Ознака: заболени
Балкан 20.10.21 | 15:41

Короната коси во соседството: Скоро 8.000 новозарaзени, 58 пациенти починале

Во последните 24 часа во Србија коронавирусот е потврден кај 7.745 лица, а истовремено како последица од овој вирус починале 58 пациенти. Тестирани биле 24.948 лица. На респиратор...

Македонија 19.10.21 | 18:41

Денеска се регистрирани 472 случаи на Ковид-19, починаa 14 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.431 тестирања, а регистрирани се 472...

Здравје 17.10.21 | 15:48

Најнов ковид биланс: 329 новoзаболени и 18 починати лица

Денеска се регистрирани 329 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19 изнесува 197.091. Оздравени се 200 пациенти...

Македонија 16.10.21 | 18:24

Повторно високи бројки: 14 семејства завиени во црно, 395 новозаразени

Во последните 24 часа од 3.595 тестирања регистрирани се 395 нови случаи на КОВИД-19, оздравени се 245 пациенти, а починати се 14 пациенти, пријавени се и седум пациенти преку...

Здравје 13.10.21 | 18:25

Повторно високи бројки: Нови 20 починати, 412 новозаразени од коронавирус

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.567 тестирања, а регистрирани се 412...

Македонија 04.10.21 | 17:19

Регистрирани се 185 нови случаи на Ковид-19, починале 12 заболени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 1.876 тестирања, а регистрирани се 185...

Македонија 26.09.21 | 16:00

Нови 336 случаи на Ковид-19, 17 починати

Во последните 24 часа од направени 3.425 тестирања регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19, починале 17 лица, од кои половината се од Скопје и Куманово и оздравеле 222 пациенти,...

Македонија 25.09.21 | 16:53

20 починати, 392 новозаболени од Ковид-19

Направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на КОВИД-19: Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека...

Македонија 24.09.21 | 18:19

Новозаразени 525, пријавени 18 починати, од нив 12 во изминатото деноноќие

Нови 525 случаи на КОВИД-19 од 3858 направени тестирања се регистрирани во последните 24 часа. Пријавени се 18 починати лица, од кои 12 во изминатото деноноќие, а шест со дијагноза...

Здравје 17.09.21 | 19:12

Повторно многу починати: Нови 561 случаи на коронавирус, починаа 29 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 4.384 тестирање, а регистрирани се 561 нов...

Вести 13.09.21 | 08:16

13.000 активни случаи, мерките остануваат

Бројот на активни случаи во земјава изнесува 13.412 од кои најголем број или 5858 се во Скопје. Во Тетово има 1184 активни случаи, во Куманово – 898, во Гостивар – 688, во Струга...

Македонија 12.09.21 | 12:47

Во земјава 13.406 активни случаи со корона-вирусот

Продолжува да расте бројот на новозаразени со Ковид-19 во земјава, па така во претходното деноноќие се регистрирани 609 нови случаи со што вкупната цифра на активни на...

Македонија 06.09.21 | 20:06

199 новозаболени од Ковид-19, 32 лица починаа

Во последните 24 часа се направени 2.558 тестирањe, а регистрирани се 199 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 157, Куманово и Кавадарци – по 6, Прилеп, Гостивар, Кичево и Дебар –...

Здравје 02.09.21 | 19:37

Најнова ковид статистика: 760 новозаболени, починале 23 лица

Во последните 24 часа се направени 5.724 тестирањe, а регистрирани се 760 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 325, Куманово – 65, Тетово – 63, Гостивар – 37, Струмица – 31, Кичево –...

Балкан 02.09.21 | 13:58

Зголемен бројот на починати од Ковид-19 во Босна и Херцеговина

Во Босна и Херцеговина во четвртокот е забележано остро зголемување на бројот на смртните исходи од заразата со коронавирусот, откако во изминатите 24 часа се регистрирани...

Македонија 31.08.21 | 08:49

Болниците се полнат, секојдневно голем број на хоспитализирани

Според последните податоци од Министерството за здравство, во моментов се активни 14.077 случаи на заразени со Ковид-19. Од почетокот на пандемијата досега во земјава заболеа...

Македонија 29.08.21 | 18:59

Денеска се регистрирани 674 нови случаи на Ковид-19, починати се 27 лица

Денеска се регистрирани 674 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 175.330 – Оздравени се 403 пациенти – пријавени се 27 починати лица. Министерството...

Македонија 28.08.21 | 18:29

Денеска 978 заразени со Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 7.452 тестирањe, а регистрирани се 978 нови случаи на КОВИД-19 во Скопје – 405,Тетово – 72, Струмица – 66, Куманово – 55, Гостивар – 48, Кичево –...

Македонија 28.08.21 | 17:32

Бројките на позитивните случaи во Битола и регионот расте, а полека се зголемува и бројот на хоспитализирани во Ковид центарот

Бројките на позитивните случaи во Битола и регионот расте, а полека се зголемува и бројот на хоспитализирани во Ковид центарот во Битола, иако таа бројка не е толку висока...

Македонија 25.08.21 | 14:46

50 отсто од тестираните во Куманово се позитивни, бројките на новозаболени брзо растат

Дури 50 отсто од оние што се тестираат на коронавирус во Центарот за јавно здравје во Куманово излегуваат со позитивни резултати, информираа денеска надлежните. Епидемиолошката...