Ознака: Истанбул
Патувања 17.05.24 | 10:22

На аеродромот во Истанбул се продава шише виски за 150.000 евра

На аеродромот во Истанбул има луксузна продавница за алкохол каде шише виски чини дури 150.000 евра. Може да се најде сè,  ретки и скапи пијалоци. Шише виски Ballantines чини 9.000...

Свет 02.04.24 | 15:17

Најмалку 15 лица загинаа во пожар во ноќен клуб во Истанбул

Најмалку 15 лица загинаа во пожар во Истанбул, а според официјалните информации уште 13 лица се повредени, од кои седум потешко. Инцидентот се случил околу 13:00 часот на...

Култура 01.03.24 | 11:02

Mакедонска виолинистка Пламенка Трајковска викендов настапува на фестивалот „Жените од светот“ во Истанбул

Нашата македонска виолинистка Пламенка Трајковска, ќе настапи на концерт на престижниот фестивал „Жените од светот“ што ќе се одржи во Истанбул на 3 март. Таа ќе ја...

Свет 02.02.24 | 09:04

Заложничка драма во фабриката на „Проктер и Гембл“ во Истанбул

Вооружен маж, тврдејќи дека дејствува „за Газа“ синоќа девет часа држел како заложници седуммина вработени во турската фабрика на американската компанија Проктер...

Балкан 28.01.24 | 16:50

Двајца маскирани убија едно лице во католичка црква во Истанбул

Две маскирани лица денеска убија едно лице во католичка црква во Истанбул, соопшти турското Министерство за внатрешни работи. Двајца мажи нападнаа и убија жртва за...

Балкан 04.12.23 | 12:30

Земјотрес во Истанбул

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во реонот на Истанбул. Земјотресот се случил во 10:42 часот по локално време и е силно почувствуван...

Патувања 22.11.23 | 15:26

Жена се породила во авион пред да полета од Истанбул

Жена се породила во авион на авиокомпанијата Pegasus непосредно пред да полета од Истанбул кон Марсеј, Франција. Според турските медиуми, ова се случило во почетокот на...

Свет 28.10.23 | 16:00

Во Истанбул почна „Голем митинг за Палестина“

Илјадници граѓани од цела Турција во Истанбул учествуваат на „Големиот митинг за Палестина, како што го нарекоа организаторите. На просторот каде што се одржува митингот,...

Фудбал 24.10.23 | 19:41

Вака турските навивачи ги тепаа германските среде Истанбул

Навивачи на Галатасарај и Баерн Минхен физички се пресметаа на улиците во Истанбул пред вечерашниот натпревар меѓу турскиот и германскиот тим во фудбалската Лига на...

Балкан 06.09.23 | 10:55

Големи поплави во Истанбул, има загинати и исчезнати

Силно невреме ја погоди Турција, предизвикувајќи поплави кои предизвикаа најмалку пет жртви, вклучително и двајца туристи кои беа однесени од поројните дождови што...

Свет 20.08.23 | 21:11

Градоначалникот на Истанбул побара од жителите на метрополата да штедат вода

Градоначалникот на Истанбул Екрем Имамоглу ги предупреди граѓаните да ја користат водата умерено, во услови на жештините и слабите врнежи во летната сезона, објави...

Свет 12.08.23 | 19:14

Се урна зграда во Истанбул, едно лице затрупано под урнатините

Историска зграда денеска се урна во истанбулскиот кварт Бешикташ. Под урнатините на зградата има затрупано лице, објавија очевидци цитирани од турската државна телевизија...

Свет 23.06.23 | 10:58

Турските служби за безбедност спречиле голем терористички напад во Истанбул

Турските безбедносни служби спречија голем терористички напад во Истанбул, пишува весникот „Милиет“. Според пишувањата на турските медиуми, во нападот требало да...

Свет 14.02.23 | 19:11

Истанбул би можел да биде погоден од земјотрес со јачина од 7 степени и повеќе, предупредуваат геолози

Турската метропола Истанбул треба да почне да се подготвува за силен земјотрес и да ги мобилизира сите расположливи ресурси за да спаси животи и да ги намали економските...

Свет 14.02.23 | 15:41

Турски геолози: Истанбул наскоро би можел да биде погоден од земјотрес со јачина од 7 степени или посилен

Турската метропола Истанбул треба да почне да се подготвува за силен земјотрес и да ги мобилизира сите расположливи ресурси за да спаси животи и да ги намали економските...

Свет 01.02.23 | 11:10

Германија го затвори конзулатот во Истанбул поради опасност од напад

Германскиот конзулат во Истанбул денеска е затворен поради зголемена закана од напад во најголемиот турски град, соопшти германското Министерство за надворешни работи. Како...

Балкан 27.01.23 | 14:33

Убиство во живо: Ликвидаторите снимале како го убиваат Вукотиќ

Инспекторите откриле дека по ликвидацијата на водачот на кланот Јовица Вукотиќ во Истанбул, непознато лице пришло и го снимило како умира, а потоа снимката ја проследила...

Балкан 25.01.23 | 09:02

Во дворот на членот на Кавачкиот клан кој има два македонски пасоши пронајдени тела на три жени

Во дворот на  членот на Кавачкиот клан, Жељко Бојаниќ, турската полиција пронашла тела на три жени додека трагала по телото на друг криминалец по име Риста Мијановиќ, објави...

Балкан 24.01.23 | 20:38

Возачот го откри: Вукотиќ во Турција имал неколку жени

Јован Вукотиќ, убиениот водач на Шкаљрскиот кланимал афери со неколку жени во Истанбул. Ова го изјави неговиот возач на рочиштето, како и фактот дека Вукотиќ поседувал...

Патувања 30.12.22 | 09:51

Истанбул и Дубаи најбарани дестинации за Нова Година

Покрај економската и енергетската криза, граѓаните наоѓаат средства и начини за прослава на Новата година надвор од земјата. Поради поволните цени, годинава како најбарани...