Според фенг шуи, паричникот не е само чанта за чување пари и документи, туку може да стане важна алатка за привлекување на енергијата на изобилството. Затоа се верува дека е важно да го изберете вистинскиот паричник за себе, односно да внимавате на големината и материјалот, а особено на бојата.

Нумерологијата ви овозможува да ја одредите бојата на вашиот паричник, со цел да привлечете пари. Сè што треба да направите е да ги соберете сите цифри во датумот на раѓање и да ја намалите сумата на една цифра.

На пример, ако сте родени 4.4.1989 = 4 + 4 + 1 + 9 + 8 + 9 = 35 = 3 + 5 = 8.

Според добиениот број, пронајдете ја соодветната боја на паричникот:

1 – бронза, златна, жолта, портокалова

2 – бела, светло зелена, светло зелена

3 – сина, розова, виолетова

4 – индиго, сива

5 – црна, нијанси на жолта, бела, сива

6 – сите нијанси на сина, зелена

7 – јоргована , индиго, виолетова

8 – црна, смарагд зелена, кафеава

9 – розова, црвена, виолетова

Сепак, најважно е дали ви се допаѓа паричникот, па ако не ви се допаѓа, на пример, паричникот да ви е виолетова, можете да ставите некој детал во таа нијанса за да постигнете ефект на привлекување пари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.