Американскиот претседател Џо Бајден следната недела ќе ја посети Европа за да присуствува на неколку итни самити. Портпаролката на Белата куќа Џен Псаки на Твитер објави дали Бајден ќе ја посети Украина, која со недели доживува агресија од армијата на рускиот претседател Владимир Путин.

„Патувањето ќе се фокусира на продолжување на зближувањето на светот за поддршка на украинскиот народ и против инвазијата на претседателот Путин на Украина, но нема планови за патување во Украина“, рече Псаки.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.