Банда ограбувачи на банки биле принудени да ја повикаат римската полиција за да им помогне да излезат од тунелот што самите го ископале откако нивната акција пропаднала за време на, очигледно, лошо испланиран грабеж

Според италијанските медиуми, припадниците на спасувачката служба од урнатиот тунел извлекле еден повреден, кој го пренеле во болница, додека полицијата привела тројца негови соучесници во грабежот. Се претпоставува дека повикот за помош го упатил еден од разбојниците.

Членовите на бандата, двајца Римјани и двајца Наполитанци, го искористиле долгиот викенд среде Ферагосто, кога повеќето италијански бизниси се затворени, за да упаднат во банка и блиски бизниси. Но, нивниот план им „се одбил од глава“ бидејќи лошо го ископале тунелот до брегот. Тунелот се урнал, па тие биле принудени да ја повикаат полицијата на помош.

Помогнете, ве молам, дојдете да ме ослободите – е повикот на заробениот разбојник до спасувачката служба откако се урнал тунелот што го ископал заедно со колегите.

Спасувачите, вклучително и специјалисти обучени да им помагаат на загрозените по земјотрес, морале да ископаат втор, паралелен тунел за да помогнат.

Медиумите јавуваат дека за време на процесот на спасување, на заробениот човек му биле дадени течност и кислород кои го одржувале во живот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.