Ознака: заболени
Здравје 22.11.20 | 09:17

Зошто петтиот и десеттиот ден се најважни за лицата кои имаат Ковид-19?

Списокот на симптоми на Ковид-19 е прилично долг, но лицата кои имаат типични симптоми заболуваат во првите неколку дена од почетокот на инфекцијата. Почетните денови...

Балкан 18.11.20 | 11:09

Денескa повеќе од 5.000 новозаразени: Брнабиќ со црни прогнози

Српската премиерка, Ана Брнабиќ, очекува дека денеска во Србија ќе има повеќе од 5.000 новоинфицирани со коронавирус.Како што рече таа, среда е обично најлошиот ден. Таа...

Економија 17.11.20 | 20:45

Платите на болните од ковид-19 ќе се пресметуваат согласно закон и колективените договори

Владата на денешната 21 седница ја разгледа и усвои Информацијата за регулирање на надомест на плата за привремена спреченост од работа на вработени лица заболени од...

Македонија 17.11.20 | 09:36

СОНК лаже или Царовска тера инает? Над илјада заболени наставници, но распустот ќе биде кога министерката сака

Нема причина зошто распустот да почне порано и да се крати од наставата, затоа што нема драстичен раст на бројките на позитивни наставници и ученици во училиштата, истакна...

Здравје 13.11.20 | 19:34

Повторно многу заболени: Нови 1.064 случаи на коронавирус, 25 лица починаа

Mинистерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.096 тестирања, а регистрирани се 1.064 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-541, Куманово-57, Дебар-4,...

Здравје 11.11.20 | 22:00

Се нижат црни статиски: Рекорден број на новозаболени, дури 1321, починати 26 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.836 тестирања, а регистрирани се 1.321 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-583, Куманово-100, Дебар-12,...

Свет 10.11.20 | 22:03

Над 20.000 новозаразени во Велика Британија, повеќе од 500 починати лица

Велика Британија денеска пријави 532 смртни случаи од последиците на коронавирус, што е најголем пораст на дневно ниво од 12 мај оваа година, кога имаше регистрирано 614...

Македонија 10.11.20 | 21:23

Филипче се „пофали“ со уште еден црн рекорд – дури 30 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3042 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-530, Куманово-30, Дебар-3, Штип-15, Прилеп-38, Тетово-54, Струга-18, Велес-22, Битола-43, Охрид-43, Кавадарци-8, Гостивар-25, Гевгелија-3, Струмица-23, Крива...

Македонија 09.11.20 | 20:18

Денеска 515 новозаболени од 1293 тестирања

Во последните 24 часа се направени 1293 тестирања, а регистрирани се 515 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 207 -Куманово 33 -Штип 33 -Прилеп 25 -Тетово 17 -Велес 21 -Битола 22 -Охрид...

Свет 09.11.20 | 12:05

Рекорден број новозаболени во Русија: Четири дена има по над 20.000 нови случаи

Во Русија во последните 24 часа се потврдени нови 21.798 случаи на корона вирус, што е најголем број на инфекции во еден ден. Како што соопшти Центарот за борба против корона...

Македонија 05.11.20 | 11:40

И покрај противењето на лекарите, ковид-пациенти ќе се примаат на Неврологија

И покрај спротивставувањата на лекарите дека на Клиниката на неврологија нема услови за третман на пациенти со ковид-19, скопската клиника се подготвува за третман на...

Вести 05.11.20 | 09:05

Чешка бележи највисок број новозаболени, близу 16.000 случаи

Во Чешка во последните 24 часа се потврдени нови 15.729 случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почеток на пандемијата, соопшти Министерството за здравство. Од...

Балкан 04.11.20 | 15:27

Срушен црниот рекорд: 2.412 новозаразени, во Белград повеќе од 1.000, 6 лица починаа

Во изминатите 24 часа, во Србија се регистрирани 2.412 нови случаи на коронавирус. Починаа шест лица. Направени биле 12.617 тестови. На респираторите во болниците ширум Србија,...

Балкан 04.11.20 | 13:46

Најавите се загрижувачки: Во Србија се очекуваат над 2.000 заболени, скоро пополнети болниците во Белград

Состојбата со епидемијата со Ковид-19 во Србија се влошува, денеска се очекуваат над 2.000 заболени, а во болниците во Белград има места уште за денеска и утре, јави дописникот...

Скопје 31.10.20 | 21:28

Аеродром, Карпош и Гази Баба водат по бројот на заразени

Од регистрирани  1085 нови случаи на Ковид-19 при направени 3294 тестирања во изминатите 24 часа, најмногу или речиси половина се во Скопје 447. Според информациите објвени...

Балкан 28.10.20 | 18:52

Рекорден број нови случаи на Ковид-19 во Грција

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 1.547 нови случаи на Ковид-19, што претставува рекорден број на новозарзени за еден ден, јави дописничката на МИА од Атина. Според...

Балкан 27.10.20 | 15:34

Црн ден во Србија: Прв пат над 1000 новозаразени за еден ден

Србија го сруши рекордот на новозразени за 24 часа. Во оваа земја се регистрирани 1.053 нови случаи, или за првпат има бројка од над 1000 новозаразени. Овие новозаразени се...

Свет 27.10.20 | 11:25

Во просек Белгија дневно има по 13.000 нови позитивни на Ковид-19

Белгискиот Кризен штаб за Kовид-19 информира дека во перидот од 17 до 23 октомври се достигнала просечна стапка од 13.000 новозаразени на ден. Таквите бројки ја стваат Белгија...

Свет 26.10.20 | 08:46

Над 8.000 новозаболени во Германија

Нови 8.685 случаи на коронавирус се потврдени во последните 24 часа во Германија, објави денеска Институтот „Роберт Кох“. Во истиот период Германија регистира и 24 смртни...

Македонија 22.10.20 | 20:38

Мицкоски: Законот за заразни болести на Филипче не е за болните туку за надлежностите и процедурите

640 новозаразени и дури 12 починати. А законот за заразни болести во кој се колне Филипче не е за болните туку за надлежностите и процедурите, пишува на неговиот профил...