Ознака: русија – украина
Свет 24.06.22 | 15:17

Лавров: Слично како Хитлер, ЕУ и НАТО прават коалиција за војна со Русија

Европската унија (ЕУ) и НАТО составуваат коалиција за војна со Русија, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, коментирајќи ја одлуката на Украина...

Свет 24.06.22 | 10:28

Зеленски: Украина не е граница меѓу орки и џуџиња, таа ќе биде членка на ЕУ

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, по повод доделувањето на статусот на Украина за кандидат за членство во ЕУ, изјави дека Украина во иднина ќе стане членка...

Свет 23.06.22 | 22:57

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена и 30 години за кандидатски статус во ЕУ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“ одлуката на Европскиот совет за доделување кандидатски статус на Украина. Во видеото објавено на Инстаграм...

Свет 22.06.22 | 23:21

Џонсон: Мора да ја подржиме Украина во противофанзива кога на Русија ќе ѝ се исцрпат ресурсите

Британското воено разузнавање верува дека руското напредување во Украина следните неколку месеци може да забави поради наводен недостиг од ресурси, и тогаш Киев мора...

Свет 22.06.22 | 22:23

Москва тврди дека Украина загубила 500 борци во руски напад врз бродоградилиште

Во текот на изминатото деноноќие, руските воздушни сили неутрализирале 500 украински борци, соопштија во средата во руското министерство за одбрана, а истовремено проруските...

Свет 22.06.22 | 21:56

Путин ја пренасочува нафтата и трговијата кон Кина, Индија и Бразил

Русија ја пренасочува трговијата и извозот на нафта во земјите од БРИКС, Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка, објави рускиот претседател Владимир Путин. Во виртуелното...

Свет 22.06.22 | 21:40

Зеленски: Верувам дека сите членки на ЕУ ќе го поддржат предлогот Украина да добие статус на кандидат за влез во ЕУ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека верува оти сите земји-членки на ЕУ ќе го поддржат предлогот Украина да добие статус на кандидат за членство...

Свет 20.06.22 | 18:28

Борел: Драматичо е, војната во Украина нема наскоро да заврши

Шефот на ЕУ дипломатијата, Жозеп Борел, попладнево предупреди дека војната во Украина и блокадата на извозот на жито се вина на Русија и поради тоа светот се соочува...

Свет 20.06.22 | 10:27

Зеленски: Русија ќе ги интензивира нападите следната недела

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека очекува Русија да ги интензивира нападите врз таа земја, бидејќи Киев ја чека одлуката на Европската Унија дали...

Свет 19.06.22 | 12:31

Се додека сте живи постои силен украински ѕид, им кажа Зеленски на војниците на фронтот

По враќањето од фронтот на југот на земјата, украинскиот претседател Влaдимир Зеленски денеска изјави дека неговите војници не се сомневаат во победата против руските...

Свет 19.06.22 | 11:17

Столтенберг: Војната во Украина може да трае со години

Јенс Столтенберг генералниот секретар на НАТО предупреди дека војната во Украина може да трае со години, повикувајќи ги членките на алијансата да продолжат со испорака...

Свет 18.06.22 | 09:45

Киев: Изгубивме околу половина од нашата воена опрема

Вооружените сили на Украина загубија околу половина од својата воена опрема за време на борбите, изјави заменикот-министер за одбрана Володимир Карпенко. Зборувам...

Свет 18.06.22 | 08:40

Захарова: Украина во старите граници веќе не постои и нема ни да постои

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова изјави дека Украина повеќе не постои во своите поранешни граници, додавајќи дека тоа е „очигледно“. Украина,...

Свет 16.06.22 | 22:48

Медведев: Љубители на жаби, џигер и шпагети во Киев? Бескорисно!

Германскиот канцелар Олаф Шолц, францускиот претседател Емануел Макрон и италијанскиот премиер Марио Драги денеска пристигнаа во Киев за да ја дадат својата поддршка...

Свет 16.06.22 | 12:40

Орбан: Нè напаѓаат затоа што ги поддржувавме нашите интереси за време на преговорите за санкции

Група членови на Европскиот парламент отворено ги напаѓаат Унгарија и унгарската влада затоа што ги поддржувавме нашите интереси за време на преговорите за санкции....

Свет 15.06.22 | 11:16

Медведев: А, кој рече дека за две години Украина воопшто ќе постои?

Заменик претседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев изрази сомневање дека Киев во наредниот период ќе може да ги исполнува своите договорни обврски...

Свет 15.06.22 | 08:33

Војната во Украина го пресече каналот за шверцување хероин од Авганистан

Лисабон, 15 јуни 2022 (МИА) – Руската инвазија на Украина влијаеше и на промената на патиштата за криумчарење дрога во Европа, предупреди агенцијата на Европската Унија. Директорот...

Свет 14.06.22 | 22:30

Зеленски го повика Шолц да покаже јасна поддршка за Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика германскиот канцелар Олаф Шолц да покаже јасна поддршка за Украина. Зеленски во интервју за германската телевизија...

Свет 14.06.22 | 18:25

Зеленски: Испраќајте ни оружје со голем дострел, друго имаме доволно

„Имаме доволно друго оружје. Но, немаме доволно од она што навистина може да погоди далечни руски цели, што ни треба за да одговориме на руската воена опрема“, им рече...

Свет 12.06.22 | 20:41

Украина воспостави две рути за извоз на житарки, преку Полска и Романија

Украина воспостави две рути за извоз на житарки, преку Полска и Романија, со цел да се спречи глобалната криза со храна, изјави денеска помошник-шефот на украинската...