Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја продолжи воената состојба во земјата за уште 30 дена од 26 март, соопшти денеска прес-службата на Врховната Рада.

Претседателот на Украина потпиша неколку воени закони, меѓу кои и оној за продолжување на воената состојба во Украина. Со законот се продолжува воената состојба во државата за 30 дена од 26 март 2022 година, се наведува во соопштението.

Врховната Рада на 15 март го усвои предлог-законот за продолжување на воената состојба.

Воената состојба во Украина беше воведена на 24 февруари, на почетокот на руската инвазија врз таа земја, која, според Москва, има за цел да изврши денацификација и демилитаризација на Украина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.