Ознака: ковид
Свет 21.04.21 | 08:53

Холандија најави укинување на полицискиот час и отворање на терасите на кафулињата

Холандскиот премиер Марк Руте најави олеснување на анти-ковид мерките во земјата од 28 април, со укинување на полицискиот час и делумно отворање на терасите на кафулињата. Воведувањето...

Здравје 12.04.21 | 16:44

Нови црн биланс: Уште 34 наши сограѓани ја загубија битката со ковид 19, а има и 193 новозаболени од 1.192 направени теста

Триесет и четири лица починаа во изминатите 24 часа по компликации од ковид-19, а регистрирани се 193 нови случаи од 1.192 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Пријавени...

Здравје 09.04.21 | 20:10

Афористичарот Васил Толевски се бори со подмолниот Ковид-19

И афористичарот Васил Толевски е еден во низата македонски граѓани кој се бори со подмолниот Ковид-19. Тој е хоспитализиран во вторникот и е на кислородна поддршка.

Македонија 09.04.21 | 12:41

Мицкоски до Заев и Филипче: Колку побрзо си одите, толку повеќе животи ќе се спасат!

Македонија трета во светот по бројот на починати од #COVID19 на 100.000 жители. Вака ли избегнавме италијанско сценарио како што се фалат Заев и Филипче? Македонија се најде...

Македонија 09.04.21 | 11:19

Македонија трета во светот по бројот на починати од Kовид-19

Нашата земја се најде во светскиот врв според стапката на починати од ковид-19 во последниве седум дена. Според статистиката објавена на „Financial Times“ (последен датму на...

Здравје 07.04.21 | 10:54

Секој трет прележан ковид пациент има невролошки или психијатриски проблем, ова се најчестите појави

Во студија која опфатила 23.000 испитаници, од кои најголем дел од САД, е утврдено дека на секој трет преживеан ковид пациент, шест месеци по лекувањето му бил дијагностициран...

Здравје 04.04.21 | 09:18

Здравството пред колапс: Болниците преоптоварени, 1684 хоспитализирани, околу 22.000 активни случаи и многу мртви

Не стивнува третиот бран на пандемијата од коронавирусот. И вчера беше регистриран голем број на новозаразени и починати. Во претходното деноноќие забележани се 1.394...

Балкан 02.04.21 | 19:30

Грција воведува бесплатни тестови за Ковид-19 за домашна употреба

Во среда започнува дистрибуцијата на тестовите за Ковид-19 за домашна употреба, односно т.н. „селф тестови“, во аптеките во Грција, а ќе бидат бесплатни, но и задолжителни...

Здравје 01.04.21 | 17:06

Повторно високи бројки: 1.402 нови случаи на Ковид 19, починати 29 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.978 тестирања, а регистрирани се 1.402 нови...

Балкан 30.03.21 | 12:12

203 починати во Бугарија од ковид за еден ден, најмладите на 21 и 25 години

Во изминатите 24 часа во Бугарија се регистрирани 203 починати од ковид-19, според официјалните владини податоци. Меѓу починатите се двајца мажи на 21 и 25 години. Новозаразени...

Македонија 30.03.21 | 08:48

Комисијата за заразни болести денес ќе одлучува дали ќе има нови рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести денеска треба да одржи состанок, на кој ќе се разгледува состојбата со коронавирусот, врз основа на што ќе одлучи дали ќе има дополнување...

Здравје 27.03.21 | 09:45

Слабото помнење може да биде знак дека сте прележале корона

Еден од симптомите на корона може да биде и проблем со меморијата, дезориентираност или „мозочна магла“. Дури 70 проценти од пациентите страдаат со месеци од последиците...

Свет 25.03.21 | 08:45

Повеќе од 300.000 лица умреа од Ковид-19 во Бразил

Од почетокот на пандемијата со коронавирусот Бразил регистрираше над 300.000 смртни случаи од Ковид-19, што земјата ја сместува веднаш зад САД, која има 545.000 смртни случаи...

Свет 24.03.21 | 12:56

Шведска олеснува влез за патници од Данска и Норвешка

Шведската влада соопшти дека ќе ја укине општата забрана за влез на патници од соседните Данска и Норвешка, што беше воведена за спречување на ширењето на варијантата...

Здравје 22.03.21 | 19:49

ЕМА: Да не се користи ивермектин за лекување на Ковид-19

Лекот „Ивермектин“ не треба да се користи за лекување на Ковид-19 надвор од клиничките испитувања, порача Европската агенција за лекови (ЕМА). Како што пишува весникот...

Здравје 21.03.21 | 08:35

Третиот бран на Ковид-19 зема замав, да се почитуваат мерките за заштита

Бројот на заболени и хоспитализирани со Ковид-19 и натаму не се намалува. Според вчера објавените податоци на Институтот за јавно здравје за изминати 24 часа, регистрирани...

Здравје 18.03.21 | 12:59

Дополнителни рестриктивни мерки, поради сериозната ситуација со Ковид 19, бара Лекарската комора

Комисијата за заразни болести треба сериозно да го земе предвид воведувањето дополнителни рестриктивни мерки и протоколи, бидејќи се наоѓаме во исклучително сериозна...

Македонија 15.03.21 | 14:23

Мицкоски: Вие ги носите на совест сите заболени и починати, не може за цел свет да има вакцини, само за нас да нема

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку фејсбук статус уште еднаш укажа на неспособноста на власта да ја менаџира ковид кризата. Неспособноста на Заев и Филипче...

Здравје 15.03.21 | 12:53

Д-р Трајческа е трето медицинско лице од Охрид кое почина од Ковид 19

Шеесет и шестгодишната д-р Зора Љушеска-Трајческа, специјалист по физикална медицина и рехабилитација во охридската Специјална болница за ортопедија и трауматологија...

Свет 15.03.21 | 12:11

Еве што подготвува ЕУ за ковид пасошите: Ќе има три категории

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ по разговорите во Брисел изјавил дека ковид потврдата, која е на дневен ред на Европската комисија, ќе опфати три категории. Три...