И оваа година Мостра се одржува под знамето на кралицата Елизабета Втора. На церемонијата на затворање на 79. Филмски фестивал во Венеција, познатите актерки носеа црни фустани.

Познатите личности Кејт Бланшет, Џулијан Мур и Џесика Браун Фриндли се појавија на црвениот тепих во црни фустани за да ѝ оддадат почит на Елизабета Втора која почина на 8 септември во Балморал, Шкотска.

Филмскиот фестивал во Венеција започна на 31 август, смртта на кралицата Елизабета Втора се случи на самиот крај на оваа манифестација.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.