Ознака: Џо Бајден
Свет 26.10.21 | 17:11

Рејтингот на Бајден паѓа од ден на ден

По девет месеци претседателствување во Белата куќа, рејтингот на Џо Бајден е исклучително низок, покажа најновата анкета на Галуп, јави дописникот на МИА. Според истражувањето,...

Свет 21.10.21 | 23:15

Бајден: Белите расисти се најголемата терористичка закана за САД

Проповедниците на врховната надмоќ на белата раса претставуваат најсмртоносната терористичка закана во САД, изјави американскиот претседател Џо Бајден во Вашингтон. –...

Свет 15.10.21 | 08:57

Бајден одобри ново задолжување за САД привремено да избегне банкрот

Американскиот претседател Џо Бајден, го потпиша Законот за привремено зголемување на лимитот на задолжување на владата на 28,9 трилиони долари, што овозможува да се зголеми...

Свет 08.10.21 | 08:43

Бајден: Невакцинираните Американци се закана за економијата

Невакцинираните Американци се закана за економијата, изјави американскиот претседател Џо Бајден, нагласувајќи дека не постои друг начин за борба против пандемијата...

Свет 05.10.21 | 15:39

Бајден: Проширувањето на ЕУ да продолжи и да ја вклучи и Македонија

Претседателот на Соединетите Американски Држави Џозеф Бајден вчера зборувал телефонски со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и нагласил...

Свет 28.09.21 | 10:56

Сенатори со писмо до Бајден за спорот со Кристалина Георгиева од ММФ

Високи американски сенатори повикуваат на „целосна одговорност“ во врска со спорот за фалсификувани податоци на Светска банка (СБ), во кој е вклучена Кристалина Георгиева,...

Свет 28.09.21 | 09:10

Бајден прими трета доза вакцина против коронавирусот 

Американскиот претседател Џо Бајден прими денес трета доза од вакцината против коронавирусот, а вакцинацијата во живо беше пренесувана на телевизија за граѓаните...

Свет 27.09.21 | 20:39

Бајден ја прими третата, засилувачка доза од вакцината против Ковид-19

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ја прими третата доза од вакцината против Ковид-19, со надеж дека со тоа ќе им даде силен пример на Американците да ја прифатат...

Свет 25.09.21 | 10:47

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека невакцинираните Американци прават „голема штета“ на земјата – ја загрозуваат нејзината економија и го забавуваат...

Свет 24.09.21 | 22:14

Бајден: Пандемијата на невакцинираните го загрозува закрепнувањето на економијата

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека невакцинираните Американци прават „голема штета“ на земјата. Според бајден, невакцинираните граѓани ја загрозуваат...

Свет 23.09.21 | 10:22

Меркел го одбила првиот телефонски повик од Бајден во својство на претседател на САД

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во јануари одбила телефонски повик од Џо Бајден, кој откако стапи на функцијата претседател на САД решил прво да разговара со...

Свет 22.09.21 | 08:18

Џонсон и Бајден договорија да имаат идентични политики кон Русија и Кина

Британскиот премиер Борис Џонсон и американскиот претседател Џо Бајден на состанокот во Белата куќа се согласиле дека пристапот на двете земји кон Русија и Кина ќе...

Свет 20.09.21 | 22:11

Џо Бајден пред ОН ќе порача дека не верува во нова Студена војна

Американскиот претседател Џо Бајден, кој утре треба да зборува пред Генералното собрание на ОН, ќе нагласи дека „не верува во идејата за нова Студена војна“, објавија...

Свет 19.09.21 | 08:14

Бајден e загрижен Генералното собрание на ОН да не се претвори во ковид жариште

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден е загрижена дека Генералното собрание на Обединетите нации може да стане ковид жариште, бидејќи, според одредени...

Свет 15.09.21 | 08:36

Бајден: Штетите од лошото време се над 100 милијарди долари

Штетите од екстремните метеоролошки појави во САД оваа година ќе изнесуваат повеќе од 100 милијарди долари. Тоа го изјави американскиот претседател Џо Бајден за време...

Свет 11.09.21 | 16:23

Џо Бајден ќе добие трета доза од вакцината што ќе биде широко достапна

Американскиот претседател Џо Бајден ќе добие трета доза од вакцината против „Ковид-19“, но ќе чека да биде широко достапна, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен...

Свет 10.09.21 | 09:21

Бајден: Задолжителна вакцинација во сите компании со над 100 вработени

Американскиот претседател Џозеф Бајен изјави дека сите вработени во компании со најмалку 100 вработени ќе мора да се вакцинираат или ќе одат на редовни тестови за ковид,...

Македонија 07.09.21 | 16:50

Честитка од претседателот на САД, Џо Бајден, по повод Денот на независноста

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, по повод 8 Септември, Денот на независноста, упати честитка до претседателот на Република Македонија, Стево...

Балкан 05.09.21 | 16:09

Невакцинираните Грци го сакаат Путин, вакцинираните Бајден

Резултатите покажуваат дека претседателот на САД Џо Бајден е популарен кај вакцинираните, а рускиот претседател Владимир Путин кај невакцинираните Грци. Поконкретно,...

Свет 03.09.21 | 22:11

Бајден ќе ги проверува документите од „11 септември“ пред да се декласифицираат

– Американскиот претседател Џо Бајден потпиша указ за преглед на некои владини документи, поврзани со нападите од 11 септември 2001 година, со цел нивна евентуална декласификација,...