Резултатите на компанијата „Нвидиа“ ги соборија сите рекорди. Нивниот годишен приход е зголемен за 126 отсто.

Калифорнискиот производител на напредни чипови објави дека неговите приходи за целата фискална година, од февруари 2023 до крајот на јануари оваа година, се зголемени за 126 отсто на годишно ниво на 60,9 милијарди долари.

Според веб-страницата на компанијата, „Нвидиа“ објави приход од 22,1 милијарди долари во четвртиот фискален квартал, кој заврши на 28 јануари, што е за 22 отсто повеќе од претходниот квартал и за 265 отсто повеќе од четвртиот фискален квартал минатата година.

Приходите од Центарот за податоци на „Нвидиа“ за четвртиот фискален квартал изнесуваат 18,4 милијарди долари, што е за 27 отсто повеќе од претходниот квартал и за 409 отсто повеќе од четвртиот квартал од минатата година.

Ова се рекордни резултати кои ги надминаа очекувањата на Волстрит, а пазарната вредност на компанијата сега надмина 1,8 трилиони долари.

Во изјавата, извршниот директор на „Нвидиа“, Џенсен Хуанг, укажува на огромната побарувачка за компјутерска моќ што е во основата на технологијата за вештачка интелигенција (ВИ).

Побарувачката расте ширум светот, низ компаниите, индустриите и земјите“, додава Хуанг.

Њујоршкиот „Голдман и Сакс“ уште пред објавувањето на резултатите за четвртиот квартал изјави дека компанијата „Нвидиа“ „ги има најважните акции во светот“.

По повод рекордните резултати на „Нвидиа“, ЦНБЦ објави и интересна пресметка за профитабилноста од инвестирањето во акциите на таа компанија.

Доколку сте инвестирале 1.000 долари во Nvidia пред една година, вашата инвестиција би се зголемила тројно за околу 225 отсто и би вредела околу 3.248 долари денес“, се вели на веб-страницата на ЦНБЦ.

Доколку некој инвестирал 1.000 долари во споменатата компанија пред пет години, вредноста на инвестицијата би се зголемила за 1.015 отсто и сега би вреднувала 17.542 долари.

Инвеститорите кои имаа предвидливост да вложат 1.000 долари во „Нвидиа“ пред 10 години, можеа да уживаат околу 22.340% раст на нивната инвестиција и сега би вределе 148.226 долари.

Според пресметката, најдобро поминале оние кои инвестирале 1.000 долари на 22 јануари 1999 година, кога „Нвидиа“ првпат излезе на берза.

За 25 години инвестицијата е зголемена за 222.708 отсто на приближно 2.784 милиони долари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.