Ознака: пари
Економија 18.03.20 | 13:03

Мицкоски: Помошта на Владата е недоволна и смешна, се губат 110 милиони евра, а Владата дава само 5

На денешната прес-конференција претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во делот за економијата бара мерки со кои веќе сериозно се доцни. Ќе се осврнам на оваа...

Свет 18.03.20 | 12:19

Австријците дневно подигнуваат 600 милиони евра во готовина

Побарувачката на пари во готовина е зголемена два до три пати во Австрија поради кризата со пандемијата на коронавирусот. Гувернерот на Националната банка на Австрија,...

Црна хроника 06.03.20 | 11:58

Радуловиќ: На Боки му дадов 150.000 евра да купи лекови и гардероба од Милано за мојата сопруга

Сведокот Александар Радуловиќ денеска опиша како и на кој начин му дал пари на Бојан Јовановски, првообвинет во случајот „Рекет“. Тој објасни дека ова се исклучиво...

Црна хроника 24.02.20 | 18:49

Се заканувал со пиштол на Одделот на гинекологија ги барал назад парите што ги дал за сопругата

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Ф.Ш.(25) од с.Боговиње, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување со опасно орудие...

Калеидоскоп 23.02.20 | 16:51

Ако сакате дом полн со пари, направете неколку работи

Постојат некои верувања кои можат да ви помогнат да привлечете пари и да ги задржите во својот џеб. Начинот на кој се справувате со парите, па дури и положбата на метлата...

Црна хроника 23.02.20 | 15:39

Вооружени напаѓачи ограбиле скопјанец

Четириесет и двегодишен скопјанец бил нападнат и со закана со огнено оружје бил ограбен од пет до шест непознати лица, додека бил во куќа на улица „Ѓорѓи Капчев“, сопственост...

Култура 22.02.20 | 21:33

Екипата на „Медена земја“ уште чека исплата на 3 милиони денари награда од Владата

Иако уште пред десетина дена Владата, на својата седма седница, донесе одлука на екипата на документарниот филм „Медена земја“ да им биде доделена награда во висина...

Македонија 21.02.20 | 12:50

Арсовски: Шекеринска и МО не негираа дека ги преплатиле машините грејдери, каде се тогаш 250.000 евра?

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски реагираше дека „Министерството за одбрана и Радмила Шекеринска не негираа дека ги преплатиле двете машини грејдери за сума...

Астро 20.02.20 | 13:50

Многу пари во март: Стрелецот може многу да заработи, Рибите мораат…

Сè што е поврзано со парите и хартиите од вредност, ќе биде успешно за овие три хороскопски знаци. Јарците можат успешно да инвестираат. Во рок од 3 до 4 месеци, вашите...

Астро 15.02.20 | 17:29

Ќе почекате уште половина месец: Куп пари за три хороскопски знаци во март

На три хороскопски знака џебовите ќе им бидат полни со пари во месецот кој ни следува, поточно во март. Јарци Можат успешно да инвестираат. Во рок од 3 до 4 месеци, инвестициите...

Свет 02.02.20 | 23:00

Зошто сè поголем број луѓе повлекуваат пари од швајцарските банки?

Дали „најбезбедните банки во светот“ ја губат довербата на клиентите? Зошто сè повеќе луѓе ги повлекуваат парите и ги ставаат во приватни сефови? Одговорот на овие...

Калеидоскоп 31.01.20 | 17:29

Затоа немате пари: Фpлете ги овие работи од паричникот…

Постојат неколку теории за кои се верува дека доколку доследно ги почитувате, ќе ви донесат финансиски приход. Прво, редовно вадете пари од паричникот, но и не заборавајте...

Астро 31.01.20 | 08:03

Куп пари во џебовите на 3 хороскопски знаци до 2 февруари

На 2 февруари Близнаците можат успешно да инвестираат. За оние што никогаш не го сториле тоа, ѕвездите препорачуваат да им се обратите на доверливи експерти за помош. Во...

Црна хроника 30.01.20 | 18:35

Криминална група организирано собира пари од граѓаните лажејќи ги дека нивни блиски убиле човек во сообраќајка

Ќерка ви направи сообраќајка, прегази дете кое почина. Мора да платите пари, во спротивно ќе заврши во затвор“ – со овие зборови непознат машки глас на телефон претставувајќи...

Калеидоскоп 20.01.20 | 23:55

Купил стар кауч за 60 евра, а кога видел што се крие во него…

Кога Хауард Кирби од Мичиген купил стар кауч не се надевал ни најмалку што ќе пронајде внатре во него. Кирби купил кауч од непрофитната организација „Habitat for Humanity ReStore“...

Македонија 13.01.20 | 22:57

Милески: По која функција муртинскиот лажов беше на прием кај вселенскиот патријарх?

Не ми е јасно по која функција муртинскиот лажов беше на прием кај вселенскиот патријарх заедно со премиерот на државата. Тој нема никаква државна функција да учествува...

Калеидоскоп 09.01.20 | 14:47

Сите патишта водат во шпанскиот град Ла Банеза: Пуштена е новогодишна торта со 10.000 долари

Се работи за традиционална награда, која оваа пекара ја практикува 11 години во низа. Прималивата сума е скриена во новогодишна овошна торта, позната меѓу Шпаниците како ...

Црна хроника 09.01.20 | 12:42

Ресенчанец измамил Турчин, му зел 10.000 долари, а не му пратил 44 тони јаболка

На 07.01.2020 во СВР Битола, Б.М. од Република Турција пријавил дека бил измамен за сума од 10.000 долари од У.А. од Ресен. Според пријавеното, тој преку Фејсбук стапил во контакт...

Калеидоскоп 31.12.19 | 16:21

Каде треба да ја поставите Новогодишната елка за да имате пари во 2020

Новогодишната и божиќна декорација може да ја уредиме така да ни создава позитивна енергија во домот. Зимзеленото дрво симболизира долговечност и пријателство. Според...

Калеидоскоп 31.12.19 | 16:07

Се сопнал од ранец, а во него имало 16.000 евра

Германец на 63-годишна возраст доби убаво божикно изненадување кога чесен пронаоѓач му го вратил ранецот во кој имало подароци и 16.000 евра во готово, кои ги заборавил...