Ознака: тунел
Калеидоскоп 03.01.21 | 18:18

Оженет маж ископал тунел до куќата на љубовницата, ама го фатил нејзиниот сопруг

Оженет човек морал многу да и објаснува на својата сопруга кога сопругот на љубовницата го фатил покрај дупката до куќата, што се покажало дека е тунел што ги поврзува...

Скопје 21.09.20 | 15:24

Шилегов е решен да направи тунел под Кале

Градоначалникот Шилегов убедува  дека ќе распише нов тендер за избор на фирма која ќе го направи проектот за тунелот под Кале. Тој  го раскина договорот со првата фирма...

Скопје 09.09.20 | 23:13

Пропадна тендерот за проектирање на тунелите под Кале на Шилегов

Град Скопје го раскина договорот за проектирање на тунелите под Кале со турската фирма „Мега инженеринг консалтинг АД“ бидејќи не ги испочитувале роковите за изработка...

Балкан 16.08.20 | 23:55

Мигранти на српско-унгарската граница користат џихадистичка техника на копање тунели

Тактиката на припадниците на ИСИС, кои користеле мрежа на подземни тунели во Ирак, Сирија и Авганистан, ја користеле и мигрантите кои неодамна биле откриени во Унгарија,...

Калеидоскоп 04.08.20 | 08:52

Додека ја фатиле ископала три тони земја – мајка копала тунел за синот во затвор

Во Украина, една 51-годишна жена се обидела да ископа подземен тунел, со цел да го ослободи синот кој е во затвор. Сега и самата таа се соочува со затвор. Жената, чиешто...

Црна хроника 20.07.20 | 13:55

Сообраќајка во тунелот кај Катланово, во прекин автопатот Велес-Скопје

Поради сообраќајка во тунелот кај Катланово, попладнево од 13:05 часот во прекин е сообраќајот на автопатот Велес – Скопје. Сите возила се пренсочуваат од клучката Штип...

Балкан 03.07.20 | 20:00

Под српско-унгарската граница откриен тунел за криумчарење мигранти

Унгарската полиција на длабочина од два метри под земја, на граничниот премин со Србија, откри нов подземен тунел кој минува под заштитната ограда. Oд полицијата соопштија...

Калеидоскоп 10.05.20 | 10:36

Видео снимка од скриената вила „Објект 99“ на Тито, малкумина знаат за подземниот таен тунел

Во салите за состаноци се воделе тајни разговори, а потоа сите присутни се опуштале со виски и цигара. Вилата имала куглана, сала за билјард, па дури и кино, а денес тој...

Калеидоскоп 27.03.20 | 22:19

Кинезите пронајдоа нов начин за ефектна дезинфекција од корона

Во борбата со КОВИД-19, компанија во Кина во градот Чонггинг постави „дезинфекциони тунели“, кои служат за стерилизација на работниците кои одат на работа. Во тунелите...

Свет 30.12.19 | 17:25

Филмски грабеж: Ископале тунел под банката и украле 250.000 долари и злато

Околу 250.000 долари и злато украле непознати лица од банка во Мумбај. Кражбата ја извршиле преку тунел ископан под банката. Тие два месеци копале тунел и ископаната земја...

Скопје 06.09.19 | 12:26

Во одбрана на Дебар Маало бара од Шилегов да не го задави Скопје

Здружението Во одбрана на Дебар Маало побара стопирање на постапката за изградба на тунел под Кале и вијадукт кај Владата, зашто со овој проект ќе се постават темелите...

Сервиси 25.07.19 | 09:13

На автопатот Велес-Скопје промена на сообраќајниот режим

На автопатот Велес – Скопје пред тунелот Катланово денеска и утре ќе има промена на сообраќајниот режим. Причина за тоа, како што информира Авто мото сојузот на Македонија,...

Балкан 20.06.19 | 15:33

Автомобил експлодира во тунел

Околу еден час биле затворени тунелите во двата правци на хрватскиот автопат од Загреб до Сплит, откако се запалило и експлодирало возило, прнесе Индекс.хр. Во тунелот...

Скопје 12.06.19 | 14:53

Тргна проектот за Кале, од „Водњанска“ до Чаир за 5 минути

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, Претседателот на одборот на директори на компанијата „Мега инженеринг консалтинг АД“ Ајкут Јилдирим и претставникот на Групата...

Калеидоскоп 01.05.19 | 11:23

Ископал тунел под куќата на поранешната девојка да ја шпиунира: Не можете да замислите што му се случило

Мексиканските власти спасиле момче кое случајно се заглавил во тунел кој го копал сам со намера да ја шпионира поранешната девојка, пренесе Дигиталњуз. Од полициските...

Калеидоскоп 28.04.19 | 15:50

Kако изгледа највисокиот тунел во светот?

Највисокиот сообраќаен тунел во светот, кој се наоѓа на 4.750 метри надморска височина беше отворен во петокот на Тибет.  Тунелот со должина од 5,7 километри е дел од автопатот...

Сервиси 28.02.19 | 08:56

Денеска и утре без струја тунелите кај Демир Капија

Денеска и утре ќе се изведуваат градежни работи при поставување на индуктивни јамки за броење на возила на Автопат А1, делница Градско-Неготино за што ќе се изврши промена...

Сервиси 26.02.19 | 23:39

Утре без струја во тунелите на автопатот кај Демир Капија

Утре во периодот од 9:30 часот до 10:00 часот ќе има прекин во напојувањето со електрична енергија во тунелите на автопатот кај Демир Капија. Како што соопштуваат од ЈП „Македонија...

Калеидоскоп 19.02.19 | 21:11

Ископал тунел од спалната до барoт, за да избега од сопругата што ‘рчи

Маж ископал подземен тунел од домот до локалниот бар, кој се наоѓал на 800 метри оддалеченост. Идејата ја добил откако го изгледал „Бегство од Шошенк“. Тунелот го копал...

Калеидоскоп 19.12.18 | 20:34

Иднината пристигна: Елон Маск го отвори првиот подземен тунел

Елон Маск успеа во уште еден свој потфат, го отвори првиот подземен тунел за превоз, со кој вели дека ќе се реши сообраќајот во Лос Анџелес. Новиот тунел е долг 1,83 километри,...