Ознака: Џо Бајден
Свет 14.04.21 | 23:58

Бајден е решен да ја повлече војската од Авганистан

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека американските војници ќе почнат да се повлекуваат од Авганистан на 1 мај, а процесот ќе заврши пред 11 септември. –...

Свет 13.04.21 | 23:01

Бајден ветува повлекување на сите американски трупи од Авганистан до 11-ти септември

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден најави во вторникот дека американските единици ќе останат во Авганистан и по 1-ви мај, рокот кој беше договорен...

Свет 13.04.21 | 09:12

Го критикуваше Трамп, но Бајден сега вели дека насилството на протестите во Минеаполис нема оправдување

Американскиот претседател, Џо Бајден, ги повика демонстрантите во Минеаполис, кои излегоа на улиците по полициското убиството на 20-годишнато црно момче, Донте Рајт,...

Свет 10.04.21 | 07:52

Бајден решен да прави реформа на Врховниот суд на САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, формираше комисија составена од експерти чија цел ќе биде да спроведат реформа на Врховниот суд на САД, институција чие функционирање...

Свет 01.04.21 | 20:53

Бајден повторно се лизна на скали: Овојпат имаше повеќе среќа!

Американскиот претседател Џо Бајден за малку повторно да ќе настрадаше на скалите на претседателскиот авион, ама овојпат имаше среќа. Додека се качувал на летот за...

Свет 01.04.21 | 11:31

Исповед на Хантер Бајден: Пиев и живеев со бездомници, купував кокаин

Хантер Бајден, синот на претседателот на САД, следната недела планира да објави мемоари во кои на јавноста ќе и разоткрие за својата борба со зависноста, јавуваат американските...

Свет 31.03.21 | 09:24

Кучето на Џо Бајден повторно гризна човек

Германскиот овчар Мејџор, инаку сопственост на американскиот претседател Џозеф Бајден и неговата сопруга Џил, повторно касна човек, потврди Мајкл Лароса – гласноговорник...

Свет 25.03.21 | 23:36

Бајден предупреди дека САД ќе одговорат доколку Cеверна Кореја ги зголеми тензиите со лансирање ракети

Американскиот претседател Џо Бајден, за време на неговата прва официјална прес-конференција по стапувањето на функцијата, порача дека САД соодветно ќе одговорат, доколку...

Свет 24.03.21 | 12:20

Според Бајден севернокорејските ракети не се провокација кон САД

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека лансирањето на двете ракети со краток досег од Cеверна Кореја не ги смета за провокација кон неговата земја. Според...

Свет 23.03.21 | 18:23

Доналд Трамп за Џо Бајден: Знаев дека ќе падне!

Екс претседателот на САД Доналд Трамп уште еднаш го критикуваше Џо Бајден кој во во петокот падна по скалите на претседателскиот авион „Ер Форс Уан“, непосредно пред...

Свет 19.03.21 | 18:31

Бајден на колена, неколку пати паѓа додека се качува на претседателскиот авион

Американскиот претседател Џо Бајден неколкупати се сопна и падна по скалите на претседателскиот авион. Инцидентот се случил пред полетувањето за Атланта, каде требало...

Свет 19.03.21 | 16:14

Ердоган: Коментарот на Бајден за Путин е неприфатлив

Изјавата на американскиот претседател Џо Бајден дека смета дека рускиот лидер Владимир Путин е убиец е неприфатлива и не му одговара на американскиот претседател,...

Свет 18.03.21 | 23:05

Путин побара јавен дуел со Бајден, за да гледа целиот свет, Бајден не бил слободен

Американскиот претседател Бајден го нарече рускиот претседател “убиец“ на што во Москва бурно реагираа и, за почеток, веднаш го повлекоа рускиот амбасадор од Вашингтон...

Свет 18.03.21 | 17:37

Бајден го нарече „убиец“, Путин му посака „добро здравје“: Кога навредуваме други луѓе, како да се гледаме во огледало

По вчерашниот брутален напад од страна на американскиот претседател Џо Бајден, кога во интервју за Еј-Би-Си кажа дека рускиот претседател „ќе ја плати цената за неговото...

Свет 18.03.21 | 12:01

Дваесет и една сојузна држава го тужат Бајден за стопирање на изградба на гасовод кон Канада

Главните обвинители од 21 американска сојузна држава поднесоа тужби против администрацијата на претседателот Џо Бајден во врска со указот за блокирање на изградбата...

Свет 17.03.21 | 21:50

Русија го повика својот амбасадор во САД на консултации во Москва откако Бајден рече дека верува оти Путин е „убиец“

Русија го повика својот амбасадор во САД на консултации во Москва, откако американскиот претседател, Џо Бајден, рече дека верува оти неговиот руски колега, Владимир...

Свет 17.03.21 | 18:03

Бајден ги повика имигрантите да не доаѓаат во САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, порача имигрантите кои имаат намера да влезат во САД без документи да „не доаѓаат“ и дека сите возрасни ќе бидат вратени назад. Во...

Свет 14.03.21 | 17:27

Ким Јонг Ун не одговара на повиците и обидите за контакт од Бајден

Северна Кореја не одговорa на обидите на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден да воспостави неформален дипломатски контакт, соопшти анонимен претставник...

Свет 12.03.21 | 09:04

Бајден: Ако се вакцинирате, на 4 јули ќе славиме независност од корона вирусот

Џо Бајден се надева дека Америка ќе може да прогласи независност од корона вирусот на 4 јули ако луѓето се вакцинираат. Во своето прво обраќање во ударен термин како...

Свет 11.03.21 | 21:26

Бајден одобри пакет од 1.9 трилиони долари за помош на американската економија

Претседателот на САД, Џо Бајден, го потпиша нацрт законот за пакетот помош за американската економија во висина од 1.9 трилиони долари, наречен и „План за спас на Америка“. На...