Ознака: Кан
Свет 11.08.20 | 21:35

Десетици повредени во Кан во паника поради лажна пукотница

Најмалку 43 лица се повредени поради паника по лажните гласини за пукотници во Кан на Азурниот брег во Франција, а дел од повредените завршија во болницата. Видеото што...

Култура 05.06.20 | 21:14

Во Кан годинава нема фестивал, туку широк избор на филмови што добија лого „Кан 2020“

Околу 56 играни филмови ќе се појават во киносалите во наредните месеци со логото на Кан 2020- Официјална селекција, јави дописникот на МИА. Канскиот филмски фестивал не...

Култура 08.05.20 | 13:19

Над 20 филмски фестивали, вклучувајќи ги Кан и Санденс ќе прикажуваат бесплатно филмови на „Јутјуб“

Над 20 значајни филмски фестивали од целиот свет, вклучувајќи ги Кан и Санденс, се здружија за да се прикажуваат филмови бесплатно на YouTube. Ова доаѓа откако пандемијата...

Култура 08.03.20 | 22:25

Француската влада ја продолжи забраната за јавни собири до 31 мај: Ќе има ли филмски фестивал во Кан?

Коронавирусот го става под прашалник и престижниот филмски фестивал во Кан, бидејќи француската влада ја продолжува забраната за јавни собири до  31 мај. Во обид да се...

Култура 24.05.19 | 09:38

Средби со професионалци од филмската дејност на македонскиот штанд во Кан

На македонскиот штанд се одржаа средби со професионалци од филмската дејност заинтересирани за работата и активностите на Агенцијата за филм како и за остварување...

Филм 23.05.19 | 12:37

Актерка се онесвести на филмскиот фестивал во Кан поради тесниот фустан

Актерката Ели Фенинг се онесвести на филмскиот фестивал во Кан поради тесниот фустан. Според АП, 21-годишничката ја изгубила свеста на вечерата по повод „Трофеј за Шопард“. Сепак...

Филм 22.05.19 | 12:47

Гламурот на Холивуд во Кан на премиерата на новиот филм на Квентин Тарантино

По повеќемесечно најавување на новиот филм на Квентин Тарантино, „Беше еднаш во Холивуд“, вчера се одржа премиерата во рамките на Канскиот филмски фестивал. Режисерот...

Филм 18.04.19 | 11:14

„Среќен како Лазаро“, чие бајковито сценарио е прогласено за најдобро во Кан, од денеска во кината во Скопје

Од режисерката Аличе Рорвачер и извршниот продуцент Мартин Скорсезе ни пристигнува филмот „Среќен како Лазаро“, чие бајковито сценарио е прогласено за најдобро на...

Култура 08.03.19 | 11:58

Краток филм на Елеонора Венинова ќе се прикаже на Кан

Краток филм на македонската режисерка Елеонора Венинова кој е дел од балкански омнибус ќе се прикаже на годинашниот Кански филмски фестивал (14- 25 мај). Филмот „Знакот“...