изнесен од земјата и исчезнал некаде во странство.

Во јануари 2023 година, одделот на кинеските власти коишто се занимава со потрага на исчезнарти артефакти, добил информација дека украдената реликвија се наоѓа во Њујорк, САД.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.