Ознака: ковид
Балкан 28.11.23 | 10:03

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните и ќе укине казните за прекршување на мерките против Ковид

Владата на Словенија одлучи да ги врати парите на граѓаните и да ги укине казните изречени за прекршување на правилата за време на локдаунот поради коронавирусот. Еден...

Здравје 22.11.23 | 08:50

Коронавирусот останува закана предупредува СЗО

Ковид-19 „останува закана“, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), четири години по појавата на болеста која однесе милиони животи и го опустоши светот и...

Здравје 02.11.23 | 10:33

Затворањата и ограничувањето во ковид-пандемијата имаа трајни последици врз мозокот на луѓето над 50 години, покажа најновото истражување

Затворањата и ограничувањата наметнати за време на пандемијата од коронавирус имаа трајни последици врз здравјето на мозокот на луѓето над 50 години, сугерира најновото...

Балкан 02.10.23 | 12:17

Пораст на бројот на случаи со ковид во Грција

Здравствените власти во Грција предупредуваат на нагло зголемување на бројот на заразени со Ковид-19. Претседателката на лекарскиот синдикат во Атика, Матина Пагони...

Здравје 23.09.23 | 15:11

Што се случува ако заболиме од Ковид втор, трет или четврти пат?

Реинфекциите со вирусот САРС-КоВ-2 за жал стануваат сè почести, а лекарите истакнуваат дека сè уште не се целосно сигурни какви би можеле да бидат последиците од повторната...

Балкан 19.09.23 | 14:14

Во Србија поради Ковид воведено задолжително носење маски во сите здравствени установи

Работната група на српското Министерство за здравство за справување со состојбите од пандемијата на Ковид донесе препораки за постапување на ниво на примарната здравствена...

Балкан 18.09.23 | 16:54

Во Албанија за една недела повеќе од 900 потврдени позитивни случаи со Ковид

Летната сезона и доаѓањето на голем број на туристи во Албанија ги зголемија случаите на коронавирус пренесува А2 Си Ен Ен. Само во последната недела во Албанија се направени...

Балкан 17.09.23 | 10:28

Расте бројот на заболени од Ковид во Србија

Докторката Снежана Јовановиќ од лабораторијата „Огнено око“ утринава изјави дека во последните две недели има зголемување на бројот на тестови за коронавирус на...

Црна хроника 16.09.23 | 22:33

Двегодишно дете од Ресен почина на Детска клиника: Било позитивно на ковид со повеќе коморбидитети!

Двегодишно дете од Ресен, првично хоспитализирано во Битола, па препратено за Скопје, починало вечерва на Детската клиника оо ковид 19, дознава Слободен печат од свои...

Свет 14.09.23 | 13:45

Ковид меѓу патниците на насуканиот брод на Гренланд

Тројца патници на насуканиот брод за крстарење „Оушн Експлорер“ се заразени со коронавирус, соопшти денеска операторот со бродот Аурора експедиции. Луксузниот крузер...

Балкан 13.09.23 | 16:53

Во Косово еден починат и 67 заболени од Ковид-19 во изминатите две недели

Националниот институт за јавно здравство на Косово (ИКШПК) објави денеска дека во изминатите две недели, односно од 30 август до 12 септември, во земјета се регистрирани...

Балкан 06.09.23 | 14:22

Нов сој на ковид пристигна блиску до Македонија

Новиот сој на коронавирус евидентирана е во Србија. Институтот за јавно здравје на Војводина денес соопшти дека го потврдил присуството на омикронската подваријанта...

Балкан 05.09.23 | 13:11

Расте бројот на заразени со ковид во Албанија, погодени и новороденчиња

Во Албанија случаите на коронавирус секојдневно се зголемуваат, односно се зголемува инциденцата на зараза, при што на некои од заразените им е потребна хоспитализација,...

Балкан 05.09.23 | 13:02

Албанија: Расте бројот на заразени од Ковид, погодени и новороденчиња

Во Албанија случаите на коронавирус секојдневно се зголемуваат, односно се зголемува инциденцата на зараза, при што на некои од заразените им е потребна хоспитализација,...

Свет 29.08.23 | 11:34

Повторно масовно се носат маски во Њујорк, новиот сој на ковид е се поприсутен во САД

На Менхетен, Њујорк, е метеж од луѓе како и секогаш, а забележливи се и луѓето кои носат маски. Локален лекар за итна помош изјавил за Ројтерс дека во изминатите неколку...

Здравје 18.08.23 | 11:35

Последиците од мутациите на ковид-19 уште не се познати

Светската здравствена организација (СЗО) и СAД ја следат новата варијанта на коронавирусот САРС-КоВ-2. Моментално е непознато потенцијалното значење на бројните мутации. СЗО...

Свет 18.08.23 | 10:19

СЗО: Внимателно ја следиме новата варијанта на вирусот Ковид

Светската здравствена организација (СЗО) и американските здравствени власти објавија дека внимателно ја следат новата верзија на вирусот „Ковид-19“, иако „можните...

Здравје 16.08.23 | 15:41

Дали вашата летна настинка е всушност новата варијанта на ковид

Според странските медиуми, време е повторно да се снабдиме со маски, „парацетамол“ и тестови за корона, бидејќи се чини дека новата варијанта на Ковид е во пораст. Но,...

Свет 16.08.23 | 11:20

СЗО: Ковид варијантата Ерис лесно се пренесува, предизвикува потешки форми на болеста и го заобиколува имунолошкиот систем стекнат преку прележан ковид или вакцинација

Следниот месец треба да се појави нова вакцина против COVID-19, но здравствените експерти и аналитичари велат дека најверојатно ќе наиде на ладен прием, иако варијантата...

Здравје 14.08.23 | 16:00

Од следниот месец нови вакцини против Ковид варијантата „Ерис“

Новата вакцина против Ковид треба да излезе следниот месец, но здравствените експерти и аналитичари велат дека најверојатно ќе биде тешко прифатена дури и додека растат...