Ознака: грабеж
Црна хроника 08.04.21 | 14:46

Украден полициски коњ од оделението на МВР во Хиподром?

Коњ бил украден од оделението за тренирање на полициски животни во Хиподром, неофицијално откриваат за „Радио Лидер“ извори во МВР. Вредноста на ова животно кое го...

Балкан 17.03.21 | 09:03

Нов грабеж во српски храм на Косово: За десетина дена ограбени шест цркви

Во селото Горна Гуштерица во Општина Грачаница на Косово вчера е провалена и опграбена црквата „Света Недела“. Одземени се пари, а покрај оштетената врата, причинета...

Црна хроника 22.02.21 | 16:59

Филмски грабеж во Скопје: Ограбиле обложувалница, пукале, избегале со автомобил, па направиле сообраќајка

На 21.02.2021 околу 20:00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во спортска обложувалница на ул.„Јужноморавски Бригади“ две лица со закана одзеле пари и при  излегување...

Црна хроника 19.02.21 | 15:08

Разбојник ја удрил, ја фрлил на земја и го украл лаптопот: Штипјанка нападната во сопствениот дом

Штипјанка била нападната од разбојник во нејзината куќа, при што и бил украден лаптопот. При грабежот, насилникот ја удрил жената, ја турнал и побегнал со пленот. Тој...

Црна хроника 18.02.21 | 18:03

Таксист ограбен од патник со остар предмет

На 17.02.2021 во 20.55 часот во Полициската станица Чаир, С.Ф.(43) од Скопје, вработен како таксист, пријавил дека околу 20.15 часот на бул.„Никола Карев“, додека управувал патничко...

Црна хроника 17.02.21 | 17:06

Среде бел ден ограбена скопјанка на „Борис Трајковски“

Во Полициската станица Кисела Вода, вчера во 17.30 часот, А.Т.(44) од Скопје пријавила дека во 15.20 часот на бул.„Борис Трајковски“ едно лице ѝ одзело кеса во која имало пари...

Црна хроника 17.02.21 | 14:48

Со пиштол се заканил на касиерката дека ја убие и одзел 2.300 евра: Грабеж во казино во Богданци

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице од село Стојаково, општина Богданци за кривично дело Разбојништво. Како што соопштија од...

Црна хроника 12.02.21 | 13:39

Се обиделе да ограбат продавница во Велес: Приведени двајца разбојници

Полицијата во Велес уапсила двајца разбојници, коишто се обиделе да ограбат продавница. Полициски службеници од СВР Велес вчера во 20 часот ги лишиле од слобода 30-годишниот...

Свет 09.02.21 | 09:36

Јутјубер смртно застрелан додека снимал пранк како лажно ограбува

Видео од пранк наменето за „Јутјуб“ го чинеше 20-годишниот Тимоти Вилкс неговиот живот. Младиот Американец беше застрелан додека наводно се обидувал лажно да ограби...

Црна хроника 27.01.21 | 17:47

Скопјанка се превезувала во возило со гостиварец, па му го украла паричникот

Вчера околу 23.30 часот, полициски службеници од Полициската станица Гостивар од слобода ја лишиле С.Р. (30) од Скопје, затоа што на ул.„Мара Угринова“, додека се превезувала...

Балкан 06.01.21 | 10:28

Србин во Италија извел спектакуларен грабеж, го фатиле кога почнал да се фали на Фејсбук со богатиот живот

Србинот Миле Ѓорѓевиќ (29) е осуден во Италија на осум години затвор, откако со соучесници ограбил постара госпоѓа и од нејзината куќа однел накит вреден 600.000 евра. Миле...

Калеидоскоп 24.12.20 | 08:28

Дрска кражба при безбедносната контрола на аеродромот во Рим: Камерите го снимија крадецот

Безбедносните камери на аеродромот во Рим пред неколку месеци забележаа кражба, за која ретко кој ќе претпостави дека може да се случи среде безбедносната проверка...

Свет 21.12.20 | 11:26

Грабеж од 120 милиони евра: Откриена една од најголемите измами со криптовалути во светот

Италијанската финансиска полиција го открила авторот на досега најголемиот грабеж во областа на сајбер финансиите, односно берзата на која се разменува криптовалутата...

Балкан 13.12.20 | 09:03

Го тепале додека не им кажал каде ги чува 100.000 евра: Саша подигнал кредит, а тогаш на врата му дошле лажни полицајци

Саша П.(39), инвеститор од Белград, бил жртва на филмски грабеж. Двајца разбојници, маскирани во полицајци, му упаднале во станот на Звездара, го врзале него и сестра му,...

Црна хроника 24.11.20 | 15:06

Втор грабеж на објект за игри на среќа за помалку од 48 часа во Тетовско

Рано утринава околу 6:50 часот во тетовската полиција било пријавено дека се одземени пари од казино во Тетово. Во неделата во Теарце беше ограбена спортска обложувалница. Пријавено...

Црна хроника 24.11.20 | 08:42

Сам ја ограбил фирмата за која работи, па пријавил разбојништво: Приведени двајца скопјани

Деветнаесегодишен скопјанец испланирал грабеж на сопствената фирма, по што во полиција пријавил разбојништво. Полициски службеници од ЕВР ОКР Гази Баба по добиени...

Црна хроника 23.11.20 | 20:48

Скопјанец ја ограбил фирмата во која работи, а потоа пријавил кражба

Полициски службеници од ЕВР ОКР Гази Баба по добиени оперативни сознанија ги привеле М.М. (22) и Р.М. (19) од Скопје а во врска со пријавено кривично дело разбојништво на...

Црна хроника 22.11.20 | 18:30

Крадец украл пари од црква во битолско

Непознат сторител во петокот или саботата ја ограбил црквата „Света Петка Римјанка“ во битолското село Горно Ореово. како што информираат од МВР, крадецот со употреба...

Црна хроника 20.11.20 | 19:10

Момче ограбено во Центар: Двајца му се заканиле и му украле пари, торбичка и лични предмети

Дваесет и тригодишно момче претпладнево било мета на напад од две лица кои со закана го ограбиле. Како што соопштија од полцијата, инцидентот се случил во центарот на...

Свет 11.11.20 | 16:02

Го пробиле ѕидот и за неколку минути завршиле работа: Oд германската царина украдени 6.5 милиони евра

Германските медиуми денеска објавија дека од Централата на царината на Германија во градот Емерих украдени се 6,5 милиони евра. Три маскирани лица на 1 ноември упаднале...