Фудбалскиот клуб Вила Марија Хелена од Бразил доживеа страшна трагедија кога автобусот со нивните играчи излетал од мост, пишува Глобо.

Бразилските медиуми јавуваат дека досега четири лица загинаа, а 29 се повредени во несреќата што се случила во понеделникот на патот БР-116 и мостот на реката Анг во Алем Параиба.

Автобусот превезувал млади фудбалери до Дуке де Касилјас. Тројца малолетници и еден возрасен загинале откако возачот изгубил контрола над возилото.

Телата се уште не се идентификувани, но е познато дека во автобусот се наоѓале возачот, членови на стручниот штаб и 28 фудбалери на возраст од 14 до 17 години.

Клубот се враќал од Убапоранж од турнир на кој бил шампион во категоријата до 18 години.

Истиот клуб бил финалист и на турнирот до 16 години, а организаторот Хозе Хералдо Касијано вели дека ова е прв пат клубот да учествува.

Мостот од кој автобусот паднал на покривот е висок десетина метри. Пораки за поддршка на семејствата на жртвите и клубот пристигнаа од познатите клубови Ботафого и Васко де Гама.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.