Ознака: Г7
Свет 03.06.24 | 23:02

Г7 го поддржува мировниот договор на Бајден и го повикува Хамас да го прифати

Г7 денеска соопшти дека стои зад постојаниот мировен договор на американскиот претседател Џо Бајден и го повика Хамас да го прифати. Ние, лидерите на Групата седум (Г7),...

Свет 25.05.24 | 13:30

Г7 има нов план како да и помогне на Украина

Групата од седум индустриски најразвиени земји Г7 ќе ја испита можноста за користење на идните приходи од замрзнатите руски средства за помош на Украина, пишува во нацрт...

Свет 30.04.24 | 15:20

Министрите за енергетика од Г7 се договорија за постепено укинување на производството на електрична енергија од јаглен од 2035 година

Министрите за енергија, животна средина и клима на земјите-членки на Г7 се согласија постепено да ја укинат употребата на јаглен за производство на електрична енергија...

Свет 17.04.24 | 21:21

Шефовите на дипломатиите на Г7 се собраа на островот Капри во Италија

Министрите за надворешни работи на земјите од Г7 денеска се собраа на италијанскиот остров Капри на тридневни разговори. Континуираната ескалација на тензиите меѓу...

Свет 14.04.24 | 21:20

Г7 го осуди иранскиот напад врз Израел и повика на воздржаност

Лидерите на земјите-членки на Г7 на денешниот вонреден состанок го осудија нападот на Иран врз Израел и повикаа на „воздржаност“ од сите страни. – Едногласно го осудивме...

Свет 14.04.24 | 11:37

Италија закажа седницата на Г7 поради иранскиот напад врз Израел

Италија како претседавач на групата седум најразвиени земји во светот (Г7) закажа средба на лидерите на оваа организација. Италијанската премиерка Џорџа Мелони објави...

Свет 20.03.24 | 09:59

Групата Г7 сака да ги забрани летовите на „Иран Ер“ во Европа

Авиокомпанијата „Иран Ер“ може да биде забранет во Европа доколку официјален Техеран испрати ракети во Русија. Земјите од Г7 се подготвени да преземат нови тешки мерки...

Свет 25.02.24 | 09:45

Г7 најави дека ќе продолжи да ги зголемува трошоците за војната во Украина

Лидерите на Г7 на средба со претседателот на Украина Володимир Зеленски изјавија дека украинската влада и нејзиниот народ можат да сметаат на поддршката на Г7 сè додека...

Свет 27.12.23 | 12:17

Тајани: Во фокусот на италијанското претседавање со Г7 се Украина, Блискиот Исток и вештачката интелигенција

Војната во Украина, блискоисточната криза предизвикана од нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври и вештачката интелигенција (АИ) ќе бидат во фокусот на италијанското...

Свет 12.07.23 | 13:57

Г7 ќе испрати силна порака до Русија, на која и истекува времето

Долгорочниот ангажман за безбедноста на Украина, што денеска ќе го усвојат земјите од Г7, ќе и покаже на Русија дека времето работи против неа, изјави советничката за...

Свет 22.05.23 | 11:06

Веидонг: Сакаат да ја уништат Кина, го нарушуваат нашиот суверентитет

Заменик-министерот за надворешни работи на Кина, Сун Веидонг, го повика јапонскиот амбасадор да ги пренесе неговите протести поради забелешките „за прашањата поврзани...

Свет 20.05.23 | 12:45

Г7 од Хирошима ја повикаа Кина да ја убеди Русија да ја прекине војната во Украина

Групата седум најбогати земји во светот (Г7) денеска ја повика Кина да изврши притисок врз својот стратешки партнер Русија за да ја прекине војната против Украина. Во...

Свет 17.04.23 | 10:56

Г7: Да не се преземаат акции за насилно менување на светскиот поредок

Групата на седмите најразвиени индустриски земји во светот (Г7) предупреди да не се преземаат какви било акции за насилно менување на светскиот поредок. – Силно ќе...

Свет 16.04.23 | 18:51

Г7 се договорија до 2040 година да престане загадувањето со пластика

Министрите за животна средина на Групата седум индустриски најразвиени земји во светот (Г7), на крајот од дводневниот состанок во јапонскиот град Сапоро, се обврзаа...

Свет 16.04.23 | 17:26

Г7 се договорија до 2040 година да престане загадувањето со пластика

Министрите за животна средина на Групата седум индустриски најразвиени земји во светот (Г7), на крајот од дводневниот состанок во јапонскиот град Сапоро, се обврзаа...

Свет 21.02.23 | 18:00

Г7: Ќе продолжиме да воведуваме економски санкции кон Русија

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Групата седум (Г7) соопштија денеска дека нивните земји ќе продолжат да наметнуваат економски санкции кон Русија...

Свет 03.12.22 | 11:46

Г7 и Австралија ѝ се придружија на ЕУ во ограничувањето на цената на руската нафта на 60 долари за барел

Земјите-членки на Г7 и Австралија вчера се договорија за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел. Одлуката уследи откако земјите-членки на Европска...

Свет 07.11.22 | 13:17

Кина до земјите од Г7: Престанете да се мешате во работите на другите земји

Кина ги повикува земјите од Г7 да престанат да се мешаат во работите на другите земји и да провоцираат конфликти и конфронтации, изјави на брифинг портпаролот на министерството...

Свет 04.11.22 | 20:49

Лидерите на Г7 и се заканија на Белорусија со нови санкции

Земјите од Г7 му се заканија на официјален Минск со дополнителни санкции доколку Белорусија поактивно учествува во конфликтот во Украина. Министрите за надворешни...

Свет 03.11.22 | 09:17

Министрите за надворешни работи од Г7 во Германија ќе разговараат за Украина

Министрите за надворешни работи од групата Г7 денеска ќе имаат средба во Германија со цел да разговараат за најдобрите мерки за поддршка на Кијив, по неодамнешните руски...