Ознака: воена состојба
Свет 22.05.22 | 16:57

Воената состојба во Украина е продолжена до крајот на август

Украинскиот Парламент изгласа продолжување на воената состојба и општа мобилизација за три месеци. Врховната Рада гласаше за продолжување на воената состојба до 23...

Свет 26.03.22 | 21:50

Во Нагорно Карабах е прогласена воена состојба, aзербејџанските сили извршиле четири напади со беспилотни летала

Претседателот на непризнатата Република Нагорно-Карабах Араик Харутјуњан потпиша указ за привремено ограничување на правата и слободите поради воведување на воена...

Свет 20.03.22 | 17:42

Воената состојба во Украина продолжена за 30 дена

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја продолжи воената состојба во земјата за уште 30 дена од 26 март, соопшти денеска прес-службата на Врховната Рада. Претседателот...

Свет 15.02.22 | 08:51

Резников: Нема основа за воведување воена состојба во Украина

Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников изјави дека нема основа за воведување воена состојба во земјата. Сигурен сум дека во моментов нема апсолутно никаква...

Свет 27.01.22 | 21:07

Престрелка меѓу војници на киргистанско-таџикистанската граница, прогласена воена состојба

Во делот на границата меѓу Таџикистан и Киргистан избувна престрелка меѓу војници од двете страни, соопшти Граничната служба на Државниот комитет за национална безбедност...

Свет 12.07.21 | 22:13

Воена состојба на улиците во Јужна Африка: Убиено и шестмесечно бебе

Најмалку седум лица се убиени и неколку стотици уапсени во текот на нередите кои избиле во Јужна Африка по апсењето на некогашниот претседател Џејкоб Зума. Во обид да...