Ознака: Кина
Калеидоскоп 17.09.21 | 10:17

Минаа три месеци во Вселената: Тројцата кинеските астронаути се вратија на Земјата

Тројцата кинески астронаути, кои три месеци престојуваа во Вселената, се вратија на Земјата. Нивната мисија е официјално најдолгото време на некои кинески вселенски...

Свет 16.09.21 | 13:01

Во Кина целосно се вакцинирани над една милијарда жители

Кинеската Влада соопшти повеќе од една милијарда луѓе во земјата се целосно вакцинирани против Ковид -19. Тоа е повеќе од 70 проценти од кинеското население. Портпаролот...

Свет 16.09.21 | 11:05

Австралија ќе добие нуклеарна подморница: Кина реагира на новиот безбедносен сојуз меѓу САД, Британија и Австралија

Кинеската амбасада во Вашингтон им порача на САД, Велика Британија и Австралија „да се ослободат од менталитетот на Студената војна и идеолошките предрасуди“, откако...

Свет 15.09.21 | 08:35

Водечкиот генерал на САД тајно се јавил во Кина стравувајќи дека Трамп ќе започне војна

Највисоко рангираниот американски генерал тајно двапати го повикал својот кинески колега во последните месеци од мандатот на Доналд Трамп, поради загриженоста дека...

Свет 12.09.21 | 20:47

Кина затвори град од 2,9 милиони жители поради 19 позитивни на ковид

Властите во јужниот кинески град Путиан (Пујанг), им забранија на жителите да го напуштаат градот, го прекинаа автобускиот и железничкиот сообраќај и ги затворија кината,...

Свет 28.08.21 | 10:40

Бајден по стапките на Трамп: Ја обвини Кина за прикривање информации за потеклото на корона вирусот

Американскиот претседател Џо Бајден ја обвини Кина дека прикрила „клучни информации за потеклото на корона вирусот. Ваквиот став на бајден доаѓа по објавувањето на...

Свет 23.08.21 | 20:51

Кина со строги мерки го запре делта сојот, денеска нема ниту една локална трансмисија на вирусот

Околу еден месец по почетокот на најлошиот бран на коронавирусот во Кина во текот на последната година, денеска за првпат во земјата не е пријавена ниту една локална...

Свет 21.08.21 | 13:23

Кина им дозволи на двојките да имаат и трето дете

Кина усвои амандман на Законот за планирање на семејството што им овозможува на двојките да имаат три деца, како дел од обидот да спречи демографска криза, пренесува...

Култура 18.08.21 | 13:23

Марија Павловска и Жанета Вангели учеснички на Азиско-Африканска и Медитеранска ликовна изложба во Хангжу, Кина

Македонските ликовни уметници Марија Павловска и Жанета Вангели учествуваат на 18-тата Азиско-Африканска и Медитеранска Меѓународната ликовна изложба- ААМА...

Свет 13.08.21 | 12:41

Кина отфрли понатамошни истраги за потеклото на коронавирусот

Кина во петокот ги отфрли повиците на Светската здравствена организација (СЗО) за повторно отворање истрага за потеклото на KОВИД 19, велејќи дека ги поддржува „научните“,...

Свет 11.08.21 | 15:13

Кина испорачала 770 милиони дози од вакцината против Ковид-19 ширум светот

Кина доставила 770 милиони дози вакцини против Ковид-19 на повеќе од 100 земји и меѓународни организации. Вакцините беа дадени на повеќе начини, вклучително и како донации,...

Свет 10.08.21 | 09:30

Кина ја потврди смртната казна за Канаѓанецот, обвинет за трговија со дрога

Судот во североисточната кинеска провинција Лиаонинг ја потврди смртната казна за обвинетиот Канаѓанецот Роберт Лојд Шеленберг, кој е осуден за трговија со дрога. Апелацискиот...

Свет 06.08.21 | 11:48

Кина ги предупреди САД: Решително ќе се спротивставиме на секое мешање во работите на Хонг Конг

Кина го осуди меморандумот за Хонг Конг усвоен во Вашингтон и го оцени како нескриено мешање во нејзините внатрешни работи. Ова е нескриено мешање во работите на Хонг...

Свет 29.07.21 | 23:55

Во Пекинг регистрирани два случаи на Ковид-19 по пауза од шест месеци

Откако во средата беше регистриран првиот случај на корона вирус по 179 дена, во Пекинг денеска е забележан и втор случај по пауза од шест месеци. Станува збор за маж и...

Останати спортови 29.07.21 | 09:14

Кинеската штафета го собори светскиот рекорд на 4 пати по 200 метри слободно

Кинеските пливачки го освоија златниот медал во штафетната трка на 4×200 метри слободен стил со нов светски рекорд, испливувајќи ја патеката со време од 7:40:33 минути. Остварувањето...

Останати спортови 25.07.21 | 23:50

Кина досега најуспешна на Олимпијадата

Со шест златни медали, Кина е најуспешната земја по два натпреварувачки дена на Олимписките игри во Токио. Покрај златните, Кинезите освоија и еден сребрен и четири...

Свет 25.07.21 | 19:26

Македонец во Шангај раскажува за тајфунот: Имаме наредба да не излегуваме, некои со пливање стигнуваат до домовите

Македонец кој работи во Шангај раскажува како изгледа еден под опасност од тајфунот Ин-Фа кој дува со брзина од 137 километри на час.  Драган Миленковиќ за „Република“...

Свет 25.07.21 | 18:36

Тајфунот е со брзина од 137 километри на час: Во Кина затворени училишта, аеродроми

Шангај и соседните крајбрежни региони ги откажаа летовите, го намалија сообраќајот во метрото и ги затворија фабриките поради доаѓањето на тајфунот Ин-фа во текот на...

Останати спортови 25.07.21 | 12:29

Кина се врати на првото место на листата на медали

Кинеските Ши Тингмао и Ванг Хан освоија злато во синхронизирано скокање од отскочна штица со резултат 326,40 поени. Втори беа Мелиса Цитрини-Болие и Џенифер Абл од Канада...

Свет 25.07.21 | 12:28

Кина воведува санкции против поединци и организации од САД

Кина соопшти дека воведува санкции против неколку американски поединци и организации како реципрочен одговор на неодамнешните американски санкции против кинеските...