Ознака: Истанбул
Свет 15.05.19 | 11:09

Како изгледа во внатрешноста најголемиот аеродром во светот

Со површина од 76,5 квадратни километри и цена над 10,5 милијарди евра, 35 километри северно од Истанбул се наоѓа најголемниот аеродром на светот. За споредба аеродромот...

Балкан 07.05.19 | 19:51

Ердоган: Одлуката за прегласување во Истанбул е важен чекор за демократијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека одлуката на врховното изборно тело на земјата за повторни избори во Истанбул е важен чекор во зајакнувањето...

Балкан 04.05.19 | 21:12

Ердоган бара нови избори во Истанбул

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган побара победата на опозицијата на локалните избори во Истанбул да биде прогласена за ништовна. Шефот на државата побара повторно...

Свет 10.04.19 | 21:16

Ѝ ги исекол ушите и прстите, телото го скрил во кауч – сè зошто не сакала да се омажи за него

Дваесет и петгодишна девојка е убиена, па масакрирана, од страна на нејзиното момче, затоа што ја одбила неговата понуда за брак. Убиството се случило во европскиот дел...

Патувања 28.03.19 | 13:39

Агенцијата која измами македонски туристи била водена од непријавен стан на судијка

Агенцијата „Одмори се“, која пред неколку недели остави две македонски студентки на цедило во Истанбул, е регистрирана во стан во Кисела Вода, сопственост на судијка...

Патувања 14.03.19 | 19:38

Две македонски студентки наместо рекалсирачки викенд во Истанбул, доживеале хорор-искуство

Две студентки од Македонија, кои изминатиов викенд решиле да го поминат во Истанбул, наместо релаксирачко тридневно патување, доживеале хорор-искуство, објави „Независен“. Како...

Балкан 10.03.19 | 23:01

Ердоган обвини: Женскиот марш е непочитување на исламот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го обвини женскиот марш во центарот на Истанбул за непочитување на исламот, бидејќи „учесничките на собирот гласно...

Балкан 09.03.19 | 09:08

Полицијата во Истанбул со солзавец спречи марш на жените

Турската полиција со солзавец синоќа растера неколку илјади жени кои се собраа во центарот на Истанбул на марш по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на жената. Жените...

Балкан 10.02.19 | 09:32

Расте бројот на жртвите во Истанбул: Под паднатата зграда пронајдено уште едно тело

Бројот на жртвите од уривањето на осумкатната станбена зграда во Истанбул порасна на 17, рече денеска турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу. Сојлу наведе...

Балкан 07.02.19 | 10:19

Моментот на смртоносното уривање на зградата во Истанбул

Најмалку три лица загинаа откако осумкатница се урна во Истанбул, а властите објавија и снимка од уривањето. Спасувачите од урнатините извлекле шест лица, стапиле во...