Ознака: сад
Свет 24.10.21 | 17:36

Во САД се аплицирани речиси 413 милиони вакцини против Ковид-19

Во САД се аплицирани 412.856.169 дози вакцина против Ковид-19, а уште 503.521.625 дози се испратени во центрите за вакцинација. Американските центри за контрола и превенција на...

Свет 24.10.21 | 16:23

САД бра објаснување од Анкара за протерувањето на десет западни амбасадори

Официјален Вашингтон очекува Анкара да ги разјасни одлуките на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за прогласување персона нон грата на амбасадори на 10 држави....

Свет 23.10.21 | 22:29

Пентагон ги објави бројките на американски војници починати од Ковид-19

Бројот на американски војници кои починале од компликации предизвикани од Ковид-19 достигнал 70, пишува американскиот весник „Милитари тајмс“. Изданието нагласува...

Свет 21.10.21 | 15:29

Во САД деца на возраст од 5 до 11 години може да се вакцинираат кај педијатар, во аптека или на училиште

Децата на возраст од 5 до 11 години во Соединетите Американски Држави наскоро ќе можат да се вакцинираат против Ковид-19 во ординацијата на нивниот педијатар, локална...

Свет 21.10.21 | 11:38

Не мора да е истата вакцина: САД одобри употреба на трета доза од вакцините на „Модерна“ и „Џонсон и Џонсон“

Американската Управа за храна и лекови (ФДА) одобри употреба на засилувачка (бустер) доза на вакцините против Ковид-19 произведени од „Модерна“ и „Џонсон и Џонсон“....

Свет 20.10.21 | 23:55

Бeздoмник cилyвaл жeнa вo вoз пoлн co пaтници, но никoj нe peaгиpaл ниту повикал полиција

Бeздoмникoт Фиcтoн Нгoj (35) oд Филaдeлфиja вo aмepикaнcкaтa cojyзнa дpжaвa Пeнcилвaниja, cилyвaл жeнa вo вoз пoлн co пaтници. Нитy eдeн oд пaтницитe нe реагирал, ни се oбидeл дa гo cпpeчи насилството,...

Свет 19.10.21 | 10:22

„Амазон“ се соочува со антимонополска и истрага за лажење на Конгресот

Членови на Конгресот на САД ги обвинија директорите на „Амазон“ дека ја довеле во заблуда или ја лажеле државната антимонополска комисија за своите деловни дејности,...

Патувања 19.10.21 | 10:05

Запознајте го Грин Бенк – гратчето кое стана место на апсолутна технолошка тишина

Малиот американски град, Грин Бенк, стана рај за луѓето што бегаат од дигиталната ера, се наведува во репортажа на „Еуроњуз.травел“. Градот во Западна Вирџинија е дом...

Свет 15.10.21 | 09:22

Универзитетот Харвард си го зголемил богатството на 53,2 милијарди долари

Универзитетот Харвард, што веќе беше најбогатиот во светот, соопшти дека во фискалната година која заврши во јуни, остварил профит од 34 отсто и го зголеми своето богатство...

Свет 15.10.21 | 08:57

Бајден одобри ново задолжување за САД привремено да избегне банкрот

Американскиот претседател Џо Бајден, го потпиша Законот за привремено зголемување на лимитот на задолжување на владата на 28,9 трилиони долари, што овозможува да се зголеми...

Свет 14.10.21 | 16:01

САД се соочуваат со највисока инфлација од 1991 година

Порастот на потрошувачките цени во САД во септември малку ги надминале прогнозите, бидејќи поскапувањето на храната и енергијата го неутрализираа падот на цените на...

Свет 14.10.21 | 10:17

Мексико бара од САД да инвестираат во Централна Америка за да се намали миграцијата

Мексиканскиот министер за надворешни работи, Марсело Ебрард, им порача на САД дека треба повеќе да инвестираат во Централна Америка доколку сакаат да го забават растот...

Балкан 14.10.21 | 09:34

Грција и САД ќе потпишат Договорот за одбранбена соработка

Грција и САД, во Вашингтон ќе го одржат третиот круг од стратешкиот дијалог меѓу двете земји, а ќе го потпишат и вториот изменет протокол на Договорот за меѓусебна одбранбена...

Свет 14.10.21 | 08:47

САД бележи рекорден број смртни случаи од предозирање со дрога

Смртноста од предозирање со дрога во САД се зголемила за 29,6 проценти во периодот од март 2020 година до истиот месец оваа година. Во извештај на Центрите за контрола и...

Свет 13.10.21 | 09:05

Харис повика да не се заборави „срамното минато” со третманот кон домородните народи во Америка

Европските први доселеници кои стапнале на бреговите на Америка предизвикале „бран опустошување на племенските народи, причиниле насилство, краделе земја и рашириле...

Свет 11.10.21 | 12:00

Поранешен шеф во Пентагон: Кина ги победи САД во битката за вештачка интелигенција и е на пат за глобална доминација

Поранешниот шеф на одборот за развој на софтвер на Пентагон, Николас Шајлан, за „Фајненшл тајмс“ вели дека Кина ги победила САД во битката за развој на вештачка интелигенција...

Свет 11.10.21 | 11:31

„Oтворен и професионалeн разговор“: Прва директна средба на талибанците со високи американски претставници

САД соопшти дека првата директна средба помеѓу високи американски и талибански официјални претставници, откако екстремистичката група се врати на власт во Авганистан,...

Свет 09.10.21 | 18:17

Чавушоглу: САД на својот народ и на Конгресот не им ја кажуваат вистината за Сирија

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, ја обвини администрацијата на САД дека на Американците не ѝм ја кажува вистината додека праќа писма на...

Свет 09.10.21 | 08:32

Во САД може да се влезе само со вакцини одобрени од СЗО и ФДА

САД ќе прифатат доаѓање на странски државјани кои се вакцинирани со вакцини официјално одобрени од Националната администрација за храна и лекови (ФДА) или Светската...

Свет 08.10.21 | 10:12

Десет примери за „измами и злоупотреби“: Стотици милијарди американски пари проневерени во Авганистан

Авиони од половина милијарда долари кои летаа околу една година. Огромен хотел за 85 милиони долари, кој никогаш не беше отворен и е во мизерна состојба. Маскирни униформи...