Ознака: заболени
Здравје 22.12.20 | 18:12

758 нови случаи на Ковид-19, починаа 26 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2562 тестирања, а регистрирани се 758 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-324, Куманово-43, Штип-22,...

Свет 11.12.20 | 08:36

Германија со нов црн рекорд, 30.000 новозаболени од ковид-19 во еден ден

Продолжува зголемувањето на бројот на заболени од коронавирус во Германија, а институтот „Роберт Кох“ денеска соопшти нови, алармантни податоци за бројот на новозаболени...

Македонија 06.12.20 | 17:39

Починаа 23 лица, нови 659 случаи со Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1715 тестирања, а регистрирани се 659 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-248, Куманово-18, Дебар-1, Штип-8, Прилеп-33, Тетово-40, Струга-39, Велес-33,...

Балкан 27.11.20 | 18:42

Во Грција 2.013 нови случаи и 101 починат од Ковид-19

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 2.013 нови случаи на Ковид-19, а почина уште 101 лице, според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје,...

Македонија 26.11.20 | 21:22

Системот на Филипче излезе од контрола: Нови 1160 заболени од Ковид-19 и 30 починати од кои најмладиот има 38 години

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2864 тестирања, а регистрирани се 1160 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-472, Куманово-58, Дебар-2,...

Здравје 22.11.20 | 09:17

Зошто петтиот и десеттиот ден се најважни за лицата кои имаат Ковид-19?

Списокот на симптоми на Ковид-19 е прилично долг, но лицата кои имаат типични симптоми заболуваат во првите неколку дена од почетокот на инфекцијата. Почетните денови...

Балкан 18.11.20 | 11:09

Денескa повеќе од 5.000 новозаразени: Брнабиќ со црни прогнози

Српската премиерка, Ана Брнабиќ, очекува дека денеска во Србија ќе има повеќе од 5.000 новоинфицирани со коронавирус.Како што рече таа, среда е обично најлошиот ден. Таа...

Економија 17.11.20 | 20:45

Платите на болните од ковид-19 ќе се пресметуваат согласно закон и колективените договори

Владата на денешната 21 седница ја разгледа и усвои Информацијата за регулирање на надомест на плата за привремена спреченост од работа на вработени лица заболени од...

Македонија 17.11.20 | 09:36

СОНК лаже или Царовска тера инает? Над илјада заболени наставници, но распустот ќе биде кога министерката сака

Нема причина зошто распустот да почне порано и да се крати од наставата, затоа што нема драстичен раст на бројките на позитивни наставници и ученици во училиштата, истакна...

Здравје 13.11.20 | 19:34

Повторно многу заболени: Нови 1.064 случаи на коронавирус, 25 лица починаа

Mинистерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.096 тестирања, а регистрирани се 1.064 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-541, Куманово-57, Дебар-4,...

Здравје 11.11.20 | 22:00

Се нижат црни статиски: Рекорден број на новозаболени, дури 1321, починати 26 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.836 тестирања, а регистрирани се 1.321 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-583, Куманово-100, Дебар-12,...

Свет 10.11.20 | 22:03

Над 20.000 новозаразени во Велика Британија, повеќе од 500 починати лица

Велика Британија денеска пријави 532 смртни случаи од последиците на коронавирус, што е најголем пораст на дневно ниво од 12 мај оваа година, кога имаше регистрирано 614...

Македонија 10.11.20 | 21:23

Филипче се „пофали“ со уште еден црн рекорд – дури 30 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3042 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-530, Куманово-30, Дебар-3, Штип-15, Прилеп-38, Тетово-54, Струга-18, Велес-22, Битола-43, Охрид-43, Кавадарци-8, Гостивар-25, Гевгелија-3, Струмица-23, Крива...

Македонија 09.11.20 | 20:18

Денеска 515 новозаболени од 1293 тестирања

Во последните 24 часа се направени 1293 тестирања, а регистрирани се 515 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 207 -Куманово 33 -Штип 33 -Прилеп 25 -Тетово 17 -Велес 21 -Битола 22 -Охрид...

Свет 09.11.20 | 12:05

Рекорден број новозаболени во Русија: Четири дена има по над 20.000 нови случаи

Во Русија во последните 24 часа се потврдени нови 21.798 случаи на корона вирус, што е најголем број на инфекции во еден ден. Како што соопшти Центарот за борба против корона...

Македонија 05.11.20 | 11:40

И покрај противењето на лекарите, ковид-пациенти ќе се примаат на Неврологија

И покрај спротивставувањата на лекарите дека на Клиниката на неврологија нема услови за третман на пациенти со ковид-19, скопската клиника се подготвува за третман на...

Вести 05.11.20 | 09:05

Чешка бележи највисок број новозаболени, близу 16.000 случаи

Во Чешка во последните 24 часа се потврдени нови 15.729 случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почеток на пандемијата, соопшти Министерството за здравство. Од...

Балкан 04.11.20 | 15:27

Срушен црниот рекорд: 2.412 новозаразени, во Белград повеќе од 1.000, 6 лица починаа

Во изминатите 24 часа, во Србија се регистрирани 2.412 нови случаи на коронавирус. Починаа шест лица. Направени биле 12.617 тестови. На респираторите во болниците ширум Србија,...

Балкан 04.11.20 | 13:46

Најавите се загрижувачки: Во Србија се очекуваат над 2.000 заболени, скоро пополнети болниците во Белград

Состојбата со епидемијата со Ковид-19 во Србија се влошува, денеска се очекуваат над 2.000 заболени, а во болниците во Белград има места уште за денеска и утре, јави дописникот...

Скопје 31.10.20 | 21:28

Аеродром, Карпош и Гази Баба водат по бројот на заразени

Од регистрирани  1085 нови случаи на Ковид-19 при направени 3294 тестирања во изминатите 24 часа, најмногу или речиси половина се во Скопје 447. Според информациите објвени...