По апсењето на сириската државјанка Ахлам Албашир, која турските власти ја обвинуваат дека оставила бомба на шеталиштето во Истанбул, турските медиуми објавија нови информации за неа.

Албашир наводно престојувала во куќата на сириски државјанин познат само како Б. во Есенлер. Медиумите пренесуваат дека двајцата се преправале дека се во брак за да не привлечат внимание. Албашир влегла во Турција пред четири месеци со друго лице идентификувано како Б.

Како што е познато, двајцата осомничени, кои поминале обука за разузнавање, не комуницирале преку дигитални медиуми за да не се откријат нивните дејствија, а со осомничените кои давале наредби за постапување комуницирале преку осомничените кои останале дома.

Полицијата продолжува да работи на апсењето на пребегнатиот член на ПКК/ИПГ.

Според медиумите, Албашир пред околу една година почнала да се обучува како член на разузнавачката служба во рамките на ПКК/ИПГ.

Албашир, која на денот на инцидентот добила пакет исполнет со бомба од лицето Б., седела на клупата каде ја оставила бомбата 45 минути за да не привлече внимание. Медиумите јавуваат дека после тоа таа непосредно пред експлозијата станала од клупата, побегнала од местото и со такси тргнала на адресата во Есенлер.

Според турската полиција, таа ја признала својата поврзаност со терористичка група и нејзиното сослушување продолжува. Полицијата продолжува да трага по лицето Б, кое се претставувало како нејзин сопруг.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.