Министрите за надворешни работи на земјите од Г7 денеска се собраа на италијанскиот остров Капри на тридневни разговори.

Континуираната ескалација на тензиите меѓу Израел и Иран и војните во Газа и Украина ќе доминираат на агендата на состанокот на министрите од САД, Велика Британија, Франција, Италија, Германија, Канада и Јапонија.

Италија, која моментално заседава со групата Г7, се залага за прекин на огнот во Газа и за деескалација на тензиите на Блискиот Исток, но Израел се чини многу веројатно ќе возврати на нападите на Иран, и покрај повиците на Западот за воздржаност.

– Наспроти големите меѓународни тензии, задачата на Г7 под италијанско раководство е да работи на постигнување мир, рече италијанскиот министер за надворешни работи, Антонио Тајани.

Земјите од Г7 ветија поддршка на Израел по нападот од Иран, за кој се смета дека е одговор на израелскиот воздушен напад врз комплексот на иранската амбасада во Дамаск на 1 април, во кој загинаа двајца генерали и неколку други ирански офицери.

Воведната седница вечерва ќе се фокусира на Газа и Иран, а ситуацијата во Црвеното Море ќе биде разгледана утре. Пред да се фокусираат на Украина, министрите ќе ги разгледаат начините за зајакнување на врските со Африка.

Министрите на Г7 ќе разговараат за стабилноста во индо-пацифичкиот регион, за инфраструктурното поврзување, кибер безбедноста, вештачката интелигенција и борбата против лажните вести.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.