Ознака: италија
Свет 05.04.20 | 13:43

Во Италија заразени 11.2252 здравствени работници, починале 80 лекари

Во последните 24 часа во Италија починаа уште двајца лекари, со што вкупниот број лекари жртви на Ковид – 19 се зголеми на осумдесет. Според најновите податоци на Високиот...

Калеидоскоп 04.04.20 | 21:30

Самир, мигрант од Египет во Италија дава бесплатно овошје: Вие ми посакавте добредојде пред 10 години, сега јас ви ја враќам услугата

Во време на коронавирус низ светот бројни се хуманите гестови кои секојдневно може да се забележат ширум светот. Еден од нив е и Самир, египетски мигрант кој живее во...

Свет 03.04.20 | 21:18

За еден ден коронавирусот во Италија однесе 766 животи

Италија објави денеска за 766 нови жртви на коронавирусот, со што вкупната бројка на смртни случаи достигна 14.681 лица во земјата, јави ДПА. Вкупниот број заразени лица,...

Балкан 03.04.20 | 18:30

Многумина беа и од Македонија: Поради короната Италија остана без сезонски работници

Во Италија моментално недостигаат околу 60.000 сезонски работници за берење зеленчук што порано созреа поради топлата зима. Најголемиот број сезонски работници на фармите...

Свет 03.04.20 | 13:15

Шпанија ја надмина Италија по бројот на заразени, во еден ден починаа дури 932 луѓе

Бројот на заразени во светот вчера надмина 1.000.000 случаи и 50.000 починати. Според денешните податоци на „Ворлдометерс“, вкупно во светот има 1.015.877 заразени, 53.218 починати...

Свет 03.04.20 | 09:29

Градоначалникот на Милано: Ако се распадне градот, ќе се урне цел здравствен систем на Ломбардија

Сега преминуваме од здравствена на економско-социјална криза. Граѓаните ја чувствуваат и навистина се загрижени, изјави градоначалникот на Милано, Џузепе Сала, предупредувајќи...

Свет 02.04.20 | 12:10

Замреа песните во Италија: Сега луѓето се уплашени од сиромаштијата, има долги редици во народните кујни

Откако во цела Италија пред неколку недели беше воведен колективен карантин како реакција против ширењето на коронавирусот, Италијанците низ цела земја пееја и свиреа...

Свет 01.04.20 | 21:46

Италија го продолжи карантинот во државата до 13 април

Италијанскиот премиер Џузепе Конте вечерва ја продолжи мерката за општа изолација во државата најмалку до 13 април. Се уште не сме достигнале услови што ќе ни овозможат...

Свет 31.03.20 | 19:04

Експерти oд Италија: Мислевме ќе трае со години, но уште само 1 месец и корона вирусот ќе замине во историјата

Откако почна епидемијата, а потоа и пандемијата со Ковид 19, се навикнавме да слушаме и гледаме само лоши вести, особено од Италија, која е најпогодената европска земја,...

Фудбал 31.03.20 | 14:48

УЕФА се надева дека националните првенства ќе продолжат во јуни

Европската фудбалска федерација (УЕФА) разгледува три варијанти за продолжување на првенствата. Според „АС“, мај, јуни и септември се можни опции, но најизгледна е...

Свет 31.03.20 | 11:46

Крајот на епидемијата на коронавирусот во Италија е можен кон почетокот на мај

Според прогнозите на италијанскиот Институт Ејнауди за економија и финансии, епидемијата на новиот коронавирус во Италија би завршила до 5 мај. Епидемиолошкото сценарио...

Свет 30.03.20 | 22:44

Италија во целосен карантин барем до Велигден

Италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца рече дека националниот карантин наметнат за ограничување на ширењето на коронавирусот ќе биде продолжен барем...

Свет 30.03.20 | 22:32

За него веќе ЕУ не постои: Потпретседателот на италијанскиот Парламент го тргна европското и го постави своето знаме

Италијанскиот весник Месаџеро објави видео кое ја шокираше Европа, особено бирократите во ЕУ, а Италија ја доведе до делириум. Во својата канцеларија мирно, господски,...

Свет 30.03.20 | 10:08

Почнаа првите знаци на излив на бес во Италија: Луѓе кои ја изгубиле работа или ги затвориле работните места немаат пари за јадење

Првите знаци на очајните Италијанци кои изгубиле работа или ги затвориле работните места и немаат пари за јадење. Денес во Бари пред кредитна институција – се вели...

Свет 30.03.20 | 08:40

Рускиот контингент во Бергамо почна да го уништува COVID-19 во објекти

Министерството за одбрана на РФ објави видеоматеријал од италијанскиот град Бергамо каде што започна операција за дезинфекција на овој град во која учествува рускиот...

Свет 28.03.20 | 19:56

Италија денеска со помал број заразени, поголем број излечени од Ковид-19

Во последниве 24 часа во Италија од новиот корона вирус починале 889 лица (вчера 969) со што бројот на оние што умреа помина 10.000. Денеска биле регистрирани нови 3.651 заразени...

Свет 27.03.20 | 18:27

Денеска во Италија 969 луѓе починаа од ковид-19, ова е нов рекорд на светско ниво!

Денеска во Италија е најцрниот ден од кога почна епидемијата со коронавирус во светот откако беше објавено дека 969 луѓе починале во еден ден од ковид-19. Ова е највисоката...

Свет 26.03.20 | 19:54

Во Италија денеска починале 662 луѓе, нови 6.153 случаи

Во Италија денеска се потврдени 6.153 нови случаи на заразени со коронавирусот, а 662 лица починале. Вкупниот број на починати во земјата достигна 8.165 жртви, додека вкупниот...

Калеидоскоп 26.03.20 | 10:56

„Морам да одам на кафе“: Ќерката во Италија го моли татка си да не излегува од дома

Некои навики тешко се искоренуваат. Тоа посебно важи за Италијанците кои си имаат дневна рутина а тоа е одење на кафе. На ова видео се гледа еден Италијанец кој и покрај...

Свет 25.03.20 | 23:40

Црногорец е најмладата жртва на коронавирусот во Италија

Црногорец на 33-годишна возраст е најмладата жртва на коронавирусот во покраината Лацио, пренесуваат италијанските медиуми. Мажот од Црна Гора кој е позитивен на коронавирусот...