Во изминатотото деноноќие направени се 1.084 тестови, а регистрирани се 77 нови случаи на КОВИД-19, од кои осум се реинфекции. Евидентирани се 101 оздравено лице и не се пријавени починати лица, информира Министерството за здравство.

 

Од вкупниот број нови случаи, во Скопје позитивни се 29, Битола – 20, Прилеп, Велес, Гостивар и Охрид – по 5, Тетово – 2, Куманово, Кавадарци, Струмица, Кочани, Струга и Гевгелија – по 1.

 

Регистрирани сe 101 оздравени пациенти од: Скопје – 40, Битола – 27, Берово – 6, Прилеп – 5, Струмица – 4, Кавадарци и Велес – по 3, Куманово, Тетово, Охрид и Кичево по 2, Гостивар, Штип, Ресен, Виница и Кратово – по 1.

 

Направени се 1.084 тестови преку: ИЈЗ-122, ЦЈЗ Скопје-65, ЦЈЗ Битола-43, ЦЈЗ Прилеп-8, ЦЈЗ Тетово-14, ЦЈЗ Куманово-29, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-8, УК Пулмологија со алергологија –10, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–51, Жан Митрев (Филип Втори)-24, Авицена-33, Биотек-40, Систина-21, лабораторија Лаор-11, Синлаб-1, Ремедика-12, Плодност-6, Генеа-20, Никоб Лаб-58, ВФВ Медикал-8, Ели Медика Плус-10, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 465.

 

Досега во земјата се направени вкупно 2.027.591 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.140, бројот на оздравени пациенти е 300.208, на починати е 9.284, а бројот на активни случаи изнесува 648.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 145776, Активни 306

Куманово 16640, Активни 8

Битола 15446, Активни 139

Прилеп 14161, Активни 26

Тетово 13460, Активни 13

Кавадарци 10649, Активни 16

Велес 9771, Активни 10

Гостивар 9590, Активни 15

Охрид 8858, Активни 26

Струмица 8066, Активни 14

Штип 8029, Активни 12

Кичево 5627, Активни 7

Кочани 5078, Активни 4

Струга 4719, Активни 4

Гевгелија 4406, Активни 5

Неготино 3679, Активни 2

Ресен 2727, Активни 11

Свети Николе 2626, Активни 0

Радовиш 2529, Активни 1

Крива Паланка 2413, Активни 0

Делчево 1979, Активни 9

Дебар 1674, Активни 1

Берово 1662, Активни 6

Валандово 1488, Активни 3

Виница 1393, Активни 3

Пробиштип 1266, Активни 1

Богданци 1019, Активни 0

Кратово 966, Активни 1

Крушево 926, Активни 0

Демир Хисар 832, Активни 4

Македонски Брод 736, Активни 0

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 523, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 1

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.